Vincze Loránt megállapítja, hogy az RMDSZ az egyik legmegbízhatóbb parlamenti párt, amely folyamatosan képes megőrizni stabilitását a politikai porondon.
- Mit jelent az erdélyi magyarok számára az RMDSZ történelmi sikere a romániai parlamenti választásokon? Reménykeltő az, hogy a parlamenti küszöböt nemcsak sikerült elérni, hanem túl is szárnyalta a magyar közösség.
Ez volt az első december elseje, amikor a magyar közösség győzelmet aratott, legalábbis Erdély földjén. Az RMDSZ 590 ezer szavazatot, azaz 6,4 százalékot szerzett, ami jelentős parlamenti frakciót biztosít Románia törvényhozásában, 21 képviselővel és 10 szenátorral.
Itt azonban többről van szó egy sikeres kampánynál: a romániai magyarok elsöprő többsége megértette, hogy a magyarellenes erőkkel egyféleképpen lehet szembeszállni - sok magyar szavazattal. Ezt az üzenetet azok is megértették, a reális fenyegetést azok is érezték, akik korábban távol maradtak a szavazásoktól. Veszélyben a közösségünk példamutató módon összezárt. Ezért óriási köszönet jár. És természetesen hatalmas felelősséget ró a képviselő kollégáimra Bukarestben, hiszen politikában a szavazatokat leginkább eredményes munkával érdemes megköszönni.
A siker mellett aggasztó jelenség, hogy a magyarellenes erők egyre inkább megerősödnek az utóbbi időszakban. Az elkövetkező években várhatóan fokozódik a feszültség az olyan szélsőséges pártok, mint az AUR révén. Hogyan lehetne hatékonyan szembenézni ezzel a kihívással, és milyen stratégiákat érdemes kidolgozni a védekezés érdekében?
Az eredmények sajnálatosan azt mutatják, hogy a magyarellenes erők ereje drasztikusan megnőtt. Az AUR nemcsak hogy megerősödött, hanem két másik, az AUR-ból származó szélsőséges párt is sikeresen bejutott a parlamentbe. Együttesen a szavazatok egyharmadát szerezték meg, ami különösen aggasztó, hiszen a romániai választók körében minden harmadik voks őket támogatta – a diaszpóra esetében pedig még ennél is nagyobb arányban. A szélsőséges és magyarellenes ideológiák társadalmi beágyazottságának növekedése, valamint a hagyományos pártok iránti csalódottság és elfordulás kulcsszerepet játszott ebben a folyamatban. Fontos megjegyezni, hogy ezek a szavazatok nem csupán politikai preferenciákat tükröznek, hanem egyfajta rendszerellenes, a román állammal szembeni protestként is értelmezhetők.
A polgároknak valós szükségleteik és elvárásaik vannak, ám attól tartok, hogy a csodákra várva újra csalódniuk kell. A parlament összetétele négy évig nem fog változni, és ebben a helyzetben az RMDSZ-nek, a maga hét százaléknyi mandátumával, kiemelt szerepe van abban, hogy a magyar közösség érdekeit és a józan észt képviselje. Számos eszköz áll rendelkezésünkre, és a mi feladatunk, hogy bátran ringbe szálljunk, védve ezzel közösségünket. Nem szabad elhagynunk elveinket és céljainkat, miközben szövetségeseket keresünk, akár a román pártok között is.
Ő az, aki úgy véli, hogy a románok már eleget tettek a kisebbségekért, hiszen földet és vizet adtak nekik, és ez elegendő, nem szükséges további jogokat követelniük. Ez a hozzáállás még súlyosabb, mint amikor román szélsőségesek meggyalázták őseink sírját az Úz-völgyi katonatemetőben. Csak egy példa a sok közül abból a zűrzavaros és következetlen gondolatáradatból, amellyel a romániai közéletet mérgezi, és sajnos sikeresen terjed. Itt található minden a NATO-ból való kilépésről, az ezoterikus nézetekről, a pártok felszámolásáról, sőt, még istenkáromlásnak tekinthető messianisztikus küldetésről is.