A magyar föld kiszáradt, és sajnos nem éppen kedvező, hogy ennyi eső zúdult rá hirtelen.

Hétfőn egy intenzív vihar érkezett a hidegfronttal, amely végre esőt hozott magával. Minden csepp víz rendkívül fontos, hiszen az ország 95 százalékán súlyos vagy akár szélsőséges aszály tapasztalható - emelte ki Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádió GeoTrendek című adásában.
A legfrissebb becslések szerint az elmúlt hat hét folyamán tapasztalt csapadékmentes időjárás következtében az ország területének körülbelül 95 százalékát súlyos vagy jelentős mezőgazdasági aszály sújtja. Az utolsó 90 nap időszakát figyelembe véve megállapítható, hogy a szükséges csapadéknak csupán a felét, vagy akár egyharmadát kaptuk meg, ami következményeként a talaj felső egy méteres rétege országszerte drámaian kiszáradt. A nedvességtartalom a növények számára hasznosítható víz arányában pedig már 30 százalék alá csökkent.
Az InfoRádió GeoTrendek című műsorában Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője hangsúlyozta, hogy a jelenlegi csapadék mennyisége és eloszlása nem elegendő, és lényegesen több, valamint egyenletesebben elosztott csapadékra lenne szükség a megfelelő környezeti egyensúly fenntartásához.
"Az őszi vetések már kikeltek és készen állnak az aratásra, ám a májusi és júniusi csapadékhiány súlyosan érintette őket. Ennek következtében a szokásosnál korábban beértek, és már javában zajlik az aratás. A betakarítási szezon korábban indult, viszont a még aratásra váró táblákban a heves zivatarok és a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék komoly károkat okozhatnak."
Az aratás még korántsem zárult le; a Gabonatermesztők Országos Szövetségének nyilatkozata alapján az idei év várható búzatermését tekintve jelenleg hektáronként körülbelül 4,8 tonna körüli mennyiséggel számolhatunk. Ez a kedvezőtlen időjárási viszonyok ellenére még mindig egy elfogadható eredménynek számít.
"Idén a búza vetésterülete 976 ezer hektár volt, amiből összesen 4,5 millió tonna búza aratható. Ez elfogadható, de azért jelentősen elmarad a sokéves átlagtól" - tette hozzá. Emlékeztetett, 2012-ben, majd 2022-ben lehetett hasonlóan keveset aratni, akkoriban 4,3 millió tonna körül volt a búza termésmennyisége, általában viszont jócskán 5 millió tonna fölött szokott alakulni a betakarított mennyiség. A belső fogyasztást ez a mennyiség fedezi, nagy mennyiségű importra szükség nem lesz szerinte, sőt akár exportra is juthat.
A jövő szempontjából fontos kérdés, hogy a területek öntözhetősége hogyan áll. Erről a KSH adatbecslése áll rendelkezésre: 2022-ben 133 ezer hektár volt az öntözött területek nagysága.
Jelenleg Magyarország mezőgazdasági földterülete 5,3 millió hektárra rúg, míg az öntözésre alkalmas területek nagysága 110-130 ezer hektár között mozog. Ennek a területnek a bővítése kiemelkedő fontosságú feladat. Az elemző szerint a kormány különböző intézkedésekkel igyekszik elősegíteni az öntözést, például átvállalja az öntözővíz díját is. Emellett 2025-ig mentesítik a mezőgazdasági termelőket az állami vízi létesítmények által biztosított öntözővíz szolgáltatási díjának megfizetése alól.