ZAOL - Ukrajna már eddig is elképesztő összegeket kapott az Európai Unió támogatásával.

Az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása óta az Európai Unió számos formában és jogcímen keresztül rendkívüli mértékű anyagi támogatást nyújtott Ukrajnának. Brüsszel idén újabb harmincmillió eurót tervez Kijev részére átutalni, ezzel a kötelezettségvállalással a támogatások összértéke már megközelíti a 191 milliárd eurót.
A Világgazdaság pénteken részletes összegzést tett közzé, amely kimutatásokat is tartalmaz. A lap az Európai Bizottság átfogó adatainak alapján arról számolt be, hogy az elmúlt három év során az Európai Unió és tagállamai körülbelül 140 milliárd eurónyi pénzügyi, katonai, humanitárius és menekültügyi támogatást nyújtottak Ukrajnának. Ebből a támogatásból 65 százalékot vissza nem térítendő támogatásként vagy természetbeni juttatásként biztosítottak, míg a fennmaradó 35 százalék rendkívül kedvezményes kölcsönök formájában érkezett az országba.
Újabb hatalmas pénzügyi források érkeznek Ukrajna támogatására.
A Világgazdaság cikkében hangsúlyozzák, hogy az európai vezetők tavaly februárban elért megállapodása értelmében 2027-ig akár 52 milliárd euróval is hozzájárulnak az Ukrajna Eszközhöz. Ez a forrás az ország helyreállítását, újjáépítését és modernizációját célozza meg. Később, októberben egy G7-csúcstalálkozón az EU és a G7-tagországok együttműködve 48 milliárd eurós kölcsönt jelentettek be Ukrajna költségvetési, katonai és újjáépítési szükségleteinek fedezésére, amelynek finanszírozása a befagyasztott orosz állami vagyon bevételeiből történik. Az Európai Unió ebből 19 milliárd euróval venné ki a részét. Az első 3 milliárd eurót már 2025 januárjában folyósították. Ezen kötelezettségvállalások következtében az uniós támogatások összértéke közel 191 milliárd euróra nő. A cikk részletesen bemutatja a támogatások különböző elemeit is.
A szankciós javaslatok hatékonysága kétséges.
A cikkben arról is szó esik, hogy "Brüsszel 2023 decemberében, az európai vezetők egyetértésével, elhatározta, hogy megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával." Ez a politikai lépés azonban nem maradt észrevétlen a balkáni államok, valamint Törökország részéről, akik már évek óta várakoznak az unió ajtajában. Ukrajna lehetséges uniós tagsága komoly kihívások elé állítaná az EU-t, mivel olyan terheket róna a közösségre, amelyek akár az európai együttműködés stabilitását is veszélyeztethetik. E közben az Európai Unió és az Egyesült Államok által Oroszország ellen bevezetett széleskörű gazdasági szankciók, amelyekkel azt a célt tűzték ki, hogy Moszkvát rákényszerítsék a háború lezárására, nem hozták meg a várt eredményeket. A szankciók hatékonysága tehát egyre inkább kétségessé válik, és a helyzet összetettségét mutatja.