Oroszország hírhedt Oresnyik rakétájának alapos vizsgálata során számos megdöbbentő felfedezés látott napvilágot. Az elemzések új megvilágításba helyezték a technológia fejlettségét és a mögötte álló stratégiát, ami komoly aggodalmakat vet fel a globális
Az Ukrajna ellen bevetett új, orosz közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta (MRBM), vagyis az "Oresnyik" gyártásában kulcsszerepet játszó vállalatok még mindig nyugati eszközöket használnak - derült ki a Financial Times elemzéséből.
A múlt hónap során Ukrajna ellen bevetett kísérleti "Oresnyik" rakéta fejlesztése kapcsán orosz cégek német és japán gyártmányú fémmegmunkáló rendszerekhez szakértőket toboroztak.
Az ukrán hírszerzés két kulcsszereplőt azonosított a rakétatechnológia fejlesztésében: a moszkvai Hőtechnológiai Intézetet és a Szozvezdié vállalatot. A Financial Times kiderítette, hogy a két cég álláshirdetéseiben elsősorban olyan szakemberek keresése zajlik, akik a legújabb innovációk és fejlesztések terén rendelkeznek tapasztalattal.
Olyan szakembereket keresünk, akik jártasak a Fanuc, Siemens és Heidenhain vezérlőrendszerekben. Csatlakozz hozzánk, ha szenvedélyed a modern technológia és a precíziós vezérlés!
A nyugati CNC-technológia elengedhetetlen eleme az Oresnyik tömeggyártási folyamatának, mivel ez biztosítja a gyors és rendkívül precíz alkatrészgyártást.
Egy harmadik, a rakéta gyártásában részt vevő cég, a Titan Barrikady által még 2024 elején közzétett videón szintén látható egy Fanuc márkajelzésű vezérlőberendezés.
Bár Oroszország folyamatosan törekszik arra, hogy hazai alternatívákat hozzon létre, a külföldi technológiákra való támaszkodás továbbra is jelentős mértékben megmarad. Jelenleg Moszkva Kínából szerzi be a szükséges eszközöket, azonban hírszerzési elemzések rámutatnak arra, hogy ezek zöme német vagy japán vezérlőkkel van ellátva.
Az Oresnyik fejlesztése azt mutatja, hogy az orosz hadiipari komplexum még mindig függ a csúcskategóriás nyugati berendezésektől
- mondta Denisz Hutik, az Ukrán Gazdasági Biztonsági Tanács ügyvezető igazgatója.
A nyugati országok igyekeznek megakadályozni a CNC-eszközök Oroszországba áramlását, de az FT elemzése szerint 2024 eleje óta legalább 3 millió dollár értékben érkezett szállítmány az országba. Egy 345 ezer dolláros Heidenhain vezérlőegységet például Kínán keresztül szállítottak egy szankciók alatt álló orosz vállalatnak.
A nyugati cégek állítják, hogy betartják a szankciókat és fokozott ellenőrzéseket alkalmaznak. A Siemens közölte, hogy ki fogják vizsgálni az esetet.