Európa mobilhálózati adataiból egy különleges szimfónia formálódott.

Az úttörő kezdeményezés nyomán - amelynek alapjait tavaly Budapesten fektették le - Európa fővárosainak sokszínű, mégis harmonikus lüktetése zenei formát öltött. Ez az innovatív megközelítés új fényben tünteti fel és hallhatóvá teszi azt a szerves kapcsolatot, amely a Deutsche Telekom hálózatain keresztül összekapcsolja az embereket a kontinens különböző pontjain. A Melody of Europe premierje november 27-én zajlott Berlin szívében.
A "Melody of Europe" a Deutsche Telekom egyik legmerészebb és leginnovatívabb projektje, amely egyedülálló módon ragadja meg az európai emberek életritmusát és a köztük lévő kapcsolatokat. A digitális világ és a művészet találkozásával ez a kezdeményezés nem csupán a technológiai fejlődés élharcosaként lép fel, hanem a zene erejét is kihasználja a közösségek összekapcsolására. Ez a projekt egy új korszakot hirdet, ahol az adatok nem csupán számok, hanem a gazdasági és társadalmi dinamika alapvető erőforrásai, amelyek új lehetőségeket nyitnak meg az együttműködés és a kreativitás előtt.
"Mindig lenyűgöző, amikor az emberi kreativitás és a gépi intelligencia találkozásából olyan formabontó, mégis élvezetes alkotás születik. A Melody of Europe nem csupán a művészet, a kreativitás és a technológia szoros együttműködését szimbolizálja, hanem elkötelezettségünket is kifejezi a kontinens különböző szegmenseiben élő emberek és közösségek összekapcsolása iránt" - hangsúlyozta Dominique Leroy, a Deutsche Telekom igazgatósági tagja.
A projektünkben alkalmazott aggregált és anonim forgalmi adatok mögött a Deutsche Telekom kiterjedt, több országot átfogó telekommunikációs infrastruktúrája rejlik. A vállalat folyamatosan innoválja és fejleszti hálózati rendszerét, hogy ügyfelei számára gyors és megbízható felhasználói élményt nyújtson. A Magyar Telekom gigabit-képes optikai hálózata már több mint egymillió ügyfél számára elérhető, és az 5G kültéri lefedettség az országban már 71,8 százalékot tesz ki. Ha kitekintünk a határokon túlra, akkor a tíz Németországon kívüli európai leányvállalat területén a lakosság 72 százaléka már hozzáfér az 5G szolgáltatásokhoz, ami várhatóan a következő három évben 95 százalékra nő. Németországban pedig már a lakosság 98 százaléka élvezi az 5G előnyeit.
Ezek a hálózati kompetenciák tették lehetővé a Melody of Europe projekt megvalósítását: a Deutsche Telekom Csoport adatelemző szakemberei, Balázs András Data Tribe Lead irányításával, valamint Janosov Milán, a nemzetközi szinten elismert adattudós közreműködésével, összesen 109 milliárd mobil távközlési eseményt (mint például hívások, SMS-ek, cellaváltások és mobiladat-használat) alakítottak át egy anonim adatsorrá. Ezután a mesterséges intelligencia segítségével alakították át ezt az adatanyagot zenei kompozícióvá. A projekt során a forgalom intenzitásának időbeli változásait hangjegyekké formálták, követve egy egyszerű, de hatékony szabályt: a magasabb forgalmi intenzitás magasabb hangot eredményezett. Az így létrejött hanganyag feldolgozását egy, a klasszikus zene terén széleskörű ismeretekkel rendelkező AI alapú szoftver végezte el. A végeredmény pedig egy olyan zenemű lett, mely hűen tükrözi Európa sokszínű ritmusát, éppen ezért kapta a Melody of Europe elnevezést.
"Az adatok iránti szenvedélyem teszi felejthetetlenné azt a folyamatot, amely során az absztrakt információk életre kelnek, és érzelmeket ébresztenek. A Melody of Europe páratlan példa arra, hogyan egyesülhet az emberi tudás és az AI ereje egy különleges és értékes projekt megalkotásában" - fejtette ki Janosov.
Balázs így folytatta: "Képzeljük el, hogy egy Berlin peremén működő mobil cella által gyűjtött adatok és egy kottán elhelyezett hangjegy között milyen meglepő kapcsolat rejlik. Első pillantásra talán nem tűnik összefüggőnek, de ez az éppen ezért izgalmas kihívás. Az AI erejével új megvilágításba helyezhetjük az adatokat, és feltárhatjuk azokat a végtelen lehetőségeket, amelyek a bonyolult, több szakterületet érintő hatalmas adathalmazokban rejtőznek. Itt az idő, hogy felfedezzük, hogyan válhat a látszólag különálló elemek közötti kapcsolat művészetté."
A dallamok vizuális megjelenítéseként egy egyedülálló generatív művészeti alkotás is született, amely Hayk Zakoyan médiaművész kreatív keze nyomán a fővárosok ikonikus látványosságait 3D-s modellek formájában ötvözi a zene varázslatos képi kíséretével. Ez a digitális videó olyan élményt nyújt, mintha a néző egy virtuális utazásra indulna, amely során az Európa-térképen áramló adatokon keresztül felfedezi a kontinens legszebb nevezetességeit.
Érdekes módon a rendhagyó zenei kísérlet magyar gyökerekre épül. Az alapötlet tavaly Budapesten született, ahol a Magyar Telekom szakértői és Janosov közreműködése révén három és fél millió SIM-kártya anonim és aggregált adatait alakították zenei kompozícióvá. Ezzel a különleges dallammal a főváros 150. születésnapját igyekeztek ünnepelni.