A legtöbb ember számára az Ügyfélkapu+ működése rejtély marad - Alfahir.hu
Sokkoló eredményekkel zárult a legutóbbi felmérés, de a szakértők kérésére ellenére sem tervezi senki az átállás elhalasztását.
"Az Ügyfélkapu megszüntetését el kell halasztani!" - idézi a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) csütörtöki közleményét a 24.hu.
A szakmai szervezet azt írja: a jogalkotó nem engedi a Digitális Magyarország Ügynökségnek (DMÜ), hogy elhalasszák az Ügyfélkapu 2025.01.15-én éjfélkor való megszüntetését.
"Az Ügyfélkapu+ kötelezővé tételére állítólag azért van szükség, mert az eddigi egyfaktoros (login+jelszó) belépés állítólag "kevés", bár erre bizonyítékot nem mutatott senki"
- hívja fel a figyelmet az MKOE.
Hozzátették: az eddig használatban lévő QR kódos, authentikátoros második faktor kapcsán felmérés készült, ami valószínűleg lesújtó eredményt mutathatott:
Csak kevesen vannak tisztában azzal, hogy az állam milyen elvárásokat támaszt az elektronikus ügyintézés során.
Az MKOE tapasztalatai szerint az állampolgárok még az authentikátor kifejezést se értik, a QR kódos regisztrációt pedig bonyolultnak, érthetetlennek tartják.
Ezért választották a második faktor bővítését egy emailes bejelentkezési lehetőséggel.
A pályázat kiírásának pillanata éppen most érkezett el, ami új lehetőségeket teremt a kreatív ötletek számára. Az érdeklődők mostantól benyújthatják a projektjeiket, és izgalommal várhatják a lehetőséget, hogy megvalósíthassák elképzeléseiket. A kiírás friss szellemet hoz a közösségbe, és lehetőséget ad arra, hogy az ötletek életre keljenek. Érdemes alaposan átgondolni a benyújtandó anyagokat, hogy a legjobbat hozhassuk ki magunkból!
A pályázat részletei és a specifikációk az EPR hivatalos weboldalán találhatóak. "Bár korábban ígéretet tettünk arra, hogy a pályázat kiírása előtt lehetőség nyílik az egyeztetésre, úgy tűnik, hogy erre már nem maradt idő" - hívja fel a figyelmet a szervezet.
A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete úgy véli, hogy az Ügyfélkapu megszüntetése egy elhamarkodott döntés, így javasolják, hogy ezt a lépést halasszák el.
Az átállás és a "digitális állampolgárság" kihívásaira már korábban Adorján Béla is felhívta a figyelmet. A Jobbik elnöke hangsúlyozza, hogy hosszú időbe telt, mire az ország többsége megismerte és elfogadta az online állami ügyintézés rendszerét, amely véleménye szerint jelentős előrelépést jelentett. Ugyanakkor aggasztónak tartja, hogy "a hirtelen jött változások most akár mindezt is eltüntethetik".
Megjegyzi: az átalakítás nyomán, akinek nincs okostelefonja, annak valójában az "Ügyfélkapu mínusz jut".
Leszögezi: a Jobbik azt vallja, hogy a digitalizáció vívmányait minél több magyar ember számára elérhetővé kell tenni, de kötelezővé nem.
"Mert mi nem csupán digitális állampolgárok vagyunk, hanem hiszünk a szabad és egyenrangú emberek közösségében Magyarországon."