"Pellegrini határozottan kijelentette, hogy nem törekszik a kormány megbuktatására, ugyanakkor éles kritikát fogalmazott meg a kormány és Dankó irányába az instabil helyzet következtében."
Az utóbbi években egyre inkább úgy tűnik, hogy csak panaszkodunk és szitkozódunk az egészségügyi helyzet miatt. Az emberek hajlamosak elfelejteni, hogy milyen szakképzett orvosok dolgoznak a háttérben, és csupán a kiszolgáltatott helyzetükre koncentrálnak, mint például arra, hogy vajaskiflit kapnak - fogalmazott Peter Pellegrini államfő.
Pellegrini a TA3 V politike című műsorának különkiadásában jelent meg, ahol kifejtette véleményét a kormánykoalíció instabilitásáról, és határozottan elutasította a destabilizáló törekvéseket. Emellett hangsúlyozta a pragmatikus megközelítés fontosságát a tervezett moszkvai látogatás kapcsán. Az egészségügyi témájú kérdésekre az államfő már azelőtt reagált, hogy a kormány megállapodásra jutott volna az Orvos Szakszervezettel.
Pellegrini kijelentette, hogy amikor aláírta a rendkívüli helyzetről szóló törvényt, akkor nem orvosként, hanem az 5,5 millió lakos szemszögéből állt hozzá, amelynek a kormánynak biztosítania kell az egészségügyi ellátást. Ez főként olyan krízishelyzetben igaz, amikor az országban uralkodó káosz miatt nem lehet döntéseket hozni a megszokott módon.
"Amennyiben a kormány nem tett volna lépéseket törvényhozás terén, akkor úgy éreztem volna, hogy alkalmatlan arra, hogy az emberek sorsát ilyen módon a véletlenre bízza, és hogy ne készüljön el semmilyen válságkezelési terv. Remélem, hogy soha nem lesz szükség ezekre a tervekre" - nyilatkozta Pellegrini, aki megérti, hogy az orvosokat ez a helyzet felkavarta. Véleménye szerint sokan félreértették a törvényt, azt gondolván, hogy ez azt jelenti, hogy lassan mindenkit börtönbe zárnak, vagy hogy rendőrök fogják őket a munkahelyükre kísérni.
A köztársasági elnök véleménye eltér a közvélekedéstől. "Tisztában vagyok azzal, hogy ez kissé zavaró számukra, de ha január 1-jén az orvosok a munkahelyükön tartózkodnak és folytatják a fekvőbetegek ellátását, akkor a törvényt nem szükséges alkalmazni, és senkit nem ér hátrány" - hangsúlyozta.
Pellegrini a helyzetet főként azzal magyarázza, hogy az Orvos Szakszervezet elnöke, Peter Visolajský, túlzottan is makacsul képviseli az ügyet. Szerinte ez nem csupán az ő véleménye, hanem a társadalom reakciói is ezt tükrözik – a legfrissebb közvélemény-kutatások alapján a lakosság többsége már nem támogatja az orvosok követeléseit.
Az államfő hangsúlyozta, hogy eljött az idő, amikor el kellene hagynunk az egészségügy folyamatos bírálatát. "Az utóbbi évek során sokan úgy éreztük, hogy csak panaszkodjunk, kesergünk az egészségügyi rendszer hiányosságai miatt. Pedig én rendszeresen látogatom a kórházakat, és azt tapasztalom, hogy a legtöbb intézmény kiemelkedő színvonalú, a sürgősségi osztályok pedig a legújabb technológiákkal vannak ellátva" - nyilatkozta a köztársasági elnök. Hozzátette, hogy amikor valaki altatásban van, nem tudja, hogy egy kiváló szakember végzi el a műtétet egy jól felszerelt műtőben. Amikor viszont felébred egy rosszul berendezett szobában, és csak egy vajaskiflit kap, érthető, hogy csalódott lesz. Így nem meglepő, hogy az emberek gyakran negatívan vélekednek a kórházakról.
"Azt viszont nem tudatosítja, hogy új szervet kapott és túlélte anélkül, hogy egyetlen centet is kellett volna fizetnie. A mi egészségügyünk ugyanis így van beállítva. Kérem, ne szidják általánosan az egészségügyet" - tette hozzá.
Határozottan bírálta az oktatás helyzetét, és éles kritikát fogalmazott meg a kormány tevékenységével kapcsolatban. Úgy véli, hogy a kormány tétlenkedik ezen a fontos területen. Hangsúlyozta, hogy a szakszervezetekkel való egyeztetéseknek már rég meg kellett volna történniük, és ha ő lenne a miniszterelnök, már jóval a háttérben zajló egyeztetéseken is túl lennének.
"Az atomerőművek építése valóban izgalmas feladat, de az eredményekre legalább 10-15 évet kell várnunk, ami jelentős, több milliárd eurós kiadást jelent az állam számára. Jelen pillanatban azonban az országot sújtó sürgető problémákra kellene összpontosítani, amelyek komoly feszültséget okoznak a társadalomban. Kíváncsi vagyok, mi lehet még aktuális téma a kormányfő számára" - fogalmazott Pellegrini.
Szerinte az instabil politikai helyzet komoly aggodalmat kelt az emberekben a kormánykoalíció működésével kapcsolatban. Az SNS-ben a kedélyek fokozatosan lecsillapodni látszanak Rudolf Huliak és társai távozását követően, ám a Hlasban éppen ellenkezőleg, feszültség tapasztalható, mivel néhány képviselőjük eltérően szavazott a többiektől. Pellegrini is elismerte, hogy a koalíció ingatag alapokon nyugszik. Már a kormányalakításkor is csupán hajszálnyi többséggel bírtak, és a legutóbbi események csak tovább gyengítik ezt a pozíciót. Pellegrini sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a Hlas új vezetősége nem képes rendet tenni a sorai között.
Azt is hozzátette, hogy nem célja a kormánykoalíció destabilizálása, és határozottan elutasít minden olyan tevékenységet, amely belső konfliktusokhoz vezethet. Kiemelte, hogy Szlovákiának a jelenlegi nehéz helyzetben kifejezetten szüksége van a stabilitásra, nem pedig kormányválságra. Ezen kívül visszautasította Andrej Danko (SNS) állítását, miszerint hivatalkormányt kíván létrehozni. Szerinte a koalíciót fenyegető erózió fő okozója épp Danko viselkedése, aki provokáló magatartásába kezdett, miután átvette az államfői posztot.
„Ő a jelenlegi instabil állapot kiváltója, így elérkezett az idő, hogy felnyissuk a szemünket és mindent megtegyünk a stabilitás visszaállítása érdekében” – zárta gondolatait az államfő.
Robert Fico állítólagos moszkvai útjával kapcsolatban Pellegrini közölte: nem úgy tekint rá, mint a rezsim vagy az ukrajnai konfliktus támogatására. "Még nincsenek ott. Meglátjuk, hogyan alakul a helyzet, lehet, hogy a konfliktus véget ér májusig vagy megváltozik a légkör. Az is lehet, hogy megfontolja a döntését" - közölte, majd kétségbe vonta az alacsonyabb rangú tisztviselők oroszországi útjait, ugyanis szerinte ezek felesleges gesztusok, amiből semmi haszna sincs Szlovákiának, csupán negatív reakciót válthat ki a külföldi partnerekből.