Kezdetét vette az ukrán-amerikai tárgyalások sora Szaúd-Arábia földjén | Vajdaság MA

A szaúd-arábiai Dzsiddában megkezdődött az egyeztetés az amerikai és az ukrán delegáció között. A Marco Rubio amerikai külügyminiszter, illetve Andrij Jermak, az ukrán elnök kabinetfőnöke által vezetett delegációk fő célja az orosz-ukrán háború lezárásának vagy legalább szüneteltetésének elősegítése.
Az amerikai és ukrán küldöttség megkezdte a tárgyalásokat a szaúd-arábiai Dzsiddában található Ritz-Carlton szállodában – számolt be róla a The Kyiv Independent ukrán hírportál. Az ukrán delegáció egyik vezető tagja, Andrij Jermak, aki Volodimir Zelenszkij elnök kabinetfőnöke, rövid sajtónyilatkozatot is tett a találkozó jelentőségéről.
Az amerikai csapattal folytatott találkozó nagyon konstruktívan kezdődött; az igazságos és tartós béke megteremtésén dolgozunk - idézi a portál Jermak szavait.
Ez az első alkalom, amikor az ukrán és az amerikai elnökök találkoznak, mióta február végén Washingtonban heves szóváltásra került sor közöttük, ami után az ukrán vezetőt szinte kirakták a Fehér Házból.
Az utóbbi napokban brit és francia tanácsadók, köztük Jonathan Powell, Keir Starmer brit miniszterelnök nemzetbiztonsági tanácsadója, segítették az ukrán delegáció tagjait abban, hogy hogyan folytassák a tárgyalásokat az amerikai féllel – számol be róla a Magyar Nemzet.
Ukrajna számára jelenleg hatalmas a tét, mivel Donald Trump amerikai elnök a washingtoni botrány következtében felfüggesztette a fegyverszállításokat és a hírszerzési információk megosztását e háborúval terhelt országgal. Ennek következtében az ukrán vezetés mindent megtesz annak érdekében, hogy helyreállítsa a megrendült kapcsolatokat az Egyesült Államokkal. Az ehhez szükséges lépéseket pedig maga az amerikai külügyminiszter fogalmazta meg a múlt hétfőn.
A leglényegesebb üzenet, amellyel el kell hagynunk ezt a helyet, az az erős meggyőződés, hogy Ukrajna hajlandó nehéz döntéseket hozni, ahogyan az orosz félnek is meg kell tennie a maga lépéseit, hogy véget vessenek ennek a konfliktusnak, vagy legalábbis valamilyen módon felfüggesszék azt - fogalmazott Marco Rubio.
A tárgyalások középpontjában a tűzszünet lehetősége áll, azonban a felek elképzelései jelentős mértékben eltérnek egymástól. Ukrajna a légi és tengeri támadások azonnali leállítását javasolja, ám ehhez biztonsági garanciákra van szüksége, mielőtt a szárazföldi csapatai leteszik a fegyvert. Ezzel szemben az Egyesült Államok egy azonnali és átfogó tűzszünetet követel.