Írországban és Romániában decemberben jelentős csökkenés tapasztalható az ipari termelői árakban, ami figyelemre méltó tendencia - értesült az AGERPRES hírügynökség.


Brüsszel, február 5./Agerpres/ - Az Európai Unióban (EU) és az eurózónában egyaránt 0,4 százalékkal nőttek az ipari termelői árak decemberben az előző hónaphoz képest, Románia azonban egyike volt azoknak a tagállamoknak, ahol csökkentek az árak - közölte szerdán az EU statisztikai hivatala.

Az Eurostat legfrissebb adatai alapján a tavalyi év utolsó hónapjában az uniós tagállamok többségében növekedtek az ipari termelői árak. Különösen jelentős emelkedést tapasztaltak Bulgáriában (5,1%), Horvátországban (2,4%) és Szlovákiában (1,5%). Ez a tendencia elsősorban az energiaárak 1,3%-os emelkedésének tudható be. Ezzel szemben Írországban (mínusz 1,5%) és Romániában (mínusz 1,3%) a decemberi árak csökkentek a novemberi szinthez képest.

Az éves adatok tükrében az eurózónában nem mutatkozott jelentős változás, míg az Európai Unióban az ipari termelői árak decemberben 0,1 százalékkal emelkedtek. Románia viszont 2,3 százalékos csökkenést könyvelhetett el, így a csökkenő árakkal küzdő országok között találjuk, amelyek közé tartozik Szlovákia (17 százalékos mínusz), Luxemburg (4,2 százalékos csökkenés), Franciaország (3,8 százalékos visszaesés), valamint Ausztria és Lengyelország (mindkettő 3,4 százalékkal csökkent), továbbá Lettország (3,3 százalékos csökkenés) és Finnország (2,3 százalékos mínusz) is. Ezek az adatok jól tükrözik a régió ipari termelői árai közötti jelentős eltéréseket.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) legutóbbi jelentése alapján Romániában a tavaly decemberi ipari termelői árak novemberhez képest átlagosan 0,9%-kal, míg az idei év azonos hónapjához viszonyítva 0,7%-kal mérséklődtek.

Az elmúlt év végén tapasztalt ipari termelői árak alakulása érdekes képet festett a különböző ágazatok között. A tartós fogyasztási cikkeket gyártó iparban 0,43%-os növekedés volt megfigyelhető novemberhez képest, míg az előző év decemberéhez viszonyítva ez a növekedés 1,66%-ra rúgott. A tőkejavak előállítása terén a novemberi adatokhoz képest 0,42%-os emelkedést regisztráltunk, és a 2023 decemberi szinthez képest a növekedés még jelentősebb, 4,21%-os. A napi fogyasztási cikkek előállításában is hasonló tendencia figyelhető meg: novemberhez képest 0,32%-kal nőtt az ár, míg az előző év végéhez viszonyítva 4,96%-os emelkedést mutatott. A köztes termékek esetében a növekedés novemberhez képest csupán 0,13%-os, de 2023 decemberéhez képest 1,19%-ot ért el. Ezzel szemben az energiaiparban ellentmondásos tendenciák figyelhetők meg: az ipari termelői árak novemberhez képest 3,16%-kal csökkentek, míg 2023 decemberéhez viszonyítva a csökkenés még drámaibb volt, 7,68%-ra rúgott.

Decemberben az éves összehasonlítás alapján a vízellátás, csatornázás és hulladékkezelés, valamint a feldolgozóipar területén tapasztalható árnövekedés volt megfigyelhető. A termelői árak ezen szektorokban 12,03, illetve 2,25 százalékkal emelkedtek. AGERPRES/(RO - író: Constantin BALABAN, HU - szerkesztő: CSEKE Péter)

Related posts