A lábköröm feketedése számos okból bekövetkezhet. Az egyik leggyakoribb tényező a sérülés, például egy erős ütés vagy nyomás, amely véraláfutást okoz a köröm alatt. Ezen kívül gombás fertőzések is hozzájárulhatnak a köröm elszíneződéséhez, mivel a gombák
Ritka, de előfordulhat az is, hogy a köröm alatt melanóma alakul ki.
A fekete köröm lehet zúzódás, vérhólyag, köröm alatti bevérzés, vagy a cipő okozta ismétlődő, nagy erejű nyomás eredménye. Bár elég csúnya tud lenni, sőt néha fájdalmas, de mégsem annyira szörnyű, mint amilyennek látszik. Ilyenkor a köröm alatt vérömleny keletkezik, ettől változik el a köröm színe. Kialakulhat akut vagy krónikus sérülés következtében is. Krónikus esetben a trauma az enyhétől (kicsi, fájdalommentes, fekete-kék elszíneződés a köröm alatt) a súlyosig (nagy, véres hólyagok a köröm és a körömlemez között) terjedhet.
A köröm alatti bevérzés, más néven szubunguális hematóma, a leggyakoribb kiváltó oka a köröm sérüléseinek. Ez a jelenség általában ütés, szorítás vagy folyamatos nyomás következtében jön létre. Gyakran előfordulhat például, ha valaki szoros cipőt hord, vagy aktív sporttevékenységek, mint a futás vagy túrázás során éri a lábát trauma.
Tünetek: Az érintett köröm színváltozása sötétvörös, lilás vagy fekete árnyalatokban jelentkezik, melyet fájdalom és nyomásérzés kísér. Ahogy telik az idő, a köröm fokozatosan újra kinövi az elszíneződést.
A gombás fertőzés következtében megjelenhet fekete elszíneződés is, de a sárgás vagy barnás árnyalatok sokkal elterjedtebbek. A fekete szín leginkább akkor fordul elő, ha a fertőzés már előrehaladott állapotba jutott, vagy ha baktériumok is csatlakoznak a gombás problémához.
Tünetek: a köröm megvastagodása, törékenysége, kellemetlen szag, valamint fájdalom, ha a fertőzés súlyosabb.
A subungualis melanoma, bár viszonylag ritkán fordul elő, rendkívül veszélyes lehet, hiszen a köröm alatti bőrben indul el. Ezt a típusú melanomát gyakran fekete vagy barna csíkok jelzik, amelyek a körömlemez alatt alakulnak ki, és figyelmet érdemelnek, mivel komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek.
Tünetek: Az elszíneződés tartósan megmarad, és a csíkok szélei szabálytalan alakot öltöttek. Jellemzően fájdalommentes, azonban folyamatosan előrehaladó jelenségről van szó.
Egyes baktériumok, mint például a Pseudomonas aeruginosa, zöldes-feketés elszíneződéseket idézhetnek elő, főleg nedves környezetben. Ez a jelenség leggyakrabban a köröm alatti bőrben vagy a körömház környékén figyelhető meg.
Tünetek: éles fájdalom, duzzadt állapot és zavaró szag a köröm környezetében.
A vérkeringés hiányosságai vagy érelzáródások, amelyek gyakran összefüggésbe hozhatók olyan állapotokkal, mint a cukorbetegség vagy a perifériás artériás betegség, sötét elszíneződéseket idézhetnek elő a körmökben vagy a körömágyban.
Tünetek: hideg lábak, sebek lassú gyógyulása, fájdalom a lábakban.
Bizonyos kemoterápiás gyógyszerek, antibiotikumok és véralvadásgátlók mellékhatásként változásokat idézhetnek elő a körmök színében.
Tünetek: a gyógyszer alkalmazása során megfigyelhető szimmetrikus színváltozás.
A terápia a kiváltó okoktól függően módosul.
A kisebb sérülések általában maguktól gyógyulnak, és a sötét folt fokozatosan eltűnik, ahogy a köröm újra növekszik. A fájdalom enyhítésére hatékony módszer lehet a jegelés és a pihenés. Ha azonban a vérzés komolyabb problémákat okoz, például erős nyomást vagy fájdalmat, érdemes orvoshoz fordulni, aki steril tű segítségével lecsökkentheti a vért.
Az enyhe eseteket gombaellenes krémekkel vagy körömlakkokkal lehet kezelni. Súlyos fertőzés esetén szájon át szedhető gombaellenes gyógyszerek szükségesek, például terbinafin vagy itrakonazol.
Fontos, hogy azonnali orvosi kivizsgálásra kerüljön sor. A melanoma esetében biopsziás mintavételre és esetleg további onkológiai kezelésekre lehet szükség.
Az antibakteriális kezelések, mint például a helyi antiszeptikumok vagy antibiotikumok, hatékonyan támogatják a gyógyulási folyamatot. Fontos, hogy a fertőzött köröm folyamatos figyelmet és alapos ellenőrzést kapjon a megfelelő kezelés érdekében.
Az alapbetegség kezelése kulcsfontosságú lépés. Például a cukorbetegségben szenvedők számára elengedhetetlen a vércukorszint folyamatos ellenőrzése, valamint a rendszeres és alapos lábápolás. Súlyosabb esetekben akár érsebészeti beavatkozásra is szükség lehet a szövődmények megelőzése érdekében.