Marius Lulea (AUR): Ki az, aki valójában átveszi az E.ON-t – Orbán Viktor vagy Vlagyimir Putyin?


Bukarest, december 18./Agerpres/ - Marius Lulea, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első alelnöke szerdai sajtótájékoztatóján drámai bírálatot fogalmazott meg a jelenlegi kormányzattal szemben, amelyet 'apokalipszisként' írt le. Szerinte a magas költségvetési hiány és a kedvezőtlen adósbesorolás következtében az ország sorsa a következő évben sem mutat kedvező jeleket.

A politikai vezető hangsúlyozta, hogy az idei költségvetési hiány már a 150 milliárd lejt is meghaladta, amit ő 'óriási mértékű összegnek' titulált. Ezt a deficitet kizárólag kölcsönök révén tudják majd finanszírozni, ami tovább súlyosbítja az egyébként is már rendkívül magas államadósságot.

Lulea hazugságnak nevezte, hogy a deficitet a közberuházások növekedése emelte meg, szerinte a kormány a költségvetésnek mindössze 10 százalékát fordította erre a célra. 'Szerintem inkább az államkassza kifosztásáról beszélhetünk' - jegyezte meg.

Az AUR első alelnöke a Fitch Ratings szerdán nyilvánosságra hozott jelentésére hivatkozva megjegyezte, hogy az országot a legutóbbi évtized talán legrosszabb kormánya vezeti. Állítása szerint a nemzetközi pénzpiacok bizalma megrendült a Ciolacu-kabinet iránt, így Románia már csupán 7 százalékos kamat mellett tud külföldi hitelekhez hozzáférni.

Kifejtette, hogy véleménye szerint idén körülbelül 100 ezer vállalat, ami a romániai cégek körülbelül egytizedét jelenti, kénytelen lesz bezárni. Ezt a helyzetet a magas adók, a túlzott bürokratikus terhek, a banki hitelek emelkedő költségei és az importált termékek által jelentett verseny miatt látta valószínűnek. "A következő év rendkívül nehéz kihívások elé állít majd minket" – tette hozzá.

Lulea éles bírálatot fogalmazott meg Marcel Ciolacu kormányfővel szemben, hazaárulással vádolva őt azzal, hogy 'át kívánja adni' az E.ON romániai leányvállalatát egy magyar cégnek. Rámutatott, hogy Magyarország jelenleg 'Putyin Oroszországától' vásárol földgázt és kőolajat, ezzel pedig megszegi a nemzetközi szankciókat. 'Ezért jogosan merül fel a kérdés: ki is veszi át valójában az E.ON-t? Orbán Viktor vagy Putyin? Kételyeink vannak a tranzakció jogszerűségével kapcsolatban' - hangsúlyozta a politikai vezető. AGERPRES/ (RO - szerző: Cătălina MATEI, szerkesztő: Florin MARIN, HU - szerkesztő: CSEKE Péter)

Related posts