Tavaly Szlovákiában közel 95 ezer dolgozó tevékenykedett olyan területeken, ahol a munka kockázatosnak számít.

Tavaly összesen 94 767 alkalmazott végzett egészségkárosító munkát, köztük 22 341 nő. 2023-hoz képest 1651 fővel csökkent a munkahelyi veszélyeztetésnek kitett alkalmazottak száma. A legtöbbjük zajártalomnak volt kitéve. Ezt a hétfői munkabiztonsági világnap alkalmából a Szlovák Köztársaság Közegészségügyi Hivatala (ÚVZ) közölte a honlapján.
A Közegészségügyi Hivatal tájékoztatása szerint a legnagyobb kockázatnak kitett munkaköröket hagyományosan az ipari termelés, valamint az egészségügyi és szociális szektor területén találjuk. Más iparágakban viszont nem tapasztalunk számottevő eltéréseket.
Az információk alapján a legnagyobb számú, egészségre potenciálisan káros munkát végző alkalmazott az ipari termelés területén található, ahol 62 618 dolgozó tevékenykedik. Ezt követi az egészségügyi és szociális szektor, amelyben 11 956 kolléga van jelen, valamint a szállítási és raktározási ágazat, ahol 3 691 munkavállaló végzi feladatait.
A szöveg szerint az egészségügyi és szociális szektorban dolgozó, egészséget veszélyeztető munkakörben tevékenykedő alkalmazottak körében a nők aránya kiemelkedő, elérve a 79,37 százalékot. Emellett hangsúlyozták, hogy ezek a munkavállalók különféle veszélyes anyagoknak, például rákkeltő vegyi anyagoknak, mutagéneknek és a reproduktív képességeket károsító anyagoknak voltak kitéve, ami a veszélyes munkát végzők 15,02 százalékát jelenti.
A tisztiorvosok hangsúlyozták, hogy a kockázati tényezők között szerepel az átlagosnál magasabb fizikai megterhelés (11,67%), a rezgéseknek való kitettség (8,13%), valamint azok a faktorok, amelyek rákkeltő, mutagén vagy a reprodukciós képességet károsító hatással bírnak (5,97%). Emellett néhány munkavállaló mentális stressznek, továbbá hő- és hidegsokknak is ki volt téve.