Nagy-Britannia hivatalosan is belépett az Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerségbe, ezzel új fejezetet nyitva gazdasági és kereskedelmi kapcsolataiban.


Nagy-Britannia csatlakozott a csendes-óceáni szabadkereskedelmi szerveződéshez, ezzel új lehetőségeket nyitva meg a nemzetközi kereskedelem terén. A csatlakozási megállapodást 2023 júliusában Kemi Badenoch, a brit konzervatív kormány üzleti és kereskedelmi minisztere írta alá, ezzel megerősítve az ország elkötelezettségét a globális kereskedelmi kapcsolatok bővítése iránt.

Nagy-Britannia vasárnap hivatalosan is csatlakozott az Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerség (CPTPP) nevű szabadkereskedelmi szövetséghez. A brit tagságot megerősítő jegyzőkönyv tavaly nyáron került aláírásra, és mostantól érvényes - tájékoztatott az MTI.

A csatlakozási egyezményt 2023 júliusában Kemi Badenoch, a brit konzervatív kormány üzleti és kereskedelmi minisztere, írta alá. Badenoch azóta, hogy a júliusi parlamenti választások során az ellenzékbe került, a Konzervatív Párt vezetőjeként és miniszterelnök-jelöltjeként folytatja politikai pályafutását.

London 2021. február 1-jén, éppen egy évvel a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után terjesztette be hivatalosan csatlakozási folyamodványát a CPTPP-hez, és vasárnap óta a szerveződés 12., egyben első európai tagországa.

Az egyezményhez eredetileg az Egyesült Államok is csatlakozni kívánt, azonban Donald Trump, aki idén újból elnyerte az elnöki posztot, 2017 januárjában, a hivatalba lépése utáni első munkanapon aláírta azt a rendeletet, amely lehetővé tette Washington számára, hogy kilépjen a szervezetből.

A megújított megállapodás tagjai közé tartozik Ausztrália, Brunei, Kanada, Chile, Japán, Malajzia, Mexikó, Új-Zéland, Peru, Szingapúr, Vietnám, valamint a legújabb belépő, Nagy-Britannia, amely mostantól vasárnaptól része a közösségnek.

A CPTPP-csoport, amely körülbelül 570 millió embernek ad otthont, évente körülbelül 13 500 milliárd dollár értékű összesített hazai összterméket (GDP) termel, ha Nagy-Britanniát nem számítjuk bele. Ez az érték a globális GDP mintegy 13,4 százalékát képviseli - értesült a hírügynökség.

Related posts