Trump elrendelte a Jeffrey Epstein-akták nyilvánosságra hozatalát.


Donald Trump csütörtök este a Truth Social nevű közösségi platformján közzétett bejegyzésében arra kérte az amerikai főügyészt, hogy kezdeményezzen bírósági eljárást, és hozza nyilvánosságra az összes releváns nagyesküdtszéki vallomást a Jeffrey Epstein-ügy kapcsán.

Pam Bondi, az Egyesült Államok főügyésze reagálva a helyzetre, bejelentette: "Holnap kész vagyunk benyújtani a bírósághoz a nagyesküdtszéki jegyzőkönyvek nyilvánosságra hozatalára vonatkozó indítványt."

Egy ilyen lépéshez jellemzően bírósági engedély szükséges, de kérdéses, hogy Trump végül hajlandó lesz-e megnyitni a jegyzőkönyveket a nyilvánosság előtt - értesült az Euronews.

Bondi korábban kérte az FBI-tól, hogy biztosítsanak számára hozzáférést az Epstein-ügyről szóló összes irathoz. Az igazságügyi minisztérium körülbelül 200 oldalnyi dokumentumot kapott, azonban később értesültek arról, hogy több ezer további oldal is létezik, amelyek eddig még nem kerültek hivatalosan nyilvánosságra - áll a tárca közleményében.

Jeffrey Epstein, Donald Trump egykori szoros ismerőse, 2019-ben tragikus módon elhunyt, mindössze egy hónappal azután, hogy letartóztatták és vádat emeltek ellene kiskorúak sérelmére elkövetett szexuális bűncselekmények és emberkereskedelem vádjával.

Az utóbbi időszakban Donald Trump legelkötelezettebb hívei intenzív nyomást helyeztek az elnökre, sürgetve, hogy tárja fel az ügy részleteit a nagyközönség előtt.

Trump közben pert fontolgat a Wall Street Journal ellen, amelynek cikke azt állítja, hogy az Epstein-ügy nyomozati anyagai között volt egy kompromittáló levél, amelyet állítólag Trump írt alá. Az elnök hamisítványnak nevezte a levelet.

Trump igyekezett minimálisra csökkenteni az Epstein-ügy jelentőségét.

Miközben Trump támogatói bírálni kezdték az igazságügyi minisztériumot amiatt, hogy nem hozta nyilvánosságra a szexkereskedelemmel kapcsolatos nyomozás során emlegetett iratokat, volt egy érdekes fordulat: Trump stratégiája az ügy jelentőségének minimalizálására összpontosított.

Kedden az újságíróknak kijelentette: "Nem tudom felfogni, mi áll ennek a kíváncsiságnak vagy izgalomnak a hátterében."

A múlt héten az igazságügyi minisztérium és az FBI hirtelen visszavonta azt a korábbi felvetést, hogy létezik egy olyan Epstein-lista, amelyen a gazdag New York-i pénzember felsorolta azon ügyfeleit, akiknek kiskorú lányokat közvetített ki.

Trump gyorsan megvédte Pam Bondi igazságügyi minisztert, és leszidott egy riportert, amiért az egyáltalán rá mert kérdezni a dokumentumokra.

Menesztették az Epstein-ügyben tevékenykedő ügyészt.

Közben elterjedt a hír, miszerint az igazságügyi minisztérium elbocsátotta Maurene Comeyt, James Comey egykori FBI-igazgató lányát, aki szövetségi ügyészként tevékenykedett Sean "Diddy" Combs és Jeffrey Epstein ügyeiben. A menesztésének okát azonban nem hozták nyilvánosságra.

Comey csütörtökön a munkatársainak címzett üzenetében kifejtette: "A félelem a zsarnokok módszere, amelyet a független gondolkodás elfojtására alkalmaznak."

Maurene apja, James Comey, 2017-ben az FBI igazgatójaként tevékenykedett, éppen akkor, amikor Trump elnökként először átlépte a hivatal küszöbét.

A Jeffrey Epstein-ügy által generált politikai zűrzavar komoly próbát állított Trump elé, amelyet szakértők véleménye szerint a volt elnök saját magának okozott.

A 2019 augusztusában börtöncellájában életét vesztett Epstein egy kiterjedt szexuális szolgáltatásokra specializálódott hálózat irányítója volt. Halála után számos összeesküvés-elmélet látott napvilágot, amelyek szerint a férfi öngyilkosságnak álcázott gyilkosság áldozata lett. Azonban a törvényszéki orvosok és az FBI nyomozásai alapján arra a következtetésre jutottak, hogy Epstein valóban öngyilkos lett, és halála "nem bűncselekmény következménye". Ezt az álláspontot 2023-ban az igazságügyi minisztérium is megerősítette.

Related posts