Semjén Zsolt véleménye szerint a Kereszténydemokrata Néppárt az egyetlen politikai alakulat, amelynek minden egyes programpontja sikeresen megvalósult.

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) Magyarországon egyedülálló módon büszkélkedhet azzal, hogy az alapítása óta megfogalmazott programpontjai mind a mai napig relevánsak, és lényegében végrehajtásra kerültek - jelentette ki Semjén Zsolt, a KDNP elnöke és miniszterelnök-helyettes. E kijelentés a "A kereszténydemokrata szellemiség a 20. században" című konferencián hangzott el kedden Budapesten, a jezsuiták Párbeszéd Házában, ahol a kereszténydemokrata eszmeiséget és annak hatását vitatták meg a résztvevők.
Semjén Zsolt a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár rendezvényén kiemelte: a KDNP különleges párt a magyar politikai palettán, amely három szempontból is unikális: az egyetlen történelmi párt, az egyetlen világnézeti párt és az egyetlen keresztényszociális párt.
A KDNP elnöke a kereszténydemokrácia kihívásait elemezve hangsúlyozta, hogy amennyiben a történelmi egyházak tanításához minden aspektusban hűek maradnak – például a magzati élet védelme terén –, könnyen marginalizálódhatnak a társadalomban, és végső soron politikai szereplő helyett csupán egy hitbuzgalmi közösséggé alakulhatnak. Ezzel szemben, ha a közízlést szolgálják ki, akkor egyre több alapelvről kénytelenek lemondani, így pedig az egyházak társadalmi tanításának képviselete is gyengül. Ennek következményeként a kereszténydemokrácia tartalma fokozatosan kiüresedhet.
A kérdés, hogyan lehet az igazságot és a többséget összehozni, erre két kísérlet is volt: Barankovics István egykor a kisgazdákkal való szövetséget választotta, ami egészen 1947-48-ig működött, mint egy gyűjtőpárt és egy világnézeti párt együttműködése.
A másik a Fidesz és a KDNP szövetsége, ahol a Fidesz egy keresztény ihletettségű széles gyűjtőpárt, a KDNP pedig egy kifejezetten keresztény világnézeti párt, amely a magyar és az Európai Unió történetének legsikeresebb politikai konstrukciója, amit valaha létrehoztak - megemlítette, hogy négyszer szereztek kétharmados többséget, ami példátlan.
Felidézte, hogy amikor 1989-ben a KDNP újjáalakult, felmerült a kérdés: mit is jelent valójában a kereszténydemokrácia? Az a vonal, amely 1947-ben kényszerű körülmények miatt megszakadt, vagy inkább az a tradíció, amely 1989-ben az európai kereszténydemokrácia szellemében folytatódott?
A két világot összekötő híd szerepét Varga László, Kovács K. Zoltán és Karcsay Sándor töltötte be. Az ő munkájuk kulcsfontosságú volt abban, hogy a KDNP öröksége megmaradjon, miközben elkerülték, hogy a múlt emlékei csupán relikviaként éljenek tovább - emelte ki a KDNP elnöke.
Semjén Zsolt az egyházak és politikai pártok kapcsolatáról megjegyezte, hogy a KDNP nem arra törekszik, hogy az egyházak közelítsenek hozzájuk, hanem inkább arra, hogy ők maguk közel álljanak az egyházak tanításaihoz.
A balliberális vélemények szerint az egyháznak egyenlő távolságot kellene tartania a politikai pártoktól, ám ez egy illúzió. Valójában nem az egyház igazodik a politikai színtérhez, hanem a pártok alakítják magukat az egyházi értékekhez. Az egyház csak akkor lép partnerségre egy politikai erővel, ha az hűen képviseli a keresztény értékeket - emelte ki.
A kereszténydemokrata pártok küldetése, hogy az egyház társadalmi tanításait a gyakorlatban is érvényesítsék. Semjén Zsolt hangsúlyozta, hogy a KDNP-nek kizárólag az egyház tanításainak szellemében kell cselekednie, figyelembe véve a modern kor kihívásait és lehetőségeit.
Latorcai Csaba, a KDNP ügyvezető alelnöke hangsúlyozta, hogy a 20. és 21. században is háborúkkal és kihívásokkal kellett és kell szembenézni.
A beszéd fókuszában a Szentírás és a nemzeti érdek védelme állt, kiemelve, hogy a közös alapértékek tisztelete mentén a társadalmi, gazdasági és politikai kihívásokban nem szabad megalkuvásra törekedni. Kiemelte, hogy a kereszténydemokrácia nem a divatoknak akar megfelelni, hanem következetesen kell képviselnie értékeit.
Hangsúlyozta, hogy felelősségünk nem csupán saját magunkra korlátozódik, hanem kiterjed embertársainkra, nemzetünkre és az egész bolygóra is.
Latorcai Csaba kiemelte, hogy Magyarország és Európa jövője szempontjából elengedhetetlen, hogy a kritikus gondolkodás mellett elkötelezettek maradjunk, és nyitott szemmel tekintsünk a világra. Ez a hozzáállás lehetővé teszi számunkra, hogy aktívan részt vegyünk a jövőnk formálásában.
A KDNP ügyvezető alelnöke határozottan kiemelte, hogy a család alapja a férfi és nő között létrejövő szövetség. Hangsúlyozta, hogy a házastársak egyenlő jogokkal bírnak, és felelősségük is osztozik egymásban. Emellett azt is hangsúlyozta, hogy az élet a fogantatás pillanatától kezdődik, és ezt az értéket meg kell védeni.
A közelmúltban eltávozott Ferenc pápa hitvallására hivatkozva hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a béke megteremtése és a teremtett világ tisztelete.