Az őszi 16 fok gyakran hűvösebbnek tűnik, mint a tavaszi hasonló hőmérséklet, és ennek több oka is van. Először is, az őszi hónapokban a napfényes órák száma csökken, így a levegő és a környezet hőmérséklete is gyorsabban lehűl. A tavasz viszont általában


Bár a hőmérséklet változatlan, tavasszal mégis kellemesen simogatja bőrünket, míg ősszel már fázósan húzzuk össze magunkat.

Tavasszal, amikor a nap első melegebb sugarai megérintenek minket, elegendő egy könnyű pulóver ahhoz, hogy kellemesen érezzük magunkat. Azonban, amikor a szeptemberi vagy októberi napok hasonló hőmérsékletet hoznak, már elengedhetetlenné válik egy vékony kabát. De miért is van ez így? A válasz a természet változásaiban és a légkör érzékelésében rejlik. Tavasszal a levegő frissessége és az újraéledő természet energiája miatt másképp érezzük a meleget, míg ősszel az enyhe napok mögött ott lapul a hűvösebb éjszakák előérzete, ami miatt vágyunk a plusz réteg védelmére.

A hőérzetünket számos tényező formálja, és ezek közül kiemelkedő szerepet játszik a páratartalom. Amikor izzadunk, a testünk hűtésére törekszik azzal, hogy az izzadság elpárolog, ezzel energiát veszítünk, ami segít csökkenteni a hőmérsékletünket. Száraz levegőben ez a folyamat könnyen végbemehet, azonban párás környezetben az izzadság nehezebben párolog el, így a hőmérsékletünk csökkenése is lelassul. Érdekes módon a tavaszi időszak általában nagyobb páratartalommal bír, mint az ősz, ami azt jelenti, hogy ilyenkor az izzadság elpárolgása is lassabb ütemben zajlik.

A levegő is hozzájárul a melegségünkhöz, köszönhetően a libabőr jelenségének. De mi is az a libabőr? Amikor agyunk jelet küld, az apró izmok, amelyek a szőrtüszők körül helyezkednek el, megfeszülnek, és ezáltal felállítják a szőrszálakat. Ez a feszülés, mint egyfajta izommunka, hőt termel, miközben a merevedő tüszők összehúzzák a pórusokat. Az elálló szőrszálak pedig egy réteg levegőt zárnak le a bőrünk mellett, ami szintén hozzájárul ahhoz, hogy melegebben érezzük magunkat.

Hasonló ok lehet a háttérben a kapillárisok, hajszálerek működése, amelyek a hidegben összehúzódnak, amivel távolabb kerülnek a bőr felszínétől, így védettebbek. Amikor a télből tavaszba fordulunk, akkor ezek az erek még mélyebben vannak, így nem érezzük annyira hűvösnek például a 16 fokot, mint ősszel, amikor a nyár miatt a felszínhez közelebb vannak az erek.

Cikkünk folytatódik az ajánló alatt. Te hány magyar terméket teszel a kosaradba, amikor vásárolsz? Hirdetés

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen? Hirdetés

Készen a kalandra az új szójátékok világában! – Heti Körkérdés Hirdetés

Látni a betegségek előrejelzését és az időjárás változásait? Ez a tudás felbecsülhetetlen! Hirdetés.

Egy újabb aszályos évjárat érkezett, ami megint csak megerősíti az LG Danubia hibridek előnyeit. Az időjárás kihívásai ellenére ezek a fajták kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, és hatékony megoldást kínálnak a szárazság okozta nehézségekre. Ismerd meg, hogyan segíthetnek a LG Danubia hibridek a gazdálkodásodban!

A Corteva tovább bővíti herbicidportfólióját Magyarországon Hirdetés

Az OTP Bank hivatalosan is elindította a kamattámogatott agrár beruházási hitelek finanszírozását, ezzel új lehetőségeket kínálva a mezőgazdasági szektor számára. Hirdetés

Felmentették az Agrárminisztérium államtitkárát, és az ő helyére Tállai András érkezik. Hirdetés.

A Nap helyzete az égen jelentős hatással van az időjárási viszonyokra: tavasszal és nyáron a fényforrásunk magasabban ível, így több közvetlen napfény éri a földet. Ennek következtében az időjárás melegebbnek hat, szemben az őszi és téli hónapokkal, amikor a Nap alacsonyabb szögben süt, s a közvetlen fény mennyisége is csökken. Ebből adódóan a talaj is nagyobb mértékben nyeli el a napfényt, ezáltal melegebbé válik, és hosszabb ideig képes tárolni a hőt. Ez a jelenség nem csupán a nyárra vonatkozik, hanem tavasszal is megfigyelhető. Ezzel szemben az őszi időszakban a hűvös talaj nem képes fűteni a környező levegőt, sőt, a szél még inkább csökkentheti annak hőmérsékletét.

Érdemes megjegyezni, hogy a tavasz beköszöntét megelőző hónapok tipikusan 0-10 fok közötti hőmérsékletet hoznak magukkal, míg az őszi időszak gyakran 28-35 fokos meleggel köszönt ránk. Ezért míg a tavaszi időszak egy fokozatos felmelegedést jelent, az ősz hűvösebbé válása éles ellentétben áll az addig megszokott meleggel. Ezért a 16 fokos őszi napokat sokkal hűvösebbnek érezhetjük, mint a tavaszi hasonló hőmérsékletet.

Forrás: telex.hu

Indexkép: Shutterstock

Related posts