Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy az egészségük komoly veszélybe kerülhet, ha nem figyelnek oda a megfelelő életmódbeli szabályokra - figyelmeztet a Pénzcentrum.
A vizeletürítés gyakorisága és az egészségi állapot közötti összefüggés fontos téma, amely sokakat foglalkoztat. Szakértők szerint a napi vizeletürítések száma személyenként eltérő lehet, de általában van egy egészségesnek tekinthető tartomány. Ha ettől jelentősen eltérünk, érdemes lehet orvoshoz fordulni - számolt be a CNN.
Dr. Jamin Brahmbhatt, az Orlando Health urológus szakorvosa szerint egy egészséges ember naponta átlagosan hat-nyolc alkalommal ürít vizeletet. "A legtöbbeknek ésszerű, hogy napközben (három-négy) óránként pisilniük kell" - magyarázta a szakember. Az éjszakai vizeletürítésről hozzátette: "Éjszaka ideális esetben csak egyszer vagy egyszer sem kelünk fel. Ha gyakrabban ébredsz fel, az azt jelentheti, hogy valami nincs rendben".
Brahmbhatt kiemelte, hogy az egyének között jelentős eltérések adódhatnak, és akár napi 10 alkalommal történő vizeletürítés is belefér a normális tartományba, főként ha valaki bőségesen fogyaszt folyadékot. Dr. David Shusterman, a New York-i NY Urology urológusa pedig arra figyelmeztetett, hogy bizonyos italok, mint például az alkohol, a tea és a kávé, valamint a menta, növelhetik a vizeletürítések számát.
A szakértők konszenzusra jutottak abban, hogy a vizeletürítés gyakoriságára nincs egyetlen, mindenki számára megfelelő szabály. "Minden ember egyedi, ezért nincs olyan varázslatos szám, amely mindenkire érvényes" - magyarázta Brahmbhatt. Javasolja, hogy mindannyian figyeljük meg a saját normális ritmusunkat, és ha jelentős eltérést észlelünk, érdemes orvosi segítséget kérni.
A túl gyakori vizeletürítésnek számos oka lehet, beleértve a hiperaktív hólyag szindrómát, a cukorbetegséget, a húgyúti fertőzést vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatásait. Dr. Jason Kim, a Stony Brook Egyetem Reneszánsz Orvosi Iskolájának urológiai klinikai docense rámutatott, hogy neurológiai problémák, például stroke vagy Parkinson-kór is állhatnak a háttérben.
A vizeletürítés alacsony frekvenciája szintén komoly problémákra utalhat. Amennyiben valaki naponta kevesebb mint négyszer látogat el a WC-re, az jelezheti a dehidratációt, vagy a hólyag és a vizelet kiválasztó rendszer működési zavarait. Shusterman hangsúlyozta, hogy a vizelet tartós visszatartása jelentősen megnövelheti a húgyúti fertőzések kockázatát.
A szakértők hangsúlyozzák a megfelelő folyadékbevitel fontosságát. A National Academy of Medicine ajánlása szerint a nőknek napi 2,7 liter, a férfiaknak 3,7 liter folyadékot kellene fogyasztaniuk, beleértve az ételekben található folyadékot is.
Amennyiben valaki aggódik a vizeletürítési szokásai miatt, célszerű urológushoz fordulnia. Ezek a szakértők széleskörű kezelési lehetőségeket kínálnak, a gyógyszeres terápiáktól kezdve egészen a minimálisan invazív beavatkozásokig. Kim és Shusterman megállapításai alapján az eljárási kezelések gyakran hatékonyabbak, mint a hagyományos gyógyszeres megoldások.