Schengeni kilátások: Milyen lehetőségeket teremt a határ menti települések számára a csatlakozás? A Schengeni övezethez való csatlakozás jelentős hatással lehet a határ menti települések életére. E lehetőség új távlatokat nyithat a gazdasági, kulturális
Szatmár megyében és a szomszédos Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében is érdeklődtünk, hogy mit hozhat a Schengeni csatlakozás a régiónak.
December 12-én az uniós belügyminiszterek zöld utat adtak Románia és Bulgária schengeni csatlakozásának, ami azt jelenti, hogy január 1-jétől a két ország teljes jogú tagként csatlakozik az övezethez. Ezzel elvileg megszűnik a határellenőrzés Románia és Magyarország között, azonban a csatlakozás további következményeiről még sok a kérdőjel. Fontos, hogy a gazdasági és emberi erőforrásokra gyakorolt hatásokat is figyelembe vegyük. A válaszokat a határmenti Szatmár megyében, valamint a szomszédos Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében kerestük, hogy jobban megértsük a helyzetet.
A határátkelés során a megszüntetett ellenőrzések kérdése jelenleg még bizonytalan, legalábbis az első hat schengeni hónap tekintetében. Sokan úgy vélik, hogy csupán szúrópróbaszerű ellenőrzésekre lehet számítani, azonban egy dolog biztos: a határrendészet eddig még nem kapott konkrét utasításokat ezzel kapcsolatban. Oana Pîrcălab, a régiós határrendészeti felügyelőség szóvivője a Maszolnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy január elsejéig a megszokott ellenőrzési folyamatokat fogják alkalmazni a határon átkelők számára. A jövőbeni lépésekről, különösen a sokat emlegetett első hat hónap alatt, a két ország határrendészeti vezetői szintjén fognak egyeztetni.
Kereskényi Gábor, Szatmár megye városának polgármestere határozottan kedvező fejleményként értékelte a schengeni csatlakozást. A személyek és áruk szabad mozgása révén egyértelműen a gazdaság élénkülésére számít.
"Örülök neki, hogy átjárható lesz például a Szatmárnémeti-Csenger kerékpárút, a Szamos folyó töltésén. Több mint tíz éve lett használatba adva a kerékpárút, azóta sorompó várja a kerekeseket a határnál. Szintén jó, hogy a Szamos kajakosai is szabadon átkelhetnek majd a határon, amire eddig csak különleges alkalmakkor volt lehetőség" - világít rá a polgármester a kevésbé reflektorfénybe kerülő lehetőségekre. A munkaerő vándorlásától viszont nem tart, mint mondja, aki el akart menni az országból, az megtehette eddig is. "Szatmárnémeti városa csak nyerhet a csatlakozással, egyfajta regionális kulturális-kereskedelmi központ lehet. A határellenőrzés megszüntetésével a határ magyarországi oldaláról könnyebben elérhetők lesznek a szatmári kereskedelmi egységek, de a kulturális intézmények - színház, filharmónia - előadásai is" - magyarázza, hozzátéve: a csatlakozásnak már 13 éve meg kellett volna történnie.
Găman Mihály, Pusztadaróc község polgármestere, elsősorban a kamionsorok eltűnését várja a schengeni csatlakozástól. A község területén található Pete település, amely a Pete-Csengersima határátkelő romániai oldalán fekszik. A polgármester elmondása szerint a legnagyobb kihívást a hosszú, a főút fél sávját elfoglaló teherautósorok jelentették. "A tehergépjárművek nemcsak kettészelték a falut, de a folyamatos dudálás és a sofőrök által hátrahagyott szemét is napi szinten problémát okozott. Ráadásul a kamionok sofőrjei gyakran a főúton oldották meg biológiai szükségleteiket" - nyilatkozta a Maszolnak. Găman Mihály hangsúlyozta, hogy a határon való szabad átjárás mindenképpen előnyös, különösen az ingázók számára. Sokan a határ túloldalán vásároltak ingatlant, és naponta ingáznak Szatmárnémetibe dolgozni, illetve a gyermekeikkel iskolába járni.
Nagy Lehel vívóedző és családja igazi ingázók voltak, és elmondásuk szerint ez a helyzet a jövőben sem változik. Románia EU-s csatlakozásának idején vásároltak házat a határ közelében fekvő Csegöld településen, Magyarországon. 2009-ben költöztek be új otthonukba, ám 2022-re a határ menti élet kihívásai miatt úgy döntöttek, hogy visszatérnek Szatmárnémetibe, ahol újra együtt élhetnek, távol a határ okozta nehézségektől.
"A schengeni csatlakozás régóta dédelgetett álmunk, és még most is nehezen tudjuk felfogni, hogy valóban elérkezett ez a pillanat. Ha tényleg megszűnik a határellenőrzés, azonnal visszatérünk Magyarországra, hiszen még mindig megvan a házunk, hatalmas telekkel" - osztotta meg velünk, hangsúlyozva, hogy a kelet-magyarországi ingatlanok árai alig töredékét képviselik a szatmáriaknak. "A csegöldi házunkat azért hagytuk el, mert elegünk lett a kiszámíthatatlanságból. Soha nem tudtuk, hogy 10 perc vagy akár másfél óra várakozásra kell készülni a határátkelésnél" - tette hozzá. Elmondása szerint a határ túloldalán való költözéskor nagyon könnyű volt az átjárás, Szatmárnémetiből néha még ebédelni is "hazaugrott". Csegöld mindössze 19 kilométerre található a szatmári megyeközponttól, így a helyzet szinte ugyanaz, mintha Szatmárhegyen vagy Egriben vásárolt volna ingatlant - csupán a határ volt az akadály.
Magyar Lóránd parlamenti képviselő egy fontos szempontot emel ki a schengeni csatlakozással kapcsolatban. Végre lehetőség nyílik arra, hogy a határmenti együttműködés keretében megújított utak használatba kerüljenek, melyeken eddig csak szombatonként, hétvégente volt lehetőség a határátkelésre. A politikus többször is hangsúlyozta az ideiglenes határátkelőhelyek állandóvá tételének szükségességét, hiszen ez jelentős mértékben enyhíthetné a Pete-Csengersima határátkelőre nehezedő terheket. "A korszerűsített utak már készen állnak, és most végre lehetőség nyílik arra, hogy a határ mentén élő közösségek ismét összekapcsolódjanak. Sokak álma teljesülhet a Szárazberek-Garbolc, a Nagypeleske-Zajta és a Szaniszló-Ömböly ideiglenes határátkelők mindkét oldalán" - nyilatkozta.
A határ magyarországi oldalán élők számára jelentős előny lehet a határellenőrzés várható eltörlése. Sokan rendszeresen átlépnek Szatmárnémetibe, hogy kihasználják az alacsonyabb árakat. Emellett a szabolcsiak számára sokkal egyszerűbb és gyorsabb eljutni a Dedeman üzletébe, mint például Nyíregyháza vagy Mátészalka barkácsáruházaiba.
Izgalmas kérdés, hogy hogyan alakulhat a munkaerő vándorlása, miután megszűnik a határellenőrzés Magyarország keleti, gyengébben fejlett és Románia nyugati, fejlettebb régiója között. Néhány éve megfordult az irány, és nem a romániaiak mentek a szomszédba, hanem onnan jöttek munkavállalók szatmári üzemekbe, ahol nem volt feltétlenül szükséges a román nyelv ismerete.
A szatmári munkaerő egy csoportjára a magyarországi lehetőségek jelentős hatással bírnak: a debreceni BMW-gyár már hetek óta aktívan keresi új munkatársait, amit a szatmári kereskedelmi rádióban hallható hirdetések is tükröznek.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei vonatkozásban Forján Zsolt, a 2010 óta Csenger városát irányító polgármester, osztotta meg gondolatait. A Szatmárnémeti közelében fekvő első magyarországi kisváros vezetője hangsúlyozta, hogy Csenger mindig is szoros kapcsolatokat ápolt a szomszédos szatmári megyeközponttal, amelyet a kereskedelmi és rokoni kötelékek sokasága jellemzett a Partium elcsatolását megelőző időszakban. A trianoni határozat azonban mindkét település fejlődését hátráltatta, a határvonal pedig megszüntette az addig aktív interakciókat. Forján Zsolt bízik benne, hogy Románia schengeni csatlakozása új lehetőségeket teremt, és lehetőség nyílik a régóta tervezett együttműködések megvalósítására. Említette, hogy a két megye között korábban felmerült egy környezetbarát autóbuszjárat elindítása is, amely Nyíregyházától Szatmárnémetire közlekedne, és Forján reményei szerint Csenger is szerepelne a megállók listáján. Továbbá, várja a Szamos-töltésen kialakított kerékpárút teljes megnyitását, valamint egy olyan projektet is, amely a Szamos folyó felduzzasztását célozza, lehetővé téve ezzel a sétahajózást a két város között.
"Jelenleg 100-150 szatmári lakos él Csengerben, akik nap mint nap átlépik a határt. A határellenőrzés eltörlésével várhatóan jelentősen megnő a kereslet a csengeri ingatlanok iránt, így az itt élők száma is jelentősen emelkedni fog. Jelenleg új lakópark építése zajlik, új utcák nyílnak, és büszkén mondhatjuk, hogy új bölcsődénk is működik, emellett óvoda és iskola is áll a helyi közösség rendelkezésére. Úgy vélem, minden adott ahhoz, hogy Csenger Szatmárnémetinek egyfajta elővárosává fejlődjön" - fogalmazott a polgármester.