A régi soproni gyermekotthonnal kapcsolatos eladási ár titkolása felkeltette az érdeklődést, hiszen az állam nem osztotta meg a részleteket a nyilvánossággal. Az ügy körüli homályos információk arra utalnak, hogy a tranzakció mögött különleges körülmények


2011-ben hagyták el az utolsó gyerekek az intézményt, azóta a hatalmas telken négy üres épület állt, magányosan. Két évvel ezelőtt az állam 452 millió forintért próbálta értékesíteni az ingatlanokat, de a magas ár miatt senki sem érdeklődött. Január eleje óta viszont a terület új tulajdonosa Ruszlan Rahimkulov egyik üzlettársa, de a jövőbeni tervekről egyelőre nem érkezett információ. A vételárral kapcsolatos kérdéseinkre sem a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő, sem a vevő, Ábrahám Zsuzsa nem reagált. Az interneten fellelhető adatok szerint az állam végül 261 millió forintért adta el a 10 ezer négyzetméteres telket, ami mindössze 26 ezer forintos négyzetméteráron valósult meg.

A soproni József Attila utca 42. szám alatt található impozáns főépület 1928-ban épült, eredetileg Szent Imre Kollégium néven, hogy otthont adjon a városban tanuló bányász- és erdőmérnök hallgatóknak. E funkcióját egészen 1948-ig megőrizte, amikor is az államosítás szele fújt át rajta. Az ezt követő évtizedek során nevelőotthonként szolgált, azonban 2011-re, a legutolsó állami gondozott gyermek távozásával, végleg bezárta kapuit, a leromlott állapotára hivatkozva. Azóta a helyi védettség alatt álló épület üresen áll, és a legújabb fényképek tanúsága szerint elkeserítő látványt nyújt.

Január 29-én egy helyi Facebook-csoportban szemet szúró hír terjedt el: a 14 éve elhagyatott gyermekotthon területén, amely eddig csendben szenvedett, hirtelen életjelek mutatkoztak. Munkások lepték el a 10 ezer négyzetméteres telket, serényen pakolva és válogatva a régi hulladékok, matracok és bútorok között, mintha rég elfeledett titkokat tárnának fel.

Természetesen nem a véletlen műve. A Momentum soproni csoportja hivatalosan lekérte az ingatlan tulajdoni lapját, és ahogy a Szabad Európa elsőként beszámolt róla, a dokumentum szerint 2025. január 9. óta nem a magyar állam, hanem egy magánszemély, Ábrahám Zsuzsa birtokolja a területet.

A Momentum képei alapján az új tulajdonos valóban nem tétlenkedik: a még romos állapotú, de így is lenyűgöző főépület bejáratán már ott díszeleg a "Magánterület" feliratú tábla.

Az udvarról a munkások teherautók segítségével, konténerekbe pakolva távolítják el a különféle lomokat.

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) 2024 januárjában publikált cikke szerint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) 2023-ban 452 millió forintért próbálta értékesíteni a volt gyermekotthont, ám a licitálók hiánya miatt nem akadt vevő. Holpár Csaba, az MKKP helyi képviselője, a Szabad Európának nyilatkozva elmondta, hogy az MNV később 340 millió forintra csökkentette az ingatlan kikiáltási árát.

A 340 milliós kikiáltási árat csak a Google keresője őrizte meg, az ingatlan értékesítésének ugyanis sehol máshol nincs nyoma. Az MNV elektronikus árverési felületén még a lejárt, tehát befejeződött árveréseknél sem szerepel.

Múlt héten megkérdeztük a Nemzeti Vagyonkezelőt, hogy mikortól meddig lehetett licitálni az ingatlanra, mennyi volt a kikiáltási ára, hányan licitáltak rá és mekkora volt a nyertes licit - tehát mennyiért adta el az állam az egykori gyermekotthont. Küldtünk kérdéseket az új tulajdonosnak is: tőle azt kérdeztük, hogy mennyiért vásárolta meg a volt állami ingatlant, és milyen tervei vannak vele, miként fogja hasznosítani.

Sajnos az MNV és az ingatlant megvásárló Ábrahám Zsuzsa kérdéseinkre nem reagált. Ugyanakkor a Google keresője rögzített egy friss árverési információt az MNV elektronikus árverési platformjáról. E szerint 2024. november 15. és november 19. között lehetett licitálni a régi soproni gyerekotthonra.

A kikiáltási ár 226 millió forint volt, míg a végső nyertes ajánlat 261 millió forintra rúgott. Figyelembe véve, hogy a telek területe 10 ezer négyzetméter, ez körülbelül 26.100 forintos négyzetméterárat eredményez.

A telek területe a tulajdoni lap szerint 10.383 négyzetméter, és a licit győztes ajánlata 261 millió 60 ezer forint volt. Ha ezt az összeget a telek nagyságával osztjuk el, akkor csupán 25.143 forintos négyzetméterárat kapunk. Ez az összeg azt jelenti, hogy ennyiért cserélt gazdát az állam a volt gyermekotthon, amelyet Ábrahám Zsuzsának adott el. Az azonban rejtély, hogy mit tervez a területtel, mivel kérdéseinkre nem reagált, ráadásul az elektronikus építéshatósági rendszer tavaly nyári módosítása óta, Lázár János miniszter javaslatára, már nem hozzáférhető a nyilvánosság számára.

A vevő nem csupán egy átlagos magánszemély, hanem Ruszlan Rahimkulov, az orosz milliárdos, aki számos vállalatban betöltött vezető szerepet vagy tulajdonosi pozíciót. Kiemelkedő közös érdekeltségük a Startimmo Kft., ahol egyenlő arányban osztoznak a tulajdonjogon. Emellett Ábrahám Zsuzsa is fontos szerepet játszik a cég életében, hiszen ő látja el az ügyvezetői feladatokat.

Ruszlan Rahimkulov, az orosz származású üzletember, a Forbes legfrissebb statisztikái alapján tavaly Magyarország 11. leggazdagabb személyévé vált, vagyonát 176 milliárd forintra becsülik. Apja, Megdet Rahimkulov, egy tatár származású orosz milliárdos, aki az 1990-es években a Gazprom magyarországi képviseletét látta el, szoros kapcsolatokat ápolt Putyinnal. Ruszlan és testvére, Timur magyar állampolgársággal is büszkélkedhetnek. A testvérpár az OTP és a MOL legnagyobb részvényesei, és közös vagyonuk a becslések szerint felülmúlja Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc vagyonának összegét.

A dúsgazdag Rahimkulov családról a Városháza-ügy és Gattyán György pártja kapcsán is írtunk korábban, mert mindkettőhöz kapcsolódtak. A volt soproni gyermekotthont megvásárló Ábrahám Zsuzsa pedig Ruszlanhoz kötődik több cégen keresztül is.

A Szent Imre térre néző ingatlan, amely mára sajnos jelentős romlásnak indult, 1928-ban készült el, hogy otthont adjon a Sopronban tanuló bánya- és erdőmérnök hallgatóknak. Ezt az épületet Szent Imre Kollégiumnak nevezték el, és fenntartását egy országos szervezet, a Szent Imre Főiskolai Internátusi Egyesület vállalta magára. Ez az egyesület hazánk több pontján is működtetett hasonló kollégiumokat, amelyek célja a katolikus diákság elhelyezése és erkölcsös nevelésének biztosítása volt.

Húsz évvel a megépítése után, 1948-ban az épület állami tulajdonba került, és hosszú éveken át nevelőotthonként, valamint gyermekvédelmi központként szolgált. Az utolsó állami gondozott gyermekek 2011-ben hagyták el az ingatlant, mivel az már annyira leromlott állapotban volt, hogy nem felelt meg a követelményeknek. Azóta eltelt 14 év alatt az épület üresen állt, folyamatosan romlott, és a természet lassan átvette az uralmat felette.

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő 2024 őszén publikálta az eladásra kínált jelentős értékű ingatlanokat bemutató Ingatlanprospektusát, amelyben megtalálható a volt soproni gyermekotthon is. A dokumentáció szerint a terület terjedelme 10.383 négyzetméter, és az 1928-ban épült főépület mellett három további létesítmény, köztük egy óvoda kollégium és irodák, valamint azok kiegészítő egységei is helyet kaptak.

A soproni Helyi Építési Szabályzat (HÉSZ) értelmében a korábbi kollégium, amely nevelőotthonként is funkcionált, valamint a József Attila útra néző régi Evangélikus Teológiai Kollégium helyi védettség alatt áll. Ez a státusz azonban nem azonos a műemléki védettséggel; csupán azt jelzi, hogy e két épület a település történetének jelentős építészeti örökségét képviseli.

A térkép pillantása elegendő ahhoz, hogy világossá váljon: ez a telek valóban különleges. Nem csupán mérete, hanem elhelyezkedése is figyelemre méltó, hiszen a város egyik legbájosabb zónájában, az Alsólővérekben helyezkedik el. A környékét nagyrészt városi és kertvárosi lakóövezetek (Ln- és Lk-besorolás) ölelik körül, míg csupán egy karnyújtásnyira található a friss levegőjéről ismert, erdőkkel borított Felsőlővérek, ahol kellemes sétákat tehetünk.

A József Attila utca 42. szám alatti ingatlan a Vi-SZ/4 jelzésű vegyes építési övezet része, amely a helyi építési szabályzat értelmében azt jelenti, hogy...

Az MNV őszi ingatlankatalógusában egy különleges ajánlatot tett közzé, amely kiváló lehetőséget kínál irodák létrehozására. A következőképpen fogalmazták meg: "Az épület tervezése okán rendkívüli rugalmasságot kínál az irodai funkciók megvalósítására. Az egész épület, valamint annak egyes szintjei is sokféleképpen kihasználhatók, ráadásul szintenként is jól tagolható."

Mivel az ingatlant megszerző Ábrahám Zsuzsa nem reagált a megkereséseinkre, és a helyszínen sem található tábla, amely a vevő terveit jelezné, jelenleg még bizonytalan, mi vár az egykori gyermekotthonra.

Related posts