Megérkeztek a gólyák, de vajon milyen hatással volt rájuk az áprilisi fagy?


Aggodalomra adott okot a Délmagyar cikke, miszerint az áprilisi fagyok és a szeszélyes időjárás miatt sok gólya még nem érkezett vissza fészkére Csongrád-Csanád vármegyében. A gólyákat Baranyában is sokan szeretik, vajon a helyzet fennáll nálunk is?

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületet kerestük meg a témával kapcsolatban, és Kiss János, az MME Baranya Vármegyei Csoport irodavezetője megosztotta velünk a legfrissebb híreket a gólyák helyzetéről. Megnyugtatóan tájékoztatott, hogy Baranya vármegyében a fészekfoglalási eredmények kedvezően alakulnak: a gólyák körülbelül 80 százaléka, sőt, talán még ennél is több, már visszatért a fészkéhez. Sok helyen már megkezdődtek a költési időszak első lépései is. Kiss János hangsúlyozta, hogy a gólyák visszatérésének időpontja nagymértékben függ attól, hogy a két lehetséges vonulási útvonal közül melyiken érkeznek haza: az egyik az észak felé, a Boszporusz irányába, míg a másik a nyugati Gibraltár felé vezet.

- Ha valahol rosszabb az időjárás, akkor ott megállnak, megvárják, hogy kedvezőbbre forduljon az idő. A gólyáknak az északi szél nem kedvez, mert azzal szembe kellene repülniük, a déli szél segíti őket. Valószínűleg hamarosan megérkeznek majd Csongrádba is, meg az ország többi részére is- foglalta össze Kiss János.

A klímaváltozás következtében bekövetkező szélsőséges időjárási viszonyok miatt, ahogyan azt idén is tapasztalhattuk, a fagy gyakran váratlanul megjelenik. Érdemes tudni, hogy a gólyák a felszálló meleg légáramlatokat, vagyis a termikeket használják ki repülésük során. Számukra elengedhetetlen, hogy a levegő meleg legyen, hiszen ez biztosítja a felhajtóerőt, amely lehetővé teszi számukra, hogy elérjék a megfelelő magasságot, és így átrepülhessenek a tengeren.

- Rossz idő esetén van, hogy megrekednek a túlsó parton, és várják, hogy kedvező legyen az időjárás. Vannak, akik korábban elindultak, vagy közelebb teleltek, ők lehet, hogy elkapták még az előző kedvező széljárást, és ezzel már haza tudtak jönni. A másik csapat meg lehet, hogy kicsit délebbre volt, és ők meg pont lekésték a "járatot" - magyarázta.

Jó hírek érkezhetnek a gólyapárok számának növekedéséről.

A szakértők tapasztalatai alapján, ha a gólyák április közepét követően érkeznek, általában nem produkálnak olyan kedvező költési eredményeket, mint azok, akik korábban bukkannak fel. A legfrissebb statisztikák szerint 2024-ben Baranya vármegyében összesen 274 gólyafészek volt nyilvántartva, ebből 221 pár fészkelőként működött, míg a többi fészekben vagy egyedülálló gólya tartózkodott, vagy üresen állt. A múlt év során 650 gólyafióka repült ki, amelynek átlagos száma 3,3 fióka volt fészként. Az előrejelzések alapján idén a vármegyében valószínűsíthetően enyhe növekedés várható a fészkelő párok számában.

Ahogyan azt az egyesület korábbi hírlevelében is említettük, március 18-tól kezdődően nap mint nap érkeztek friss információk a térségbe visszatérő gólyákról. A múlt hónap végére sok helyen már párban fészkelő, fészkeiket gondozó madarak tűntek fel. Az idei évben az első gólyát március 10-én regisztrálták a vármegyében, amikor is a Drávaszerdahelyi fészeknél egy példány pihent. Ezt követően március 11-én Kölkeden, majd 16-án Szentdénesen is észleltek egy-egy gólyát a fészkük közelében, és számuk március közepétől egyre csak emelkedik.

Related posts