Egy influenszer magát rákbetegnek kiáltotta ki, ezzel felkeltve a figyelmet, és jelentős anyagi sikerre tett szert.
Tavaly hatalmas meglepetésként robbant be a Netflix kínálatába Richard Gadd 7 epizódos vígjáték-dráma-thriller minisorozata, a Szarvasbébi, mely valós események inspiráltak. A produkció főszereplője az a színész, akinek életében a bemutatott események többsége is megtörtént, és bár a szériában a zaklató karakter nevét megváltoztatták, az ügyvédnő, aki a valódi esetet képviseli, beperelte a streamingóriást rágalmazás miatt. Azt állította, hogy a negatív karakter róla mintázódott, ezzel pedig súlyosan "tönkretették a hírnevét, a jellemét és az életét". Azóta a valós eseményeken alapuló történetekhez sokkal óvatosabban nyúlnak, ami újabb alkotások, például az egy héttel ezelőtt debütáló Almaecet megszületéséhez vezetett. Ez a sorozat pedig a leírás szerint "félig igaz, félig hazug történet".
A hat részből álló ausztrál minisorozat egy igazi személy életéből merítette inspirációját, aki hatalmas botrányt kavart, mondhatni, világszerte ismertté vált. Minden epizód kezdetén azonban hangsúlyozzák, hogy a látottak nem feltétlenül tükrözik a valóságot: a már így is megdöbbentő történetet fikciós elemekkel és kitalált karakterekkel színesítették. Ráadásul néhány érintett nevét is megváltoztatták, hogy megóvják őket. Így hát nem szabad mindent készpénznek venni, amit a képernyőn látunk. Az viszont kétségtelen, hogy a sorozat középpontjában álló figura a való életben milliárdokat keresett azzal, hogy az egész világot átverte - még az Apple-t is. Mindezért csupán egy jelentős pénzbírságot kapott, ám a mai napig nem teljesítette a büntetést.
A Netflix sorozatában Kaitlyn Dever által megformált Belle Gibson egy wellness-influenszer és édesanya, aki egy hatalmas hazugságra építette fel egész közösségi médiában való jelenlétét és wellness-birodalmát. A fiatal hölgy 1991. október 8-án, Tasmániában született - noha már alapból három évvel idősebbnek vallotta magát -, édesapját sosem ismerte, édesanyjával pedig elhidegültek egymástól. Közeli ismerősei szerint már tinédzserkorában is állandóan különböző történetekkel állt elő, egy egykori osztálytársa pedig egyenesen "kóros hazudozónak" írta le őt.
Gibson egy időben az Instagram platformján keresztül osztotta meg a világgal, hogy súlyos agydaganattal diagnosztizálták. Orvosai legfeljebb négy hónapot jósoltak neki, de ő nemet mondott a kemoterápiára és a hagyományos orvosi kezelésekre, helyette szigorú táplálkozási elveket és alternatív terápiákat alkalmazott a gyógyulás érdekében. Emellett elárulta, hogy már többször is átesett szívműtéten, és agyvérzést is túlélt. Az ő története hamarosan több mint kétszázezer követőt vonzott, ami akkoriban figyelemre méltó teljesítménynek számított, hiszen az "influenszer" fogalma még szinte ismeretlen volt, és az "instasztárság" még gyerekcipőben járt.
Ezzel az egésszel pedig az a probléma, hogy mindezt csak kitalálta. Belle Gibsont sosem diagnosztizálták rákkal - legalábbis arra vonatkozó orvosi feljegyzései sosem voltak. És nem csak annyi volt az egész, hogy különböző fórumokon meglepően szívszorító módon tálalta ezt a "szerény hazugságot" az internet népének: 2013-tól egy ezt megtámogató életmód- és receptalkalmazással, a The Whole Pantry-vel és egy receptkönyvvel is jól megszedte magát, miközben inspiráló történetével számtalan valódi beteget is arra bátorított, hogy mondjanak le a hagyományos kezelésekről - végzetes következményekkel.
Az applikációt még az Apple is támogatta, és hirtelen szenzációvá nőtte ki magát. Az emberek még inkább rákaptak, miután a fejlesztő bejelentette, hogy a bevételeinek jelentős részét rászorulóknak és jótékonysági szervezeteknek kívánja adományozni. Állítása szerint többek között egy végstádiumú agydaganattal küzdő ötéves kisfiúnak, Joshua Schwartznak is szánt pénzét, ám a beteg gyermek családja sosem kapta meg a támogatást. Ráadásul a különböző alapítványoknak ígért több százezer dollár helyett csupán hétezer dollárt - körülbelül 1 millió 700 ezer forintot - utalt el. Csak a kontextus kedvéért: százezer ausztrál dollár több mint 24 millió forintnak felel meg.
Chanelle McAuliffe, Gibson közeli barátja, sürgette, hogy végre feddhetetlenül álljon elő az igazsággal, de Gibson nem volt hajlandó erre. McAuliffe kétségbeesésében a rendőrséghez fordult, hogy feljelentést tegyen, emellett egy ügyvédhez és egy oknyomozó újságíróhoz is eljutott, ám ezek az erőfeszítések nem hoztak eredményt. Végül a melbourne-i The Age újságírói, Nick Toscano és Beau Donelly, akik a 2017-es 'The Woman Who Fooled the World' című könyv szerzői is, alaposan utánajártak az ügynek, miután felfedezték, hogy számos olyan szervezet, akiknek Gibson ígérgetett pénzügyi támogatást, valójában nem kaptak semmit.
A két újságíró, akik a lap hasábjain részletesen feltárták Gibson csalásait, arról is beszámoltak, hogy az influenszer szorongva reagált a felfedett információkra, és azonnal telefonálgatni kezdett különböző alapítványoknak. Ezeknek az intézményeknek banki átutalási bizonylatokat küldött, miközben azt állította, hogy pénzügyi nehézségek miatt nem tudják nyomon követni az összeget. Ezután a rákos megbetegedéséről szóló történetek is egyre gyanúsabbá váltak az újságírók számára, és idővel a közönség is kezdett elfordulni tőle. Az összeomló támogatói hálózatát látva, a nő végül 2015-ben a Women's Weeklynek adott interjújában döntött arról, hogy nyilvánosságra hozza a történetét. Bocsánatkérés azonban sosem hagyta el a száját egykori követőitől, és végig azon fáradozott, hogy magát áldozatként tüntesse fel.
2017-ben az ausztrál szövetségi bíróság úgy döntött, hogy Belle Gibson bűnös a félrevezető és megtévesztő magatartásában, amiért 410 ezer ausztrál dolláros, vagyis közel százmillió forintos pénzbírságot róttak ki rá. Az influenszer azóta sem rendezte ezt az összeget, és a késedelmi kamatoknak köszönhetően már több mint félmillió dolláros adósságot halmozott fel.
Négy évvel ezelőtt egy videóban, amelyben a Guardian szerint törékeny angolsággal beszélt, azt állította, hogy Melbourne-ben csatlakozott egy etióp közösséghez, ahol már Sabontu néven ismerik. Azt is megosztotta, hogy ez a közösség adománygyűjtéssel foglalkozik. Legutóbb pedig egy riporter találkozott vele egy benzinkútnál, ahol felelősségre vonta, amiért még nem rendezte a bírságát.
„Nem tudtam kifizetni a dolgokat, mert sajnos anyagilag nem engedhetem meg magamnak” – válaszolta Belle Gibson.
A 33 éves ausztrál nő, aki nemrégiben egy komoly botrány középpontjába került, úgy döntött, hogy eltávolítja magát a közösségi média világából. Azóta teljes mértékben eltűnt az online térből, és már nem találkozhatunk vele semmilyen platformon.