Michelko véleménye szerint az SNS és a Smer-SD pártok akár újra támogatnák a covid-amnesztia bevezetését.

A parlamenti diskurzus továbbra is élénken folytatódhat a "covid-amnesztia" törvény kapcsán. E jogszabály célja, hogy mérsékelje vagy akár törölje azokat a büntetéseket, amelyeket a világjárvány idején a korlátozások megszegése miatt róttak ki. A kormánykoalíció tagjai között azonban nem mindenki osztja ugyanazt a véleményt a kérdésben - különösen, ha az újonnan megválasztott államfő, Peter Pellegrini úgy dönt, hogy visszaküldi a törvényjavaslatot a parlamenthez.
Roman Michelko (SNS) véleménye szerint az SNS és a Smer-SD valószínűleg nem habozna újra megszavazni a jogszabályt, még akkor is, ha Pellegrini vétóval próbálná megakadályozni azt. Kiemelte: "Úgy vélem, hogy a Smer és az SNS részéről nem lenne problémás a vétó megkerülése. A valódi kérdés inkább az, hogy a Hlas-SD mit fog tenni."
A Smer-SD politikai képviselője, Ján Podmanický, határozottan kiáll az amnesztiáról szóló jogszabály mellett, hangsúlyozva, hogy a kormányprogram egyik kiemelt célja a járvány alatt elkövetett igazságtalanságok orvoslása. Podmanický emlékeztetett arra is, hogy a törvény figyelembe veszi az Alkotmánybíróság korábbi határozatait, ezzel is erősítve jogi megalapozottságát.
Az ellenzék viszont hevesen támadta a javaslatot. Martin Dubéci (PS) úgy fogalmazott, hogy elfogadhatatlan, hogy azok, akik megszegték a járványügyi előírásokat, visszakapják a pénzüket, ezzel pedig "megnehezítve az egészségügyi dolgozók helyzetét". Jozef Hajko (KDH) szintén éles kritikát fogalmazott meg, és reméli, hogy Pellegrini nem fogja jóváhagyni a törvényt.
Vitatott ügyészi nyugdíj - újabb elnöki vétó várható
A vasárnapi tévéműsorban felmerült egy érdekes törvénymódosítási javaslat, amely lehetővé tenné, hogy a legfőbb ügyész már négy évnyi szolgálat után jogosult legyen a nyugdíjra. Pellegrini kifejezte, hogy ezt a javaslatot vissza fogja küldeni a parlamenti vitára.
Podmanický véleménye szerint a Smer-SD előbb meg akarja várni az elnöki kifogás részletes szövegét, míg Michelko emlékeztetett arra, hogy korábban már nem támogatta ezt a javaslatot, és várhatóan most is következetes marad álláspontjában. Az ellenzéki pártok úgy vélik, hogy a törvény célja valójában Maroš Žilinka főügyész távozásának elősegítése lehet, ám ezt a kormánypártok határozottan elutasítják.
Alkotmánymódosítás: Aktív koalíciós és ellenzéki egyeztetések folyamatban!
A vita során szóba került a kormány által előterjesztett alkotmánymódosítás is. Podmanický úgy nyilatkozott, hogy a Smer-SD nyitott a KDH-val való tárgyalásokra, hogy biztosítsák a szükséges 90 szavazatot. Hajko sajnálattal állapította meg, hogy az első olvasat előtt nem zajlottak érdemi egyeztetések, de hangsúlyozta, hogy készen állnak a további párbeszédre. Ezzel szemben Dubéci (PS) úgy véli, hogy a Smer törekvései "minden, csak nem őszinte szándékot" tükröznek.
Civiltörvény: érkezik a lobbitörvény, de a feszültség továbbra is fokozódik.
A koalíció a következő héten foglalkozik az SNS által benyújtott civiltörvénnyel, amelyet a harmadik szektor finanszírozásának átláthatóságának növelése érdekében terjesztettek elő. Michelko jelezte, hogy a javaslatból eltávolítanák a lobbi tevékenységre vonatkozó elemeket, és ezeket egy külön jogszabály keretein belül szabályoznák majd.
A koalíció határozottan elutasítja a civil szervezetek által megfogalmazott kritikákat, míg az ellenzék éles szavakkal támadja a javaslatot. Hajko (KDH) a törvényt "társadalomromboló" jelzővel illette, míg Dubéci véleménye szerint az egész javaslat célja a harmadik szektor működésének gátlása.