Az "Okoszebra" kifejezés és a "pénzmosoda" fogalma közötti párhuzam érdekes kérdéseket vet fel. Míg az "Okoszebra" elsőre egy játékos, színes motívumra utalhat, addig a "pénzmosoda" a pénzügyi ügyletek tisztázásának és a jogi keretek közé helyezésének hiá

Egyedi szöveg: A közelmúltban Óbecsén felavatott okoszebra mellett, a járdára festett üzenet különös figyelmet keltett. A szerb nyelvben cselező rímekkel megfogalmazott mondás, miszerint "Úgy mosod a pénzt, mint az alsóneműt" (Pereš keš k'o donji veš), humorral és iróniával teli kritika az önkormányzat legújabb beruházásáról. Az alkalmi költő e szavakkal hívta fel a figyelmet a Zöldfás utcai intelligens gyalogátkelőhely körüli vitákra és a közpénzek kezelésének átláthatóságára. A járda most nem csupán a gyalogosok útvonalát jelzi, hanem a helyi közélet egyik színhelyévé is vált, ahol a szavak ereje megjelenik a valóságban.
Óbecse község területén öt intelligens gyalogátkelőhely épült meg darabonként 68 ezer euróért: a városban a Danilo Kiš utcában (a Lidl bevásárlóközpont előtt), a Zöldfás utca és az Újvidéki utca kereszteződésében, valamint a Proletár utca és a Rohammunkás utca kereszteződésében (a Samu Mihály Általános Iskolánál), Péterrévén a Dr. Kiss Imre és a Cziráky Fetter Imre utcák kereszteződésében, Bácsföldváron pedig a Fő utcán, a helyi közösség épületénél van okoszebra.
A Közlekedésbiztonsági Ügynökség és a Belügyminisztérium támogatásával az önkormányzat összesen 340 ezer eurót fordított új gyalogátkelőhelyek kialakítására. A Lidlnél, valamint a Zöldfás utca és Újvidéki utca találkozásánál négy, 1,1 méter magas oszlop figyelmezteti a járművezetőket villogó fényekkel: ezek a fények aktívvá válnak, amikor gyalogosokat érzékelnek. Ezenkívül, éjszaka és gyenge látási viszonyok között egy lézerfény vonal is segíti a gyalogosok biztonságát, amely a lábmagasságban látható. Érdekesség, hogy a rendszer beüzemelésekor a működési logika fordított volt: a fény akkor világított, amikor senki sem tartózkodott a zebrán. A többi három gyalogátkelőnél eltérő, kevésbé fejlett LED-kijelzős rendszerek működnek, de a közelmúltban még mindig akadt olyan "okoszebra", ahol csak a felfestés készült el.
Az okoszebrák ünnepélyes bemutatója után nem sokkal, Óbecsén járt néhány egyetemista, akik azzal a céllal utaznak az országban, hogy közvetlen kapcsolatot teremtsenek a helyi lakosokkal és lehetőséget biztosítsanak a személyes beszélgetésekre. Az Elektrotechnikai Kar egyik hallgatója ekkor készített egy előzetes költségbecslést, amely szerint az óbecsei önkormányzat által megállapított 68 000 eurós átlagköltséggel szemben a valódi ár körülbelül 3000 euró/okoszebra lenne. A Szabad Magyar Szó egy helyi elektromérnök véleményét is megkereste, aki, bár nem volt tisztában az egyetemista által készített számítással, hasonlóan 3000 euróra tette az okoszebrák várható árát.
Fedezd fel az év legjobb ajánlatát: Te nyugodtabb leszel, mi pedig még kiválóbbá válunk!
A visszajelzések tükrében három fő tényező emelkedik ki, amelyek a látogatók számára frusztrálóak a honlapon:
A helyzetünk az, hogy jelenleg nem tudunk újabb saját anyagokat előállítani. Ennek oka, hogy körülbelül húsz önkormányzat egyáltalán nem hagyott jóvá forrást a beadványainkra. Ráadásul a Magyar Nemzeti Tanács is, a pártházból érkező, nem megalapozott indokokra hivatkozva, már évek óta nem ajánlja a pályázatainkat támogatásra.
Segítsük egymást! Mindössze napi húsz dinárért (0,17 euró) csatlakozhatsz a Szabad Magyar Szó előfizetői táborához. Ezzel nemcsak a zavaró felugró reklámoktól szabadulsz meg, hanem hozzáférést nyersz a Plusz rovat exkluzív cikkeihez is. Ezen felül a támogatásoddal hozzájárulsz ahhoz, hogy a Szabad Magyar Szó megőrizze vezető szerepét a vajdasági magyar médiában, és lehetőséget biztosítsunk még több helyi kérdés és esemény bemutatására!
u.i.: Amennyiben elérjük a kétszázas küszöböt az előfizetők számában, ígérem, komolyan mérlegeljük egy olvasószerkesztő alkalmazás bevezetését is!