Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a szuverenitásunk megőrzéséért folytatott küzdelem.

A kormányfő kiemelte: a szuverén Magyarország lényege, hogy saját értékeink és hagyományaink szerint éljünk, a magunk útját járva, és ne engedjük, hogy mások, mint például migránsok, háborús helyzetek vagy genderideológiák, befolyásolják döntéseinket.
Orbán Viktor, amikor az Európai Bizottság elnöki posztjára vonatkozó elképzeléseit osztotta meg, a tagállami és uniós hatáskörök közötti egyensúly helyreállítását hangsúlyozta. Szerinte elengedhetetlen lenne az elvett jogkörök visszaadása, és ezzel párhuzamosan meg kellene kezdeni "a koncentrikus körök Európájának" megvalósítását, amely egy rendkívül összetett diplomáciai kihívás keretein belül történne. A célja az, hogy minden egyes nemzet saját maga döntsön arról, hogy az európai integráció mely aspektusához kíván csatlakozni.
- fejtette ki.
A miniszterelnök szerint a mostani konstrukció hibája, hogy "nem tudunk olyan európai konstrukciót létrehozni, amelyben minden nemzet ugyanazon a módon érezné magát komfortosan, jól és boldogan". A lehetséges csoportosulások között említette a biztonság, a szabad mozgás, a "közös pénztárca", vagyis az euróövezet és az alkotmányos intézmények köreit.
Orbán Viktor ezzel kapcsolatban arról is beszélt, hogy az energiabiztonságot is érintő biztonsági együttműködésnek tagja lehetne Ukrajna és Törökország, hangsúlyozva, Magyarország nem akar európai egyesült államokat.
- hangoztatta a miniszterelnök, kiemelve, hogy ez nem egy összeomlás, hanem a döntések végrehajtásának hiányát fogja tükrözni. A helyzet egyre világosabbá válik: folyamatosan születnek újabb és újabb döntések, de a megvalósításuk egyre inkább elmarad, ami végül az egész rendszert megbénítja.
A miniszterelnök kormányzati családpolitikájának egyik alapvető céljaként említette, hogy a "néhány évnyi vándorlás után" hazatérő fiatalok számára biztosítsanak otthont. E cél érdekében dolgozunk azon, hogy Erdélyben megmaradjanak a magyar közösségek, és hogy az erdélyi magyaroknak legyen hova visszatérniük. Budapest mellett is fontos, hogy a fiatalok számára vonzó lehetőségeket teremtsünk, így elkerülve a nagyobb problémákat – tette hozzá. Kiemelte, hogy a fiatalok nem az ingyenes juttatásokra vágynak, hanem valódi lehetőségekre, ahol kibontakozhatnak és megmutathatják tehetségüket.
A nemzetépítés szempontjából mérföldkőnek tekinthető, hogy a 18 éves vagy annál idősebb fiatalok lehetőséget kapnak saját otthonuk kialakítására. Ezt követően hangsúlyozta, hogy a családbarát Magyarország valójában egy hosszú távú életpálya, amely a munkás- vagy diákhitellel indul, majd az otthonteremtés révén folytatódik. A 25 éves (és a gyermekes nők számára 30 éves) korig tartó szja-mentesség, a családtámogatások, valamint az otthonteremtést segítő intézkedések, mint például a csok és az adókedvezmények, mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ez az út végigkísérje az egyént élete során.
Orbán Viktor egy interjú során kifejtette, hogy véleménye szerint a magyar labdarúgó-válogatott életében eljön az a pillanat, amikor döntőt játszik a világbajnokságon, még ha ez nem is következik be az elkövetkező évben. Amikor a példaképekre vonatkozó kérdésre válaszolt, megjegyezte, hogy "még az elején járok, és nem választottam ki senkit".