Diákhálózat új vezetője került megválasztásra – célja, hogy egy erős, összetartó közösséget hozzon létre a szlovákiai magyar egyetemisták számára.

A Diákhálózat révén ma már létezik egy olyan támogató és biztonságos közeg, amely folyamatosan segíti a szlovákiai magyar egyetemistákat abban, hogy felfedezzék saját útjukat, legyen szó szakmai vagy személyes fejlődésről. A közösség, a lehetőségek és az élmények hármasa sok fiatal számára a Diákhálózatot jelenti. Kontra Martin Róbert, aki jogi tanulmányait Pozsonyban folytatja, a Pozsonyi Magyar Szakkollégium diákelnökeként is ismert, mostantól a Diákhálózat elnöki posztját is betölti. Nem csupán tagja, hanem aktív formálója is annak a közösségnek, amelyet egyre többen választanak második otthonuknak.
A következő időszakban csapata segítségével azon fáradozik, hogy a Diákhálózat még inkább nyitott, látható és befogadó közösséggé váljon. Az interjú során megosztja velünk, hogyan ismerkedett meg ezzel a közösséggel, mik a céljai elnökként, és miért tartja lényegesnek, hogy ne csupán egyénileg, hanem közösen keressük a válaszokat.
Mesélj el, hogyan indult a kapcsolatod a Diákhálózattal! Milyen körülmények között találkoztál velük először, és mi motivált arra, hogy csatlakozz?
Kezdetben a Gímesi Művelődési Táborban találkoztam a DH világával, még gólyaként. Ott ismertem meg Kiss Rékát, aki akkor a DH elnöke volt, Garai Vikit, a József Attila Ifjúsági Klub vezetőjét, és Kárpáthy Fannit, aki akkor JAIK tagként tevékenykedett. A tábor barátságos és vidám légköre azonnal magával ragadott, de talán a legemlékezetesebb élményem a DH-val kapcsolatban az volt, amikor először kellett egyedül eljutnom Komáromból Pozsonyba az egyetemi beiratkozásra. Fogalmam sem volt a városról vagy az egyetem épületeinek elrendezéséről, így pánikban kerestem meg Fannit tanácsért. Ő részletes útmutatást adott: megmondta, melyik villamossal kell utaznom, melyik épületbe érkezzem, és ki az a "študisnénim", akit zargathatok a továbbiakban. Ekkor döbbentem rá, milyen fontos egy támogató közösséghez tartozni. Amikor Réka és Viki felvetették, hogy csatlakozzak életem első Hallgatói Parlamentjéhez, habozás nélkül igent mondtam. Nekik hármuknak köszönhetem, hogy a DH tagja lettem.
A felkérés és a választás fogadása számomra egy izgalmas és váratlan élmény volt. Amikor először értesültem róla, egyfajta lelkesedés fogott el, hiszen mindig is vágytam arra, hogy részt vegyek egy ilyen jelentős eseményben. Ugyanakkor volt bennem egy kis szorongás is, hiszen tudtam, hogy nagy felelősséggel jár. A választás lehetősége pedig még inkább felerősítette az érzelmeimet. Elgondolkodtam azon, milyen hatással lesz ez a döntés nemcsak rám, hanem a környezetemre is. Izgatottan vártam, hogy milyen tapasztalatokat, tanulságokat hoz majd ez az új kihívás. Összességében tehát a felkérés és a választás egy izgalmas kaland kezdetét jelentette számomra, tele lehetőségekkel és kihívásokkal.
Óriási megtiszteltetésként élem meg, hogy a diákhálózat elnökévé választottak a Hallgatói Parlament keretein belül. Egy nemzetközi érdekképviseleti ernyőszervezet vezetése óriási felelősséggel jár, nemcsak a jelenlegi hallgatók, hanem az előttünk járó generációk iránt is. Ennek tudatában bízom abban, hogy csapatommal együtt képesek leszünk megfelelni a kihívásoknak és sikeresen képviselni közösségünk érdekeit.
Mióta vagy a DH közösségének része, és milyen feladatkörökben szerzett tapasztalatokat eddig?
A DH-hoz 2022 szeptemberében csatlakoztam a 38. Hallgatói Parlament keretein belül, majd októberben a JAIK közösségéhez is tartozni kezdtem. Azóta már részt vettem szervezőként a Gímesi és Gombaszögi DH-mólón. 2023 őszén először vállaltam elnökséget vezető alelnöki pozíciót Kovács Krisztián elnöksége alatt, ezt követően pedig 2024 tavaszán ismét elnökséget vezető alelnök lettem Hrapka Sára irányítása mellett. Most tavasszal pedig elérkezett az idő, hogy a DH elnökeként folytassam a munkámat.
A Diákhálózat jelenlegi szerepe a magyar diákság életében rendkívül fontos és sokrétű. Ez a közösség nem csupán információt és támogatást nyújt a diákok számára, hanem lehetőséget teremt arra is, hogy a fiatalok hangot adjanak véleményüknek, tapasztalataiknak és igényeiknek. A Diákhálózat által szervezett események és programok lehetőséget biztosítanak a diákok számára, hogy találkozzanak egymással, tapasztalatokat cseréljenek, valamint közös érdeklődési körök mentén közösségeket építsenek. Ezen kívül fontos szerepet játszik a diákság érdekeinek képviseletében is, hiszen a döntéshozók felé közvetíti a fiatalok véleményét, aggályait és javaslatait. A digitális kor előrehaladtával a Diákhálózat online jelenléte is egyre erősebbé vált, így a diákok könnyebben hozzáférhetnek az információkhoz és lehetőségekhez, függetlenül attól, hogy hol élnek az országban. A közösségi média platformok használata által a Diákhálózat képes gyorsan reagálni a diákokat érintő eseményekre, és hatékonyan mobilizálni a közösséget. Összességében a Diákhálózat nem csupán egy szervezet, hanem egy olyan mozgalom, amely összefogja a diákokat, erősíti a közösségi érzést, és segíti őket abban, hogy aktívan részt vegyenek saját jövőjük alakításában.
A Diákhálózat egy olyan támogató közösség, amely biztonságos teret nyújt a szlovákiai magyar egyetemisták számára, lehetővé téve számukra, hogy otthonosan érezzék magukat, bármelyik országban is tanuljanak. A hálózat célja, hogy képviselje tagjainak érdekeit, és olyan lehetőségeket kínáljon, amelyek elősegítik a szakmai fejlődést, a tudományos kutatásban való részvételt, valamint különböző projektek irányítását.
Milyen alapvető céljaid vannak elnökként a közeljövőben?
Elnökségünk első számú prioritása a működő programjaink és partnerségeink fenntartása és fejlesztése mellett erősíteni a kapcsolatainkat más érdekképviseleti és ifjúsági szervezetekkel és felkészülni szervezetünk fennállásának 35.évfordulójára, aminek tiszteletére igyekezni fogunk legjobb tudomásunk szerint felkutatni és megírni az elmúlt 35 év történéseit és nagyszabású eseménysorozatot szervezni 2026 őszén.
Milyen területeken tervezel frissíteni a megközelítéseidet, és mi az, amit a korábbi működésedből fontosnak tartasz megőrizni?
Mindenképpen szeretnénk megtartani a hosszú évtizedek óta működő programjainkat, mint például a Felvidéki Tudományos Diákköri Konferencia (közreműködésben a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép Európai Tanulmányok Karával és a komáromi Selye János Egyetemmel), a Gímesi Művelődési Tábor, a DH-móló (közreműködésben a Gombaszögi Nyári Táborral), a DiNaMit (közreműködésben a Tandem, n. o. -val) a Felsőoktatási Tájékoztató Körút vagy a Szakgyak. Újítani szeretnénk a belső működés egyes aspektusain, a papírformában fennmaradt dokumentumokat szeretnénk digitalizálni, a tudásörökítésért felelős belső folyamatokat pedig szeretnénk modernizálni.
Mennyire érzékeled a különböző tagszervezetek dinamizmusát és összetartását? Milyen lépésekkel lehetne még inkább fokozni az együttműködés szellemét és hatékonyságát?
A tagszervezetek rendkívül aktívak, és alapvetően harmonikus az együttműködés közöttük. A tagok kapcsolódása a Diákhálózathoz egyéni szinten eltérő, és úgy vélem, hogy az egyik kulcsfontosságú tényező az, hogy legyünk kíváncsiak egymásra. Minél gyakrabban látogatják meg egymást a különböző tagszervezetek tagjai, annál inkább megismerik egymást, és ezzel együtt a Diákhálózathoz fűződő kapcsolatuk is egyre szorosabbá válik.
Hogyan ösztönözhetjük a magyar egyetemistákat, hogy lelkesebben vegyenek részt a digitális humántudományok (DH) közösségi életében?
Néha úgy tűnik, hogy ez a kérdés megoldhatatlan, de nem szabad feladnunk! Azt gondolom, a válasz a személyességben rejlik: ha a magyar egyetemisták nem csupán hallanak rólunk, hanem valóban átélhetik, milyen érzés egy DH-s közegben lenni – például Gombaszögön vagy a Gímesi Művelődési Táborban –, akkor sokkal könnyebben tudnak kapcsolódni hozzánk. Emellett elengedhetetlen, hogy láthatóvá váljunk: sajtómegjelenések, aktív közösségi média jelenlét és minden olyan platform, ahol őszintén mesélhetünk arról, miért jelent számunkra különösen fontos ez az élmény.
Milyen izgalmas események és programok vannak a láthatáron, amelyek különösen értékesek lehetnek a tagság számára? Milyen újdonságokkal készülünk, amelyek friss élményeket és lehetőségeket kínálnak a közösségünknek?
Szeretném felhívni a figyelmet a Gímesi Művelődési Táborra és a Gólyatáborra, amelyek programjai idén is sok izgalmat ígérnek az érdeklődőknek. Ezen kívül nem hagyhatjuk figyelmen kívül a már említett eseménysorozatot és bált, melyet a DH fennállásának 35. évfordulója tiszteletére szervezünk meg 2026 őszén. Várunk mindenkit szeretettel, hogy együtt ünnepeljük ezt a különleges alkalmat!
A diákszervezetek számára a valódi közösségi élmény megteremtése kulcsfontosságú, hiszen a fiatalok számára a közösséghez tartozás érzése rendkívül fontos. Először is, a személyre szabott programok és tevékenységek segíthetnek abban, hogy minden diák megtalálja a helyét a csoportban. Érdemes figyelembe venni a különböző érdeklődési köröket, és változatos eseményeket szervezni, legyen az kulturális, sportos vagy önkéntes program. Másodsorban a közvetlen és nyitott kommunikáció kulcsfontosságú. A fiataloknak lehetőséget kell adni, hogy kifejezzék véleményüket, ötleteiket és igényeiket. Ez nemcsak növeli a részvételt, hanem erősíti a közösség összetartozását is. Harmadsorban, a közös élmények megteremtésén túl a mentorálás és a támogató közeg kialakítása is fontos. A tapasztaltabb diákok segíthetnek az újaknak beilleszkedni, barátságokat kötni, ezzel is erősítve a közösségi kötelékeket. Végül, érdemes kihasználni a digitális platformokat, hiszen a fiatalok életének szerves részét képezik. Online közösségi tér létrehozása, ahol a diákok megoszthatják élményeiket, információikat, még inkább összekovácsolhatja őket. Összességében, ha a diákszervezetek figyelembe veszik a fiatalok igényeit, és aktívan bevonják őket a közös munkába, igazi közösségi élményt tudnak nyújtani számukra.
A valódi közösségi élmény igazi varázsa abban rejlik, hogy figyelmet szentelünk egymásnak. Egy diákszervezetnek nem csupán a programok lebonyolítása a feladata, hanem az is, hogy teret biztosítson a beszélgetéseknek és a váratlan pillanatoknak. Lényeges, hogy a fiatalok azt érezzék, itt önmaguk lehetnek, hogy a véleményük számít, és hogy tartoznak valahová. A közösségi élmény nem csupán a nagyszabású rendezvények során bontakozik ki, hanem a kis figyelmességekben, a segítőkészségben és a családias, meghitt összejövetelek során is. Itt, ezen a helyen, a kapcsolatok valóban életre kelnek.
A Diákhálózat társadalmi felelősségvállalása kulcsfontosságú szerepet játszik a közösség formálásában és a fiatalok hangjának képviseletében. E szervezet révén a diákok lehetőséget kapnak arra, hogy aktívan részt vegyenek olyan ügyekben, amelyek nemcsak őket, hanem a társadalmat egészében érintik. Számomra különösen fontos a környezetvédelem. A klímaváltozás és a fenntarthatóság kérdései mindannyiunkat érintenek, és hiszek abban, hogy a fiatal generációnak kulcsszerepe van a változás előmozdításában. Az ilyen jellegű kezdeményezések, mint például a helyi zöld programok támogatása vagy a tudatosság növelése a környezeti problémákról, különösen közel állnak hozzám. A Diákhálózat által nyújtott platform remek lehetőséget biztosít arra, hogy ezeket az ügyeket előtérbe helyezzük, és közösen dolgozzunk a jövőnkért.
A Diákhálózat számára a társadalmi felelősségvállalás nem csupán egy divatos kifejezés; számunkra ez egy elköteleződés. Amikor olyan események történnek, amelyek hatással vannak közösségünkre, nem maradhatunk csendben. Két legutóbbi nyilatkozatunk, valamint a nyelvtörvény szigorításával és a pozsonyi késes támadással kapcsolatos eseményeink és előadásaink éppen ezt a célt szolgálták. A legfőbb célom az, hogy a szlovákiai magyar egyetemisták biztonságban érezhessék magukat és szabadon fejlődhessenek, bárhol is legyenek Közép-Európában, és érezzék, hogy van egy támogató közösség, amely mellettük áll.
Kedves Diákok! Ha még nem vagytok a DH közösség tagjai, itt az ideje, hogy felfedezzétek, miért érdemes csatlakozni! A DH nem csupán egy klub, hanem egy inspiráló közeg, ahol találkozhattok hasonló érdeklődésű fiatalokkal, és megoszthatjátok egymással ötleteiteket, tapasztalataitokat. Csatlakozva egy olyan közösséghez kerülhettek, ahol támogatást kapjátok a tanulmányaitokhoz, részt vehettek izgalmas programokon, workshopokon és különféle projektekben. Emellett lehetőségetek nyílik arra, hogy fejlesszétek készségeiteket, új ismereteket szerezzetek, és olyan kapcsolatokat építsetek ki, amelyek a jövőtöket is formálhatják. Ne habozzatok, lépjetek be a DH világába, és tapasztaljátok meg, milyen nagyszerű érzés a közösség részévé válni! Itt mindenki hozzájárulása számít, és együtt valami igazán különlegeset alkothatunk! Várunk titeket szeretettel!
A Diákhálózat nem csupán egy szervezet, hanem egy igazi közösség, ahol mindig akad valaki, aki meghallgat, segít vagy éppen veled nevet egy jót. Itt sosem kell egyedül cipelni a problémáidat vagy dilemmáidat, hiszen mindig találkozhatsz ismerős arcokkal, akik melletted állnak. Ráadásul a DH számos lehetőséget kínál a szakmai fejlődésre is: részt vehetsz konferenciákon, bekapcsolódhatsz tudományos és gyakorlati projektekbe, próbára teheted magad szervezőként, és olyan tapasztalatokat szerezhetsz, amelyek segítenek az önmegvalósításban és a jövőbeli karrieredben. Ha olyan helyet keresel, ahol értékes kapcsolatokat, felejthetetlen élményeket és támogató közegre találsz, akkor a Diákhálózat vár rád!
A Diákhálózat számomra a közösség, a támogatás és a tanulás egyedülálló ötvözete, ahol a diákok együtt fejlődnek, tapasztalatokat cserélnek és inspirálják egymást a jövőjük építésében.
Számomra a Diákhálózat egy különleges tér, ahol nem csupán egy nagyszerű közösségre és számtalan lehetőségre leltem, hanem saját identitásomra is.