A britek szemlélete az utóbbi időszakban jelentősen átalakult; úgy tűnik, hogy az Európai Unió irányába való nyitás egyre vonzóbbá válik számukra, különösen Donald Trump politikai stílusával szemben.


A brit lakosság fele úgy véli, hogy érdemes lenne szorosabb kapcsolatokat kialakítani Európával, míg csupán 17%-uk preferálná a Donald Trump vezette Egyesült Államokat.

Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen indított háborúja és Donald Trump potenciális újabb választási győzelme az Egyesült Államokban alapvetően átalakította az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti viszonyt – állapítja meg az Európai Külkapcsolatok Tanácsa (ECFR) legújabb felmérése. Az Egyesült Királyságban, valamint a legfontosabb uniós országokban egyértelmű az a konszenzus, hogy a két fél kapcsolata szorosabbá váljon. A brit szavazók körében, legyenek akár Brexit-ellenesek, akár Brexit-pártiak, a többség támogatja a személyek szabad mozgását és a kereskedelmi együttműködést elősegítő megállapodásokat az EU-val. Miközben a brit kormány és az Európai Bizottság fokozatosan halad a szorosabb együttműködés irányába, a közvélemény sürgeti a gyorsabb előrelépést. Az ECFR friss közvélemény-kutatása, amely 9 278 választópolgárt kérdezett meg az Egyesült Királyságban és az EU öt másik országában, világosan jelzi, hogy mindkét oldalon jelentős támogatás övezi a kölcsönösen előnyös, ambiciózus újrakezdést.

A jelentés világosan rávilágít arra, hogy a britek világlátása alapvetően megváltozott 2016 óta, amikor is az Egyesült Királyság az EU-ból való kilépéséről szóló referendumot tartott. Az Unióval és a királysággal kapcsolatos nézetek is átalakultak azóta. Ennek a változásnak számos tényező áll a hátterében, például az ukrajnai konfliktus, a Kínával kapcsolatos feszültségek, valamint Donald Trump újraválasztásának lehetősége. Jelenleg mindkét fél sokkal nyitottabb egy ambiciózus új kezdetre. A britek és a felmérésben részt vevő európaiak között egyetértés mutatkozik abban, hogy a kapcsolatoknak szorosabbra kell fűződniük; a válaszadók többsége minden országban úgy véli, hogy a viszonyoknak nem stagnálniuk, hanem fejlődniük kellene.

Az Egyesült Királyság lakosságának jelentős része, pontosan 55 százaléka, úgy véli, hogy az Európai Unióval fenntartott kapcsolatoknak szorosabbra kellene fűződniük. Ezzel szemben csupán a megkérdezettek 10 százaléka tartja indokoltnak, hogy nagyobb távolságot tartsanak az EU-val.

A brit lakosság körülbelül 50%-a abban a meggyőződésben van, hogy ez hozzájárulna az Egyesült Királyság migrációs kérdéseinek kezeléséhez, a biztonsági intézkedések megerősítéséhez, a gazdasági növekedés elősegítéséhez, valamint a globális hatalmi egyensúly megteremtéséhez az Egyesült Államokkal és Kínával szemben. Emellett az éghajlatváltozás hatékonyabb kezelését is elősegítené, és lehetőséget biztosítana Ukrajna számára, hogy eredményesebben lépjen fel Oroszországgal szemben.

Az Európai Unióval való szorosabb együttműködés iránti vágy a politikai spektrum széles skáláján támogatásra talál. E kérdéskörben különösen a baloldali és balközép szavazók körében mutatkozik a legnagyobb lelkesedés. Azonban a konzervatívok között is sokan úgy vélik, hogy az Egyesült Királyság számára kedvező lenne egy szorosabb kapcsolat az EU-val, különösen a migráció ügyében, ahol 55 százalékuk elismeri az együttműködés előnyeit. Ezzel szemben a Nigel Farage által vezetett, szélsőjobboldali Reform UK párt támogatóinak körében mindössze a fele gondolja úgy, hogy az Egyesült Királyság képes a migrációt hatékonyan kezelni az EU nélkül. Továbbá, a konzervatív szavazók jelentős része is úgy véli, hogy a szorosabb együttműködés kulcsszerepet játszhat Ukrajna Oroszországgal szembeni ellenállásában (45 százalék), a Kínával folytatott küzdelemben (42 százalék), valamint az Egyesült Királyság biztonságának megerősítésében (39 százalék) és gazdasági fellendülésében (29 százalék). Az uniós polgárok is felismerik a Nagy-Britanniával való szorosabb együttműködés jelentőségét, főleg az EU biztonságának fokozása érdekében; például Németországban, Olaszországban, Lengyelországban és Spanyolországban körülbelül 40 százaléknyian támogatják ezt, míg Franciaországban ez az arány 32 százalék. A francia válaszadók számára a migráció kezelése a legmeggyőzőbb érvet jelenti a Nagy-Britanniával való együttműködés mellett, míg az olaszok az éghajlatváltozást és a biztonságot emelik ki.

Amennyiben Donald Trump hivatalba lép, Keir Starmer brit kormánya mindent el fog követni, hogy elkerülje hazája választásának kényszerét Európa és Amerika között. Az uniós tagállamok is igyekeznek majd konstruktív kapcsolatokat kialakítani nemcsak az új amerikai kormányzattal, hanem Londonnal is. Ugyanakkor, ha Trump megvalósítja kampányígéreteit, amelyek az ukrán helyzetet, az európai termékekre vonatkozó védővámokat, Kínát és a Közel-Keletet érintik, az Egyesült Királyság várhatóan közelebb kerülhet az EU-hoz, ahogyan azt az ECFR is megjegyzi. Ezt a helyzetet tovább bonyolítja, hogy a brit közvélemény jelentős része vonakodik Trump politikájának követésétől. Például, ha az új amerikai elnök arra próbálná rábírni Ukrajnát, hogy területi engedményeket tegyen Oroszországnak, a britek 53%-a úgy véli, hogy a brit kormánynak nem szabadna követnie az Egyesült Államok álláspontját, míg csupán 13% gondolja másként. Ez a nézet egybeesik az uniós országok többségének véleményével is, ahol hasonlóan gondolkodnak a kérdésről.

Ez a jelenség Kínára is érvényes: a brit és európai közvélemény többsége úgy véli, hogy Európának saját, az Egyesült Államoktól független Kína-stratégiát kellene kidolgoznia, még ha ez feszültségeket is okoz Washingtonnal. Csak egy kisebb csoport vélekedik másképp, ők azt hangsúlyozzák, hogy Európának inkább az amerikai szövetség mellett kellene kiállnia, még akkor is, ha ez konfliktusokat eredményez Kínával. Amikor a brit közvéleményt arról kérdezik, hogy a kormányuknak az Egyesült Államokkal vagy az európai országokkal kellene-e szorosabb kapcsolatokat kialakítania, a válasz világos: a britek 50%-a az Európát választja, míg csupán 17%-uk az Egyesült Államokra voksol. Ráadásul, amikor arra kérik őket, hogy a biztonság, a munkahelyek és a globális befolyás szempontjából válasszanak az USA, az EU tagállamai és a Nemzetközösség országai között, a brit közvélemény mindhárom esetben az EU-t részesíti előnyben az Egyesült Államokkal szemben.

A brit lakosság jelentős része úgy véli, hogy az Európai Unió szerepe kiemelkedőbb az Egyesült Királyság számára, mint az Egyesült Államoké.

ez talán azt tükrözi, hogy az Egyesült Királyság kereskedelme majdnem háromszor akkora az európai partnerekkel, mint amerikai szövetségesével. Az ECDR felmérése szerint a Brexit mellett szavazók körében is magas számban (32 százalék) osztják ezt a nézetet.

Related posts