Orbán Viktor szövetségesei lehetséges, hogy hatalomra jutnak Ausztriában.
Miután a kereszténydemokrata ÖVP, a szociáldemokrata SPÖ és a liberális NEOS közötti koalíciós tárgyalások kudarcot vallottak, Alexander Van der Bellen szövetségi elnök a szeptemberi választások győztesével, a politikai karanténból frissen kilépő szélsőjobboldali FPÖ elnökével, Herbert Kickl-lel folytatta a kormányalakítási folyamatot. Kickl előtt nem könnyű kihívások állnak, hiszen a parlamenti többség eléréséhez szüksége lesz az ÖVP vagy az SPÖ támogatására is – a két lehetséges forgatókönyv közül azonban csak az első tűnik reálisnak a jelenlegi politikai helyzetben.
Miután Ausztriában a kereszténydemokrata ÖVP koalíciós tárgyalásai a szociáldemokrata SPÖ-vel és a liberális NEOS-szal január 3-án, pénteken kudarcot vallottak, Karl Nehammer, az ÖVP kancellárja megpróbálta helyrehozni a helyzetet. Szombaton azonban már bejelentette, hogy visszaadja a kormányalakításra kapott megbízatását, és lemond a párt és az ország vezetéséről is.
Ezzel biztossá vált, hogy az ÖVP és az SPÖ nem tud létrehozni egy balközéptől jobbközépig terjedő centrista kormányt, hogy távol tartsák a hatalomtól a választásokat egyébként megnyerő szélsőjobboldali FPÖ-t és annak elnökét, Herbert Kickl-t.
Van der Bellen a délutáni órákban, pontosabban egy óra után tartott sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy elnöki szerepében az a legfontosabb feladata, hogy garantálja az ország folyamatos működését egy stabil szövetségi kormány működésével. Hangsúlyozta, hogy alkotmányos kötelezettsége, hogy minden lehetséges utat kipróbáljon a parlamenti többséggel rendelkező kormány megalakítására. Miután az ÖVP és az SPÖ kísérlete ennek megvalósítására kudarcot vallott, most az FPÖ és Kickl kap lehetőséget arra, hogy a szeptemberi választásokat követően kormányt alakítsanak.
Az elnök arról beszélt, hogy a mindenkori szövetségi kormánynak mindenképpen tiszteletben kell tartania bizonyos alappilléreket: a jogállamiságot, a hatalmi ágak szétválasztását, az emberi és kisebbségi jogokat, a szabad és független médiát és az EU-tagságot, de hozzátette: "Lehetnek bizonyos kívánságaim, de a választók tisztelete megköveteli, hogy elfogadjam ezt a többséget."
Nem volt egyszerű döntés ez számomra. Elkötelezem magam amellett, hogy az alkotmány alapelveit és szabályait precízen és tiszteletteljesen betartsák – zárta szavait a szövetségi elnök.