Az IMF aggasztó jeleket észlelt a globális gazdaság terén, és ennek következtében csökkentette a várható növekedési ütemet.


A Nemzetközi Valutaalap (IMF) frissítette a globális gazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzéseit, és áprilisi jelentésük szerint a januári becslésekhez képest mérsékeltebb növekedésre számítanak. Az IMF az előrejelzéseiket a World Economic Outlook (WEO) című dokumentumban tette közzé, amelyben részletesen ismertetik a várható gazdasági tendenciákat.

Az Egyesült Államok áprilisban bevezetett vámintézkedései és az erre más országok által tett válaszlépések jelentős negatív növekedési sokkot okozott az IMF szerint. Ez a hatás a továbbiakban fokozódni fog, azonban az egyre növekvő kiszámíthatatlanság megnehezíti a pontos előrejelzést.

A globális gazdasági növekedés várhatóan 2025-re 2,8 százalékra, majd 2026-ra 3 százalékra mérséklődik, ami jelentős csökkenést jelent a januárban előrejelzett 3,3-3,3 százalékhoz képest.

A jelentésből világosan kiderül, hogy a gazdasági teljesítmény jelentősen elmarad a 2000 és 2019 közötti időszak 3,7%-os átlagától. Az IMF előrejelzése szerint az Egyesült Államok gazdasági növekedése 2025-re csupán 1,4%-ra csökken, ami 0,9 százalékponttal marad el a januárban megfogalmazott várakozásoktól. Kínában pedig a növekedés várhatóan 4%-ra rúg idén, ami alatta marad az IMF korábbi 4,6%-os becslésének.

Az IMF továbbra is arra számít, hogy a G7-országok közül Nagy-Britannia növekedhet majd a legnagyobb ütemben, habár a korábbi 1,6 százalékos előrejelzést 1,1 százalékra csökkentették, írja a Guardian. Az euróövezet növekedését 0,8 százalékosra várják, ami 0,2 százalékpontos csökkentés a korábbi elvárásokhoz képest.

A gazdasági stabilitás és kiszámíthatóság érdekében az IMF azt ajánlja a nemzeteknek, hogy összefogjanak egymással. Az IMF vezetője már az első vámok bevezetését követően néhány nappal arra figyelmeztetett, hogy Trump döntései komoly hatással lehetnek a globális gazdasági növekedésre. Ekkor az amerikai gazdaság recessziós helyzetének elkerülését még lehetségesnek tartotta.

A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) figyelmeztetése szerint a globális kereskedelem jelentős visszaesés elé nézhet a vámok emelkedése miatt, különösen Észak-Amerikában. Az előrejelzések alapján itt a kivitel várhatóan 12,6%-kal, míg az import 9,6%-kal csökkenhet az idei év folyamán.

Donald Trump április 2-án váratlanul vámokat vetett ki a világ összes országára, ami globális szinten komoly gazdasági zűrzavart okozott. A tőzsdék azonnal mélyrepülésbe kezdtek, ahogy a befektetők pánikba estek a váratlan intézkedések miatt. Néhány órával később azonban a helyzet némileg javult, miután az elnök bejelentette, hogy 90 napra felfüggeszti az Egyesült Államok által bevezetett vámokat azon országok számára, amelyek nem válaszoltak hasonló intézkedésekkel. Ez a lépés reményt adott a piacoknak, és elkezdte enyhíteni a feszültséget a nemzetközi kereskedelemben.

Related posts