Románia és Görögország az Európai Unió viszonylatában a gazdasági kihívások terén a legnehezebb helyzetű országok közé tartozik, különösen a hiány és az államadósság problémáját illetően.


Az idei első negyedévben az euróövezet és az Európai Unió területén is csökkent a GDP-hez viszonyított államháztartási hiány a tavalyi utolsó negyedévhez képest. Ugyanakkor a statisztikák szerint az államadósság aránya emelkedett – tájékoztatta a közvéleményt hétfőn az EU statisztikai hivatala, az Eurostat.

Az euróövezet első negyedévében a GDP-arányos államháztartási hiány 2,9 százalékra csökkent, ami kedvezőbb eredmény, mint a tavalyi év utolsó negyedévében mért 3,2 százalék. Ezzel párhuzamosan az Európai Unió összesített hiánya is csökkent, 3,3 százalékról 2,9 százalékra.

A legnagyobb hiány 7,5 százalékkal, Romániában volt az első negyedévben, Cipruson pedig a legnagyobb többlet, 5,6 százalék.

Az idei első negyedévben az eurózóna GDP-arányos államadóssága 88 százalékra emelkedett, ami egy kis növekedést jelent a tavalyi utolsó negyedév 87,4 százalékához képest. Ezzel párhuzamosan az Európai Unió egészében a mutató 81 százalékról 81,8 százalékra nőtt.

Az első negyedévben a legmagasabb államadósságot a GDP-hez viszonyítva Görögország mutatta, amely elérte a 152,5 százalékot. Ezt követően Olaszország 137,9 százalékos aránnyal állt, majd Franciaország (114,1 százalék), Belgium (106,8 százalék) és Spanyolország (103,5 százalék) következett a sorban.

A legfrissebb adatok szerint Bulgáriában regisztrálták a legalacsonyabb mutatót, amely 23,9 százalékra rúg. Ezt követi Észtország 24,1 százalékkal, majd Luxemburg 26,1 százalékkal, és végül Dániában, ahol a mutató 29,9 százalék. Az információkat az MTI tudósította.

Az Eurostat adatai szerint Magyarországon a GDP-arányos államháztartási hiány 4,2 százalék (az uniós átlagnál nagyobb), az államadósság GDP-hez viszonyított aránya 75,3 százalék (az uniós átlagnál kisebb) volt.

Related posts