Lengyel elnök: Montenegró és Albánia csatlakozik a Három Tenger Kezdeményezéshez társult államként | Vajdaság MA A lengyel elnök bejelentette, hogy Montenegró és Albánia hivatalosan is a Három Tenger Kezdeményezés társult államaivá válnak. Ez a lépés új

Montenegró és Albánia hivatalosan is a Három Tenger Kezdeményezés társult tagjaivá lépnek elő a közép- és kelet-európai uniós államokat tömörítő csoport varsói csúcstalálkozóján. Ezt Andrzej Duda lengyel elnök jelentette be hétfőn Varsóban.
A lengyel elnök, Andrzej Duda, Chris Wright amerikai energiaügyi miniszterrel és Andrej Plenković horvát miniszterelnökkel közösen részt vett a Három Tenger Kezdeményezés keretében megrendezett keddi csúcstalálkozóhoz kapcsolódó energiaügyi diskurzuson, amely a Belweder elegáns varsói elnöki palotájában zajlott.
Nyitóbeszédében a lengyel elnök hangsúlyozta, hogy a csúcstalálkozó kiemelkedő jelentőséggel bír a jelenlegi geopolitikai helyzet és a Lengyelország keleti szomszédságában zajló konfliktus fényében.
A csúcstalálkozó során bejelentették, hogy Montenegró és Albánia hivatalosan is csatlakozik a Három Tenger Kezdeményezéshez, társult államként. Emellett Törökország és Spanyolország a csoport stratégiai partnereivé avanzsálnak.
A lengyel elnök reményét fejezte ki, hogy az ilyen bővítésnek köszönhetően a tömörülés együttműködése még gyümölcsözőbb lesz.
A Három Tenger Kezdeményezéshez jelenleg 13 európai uniós ország tartozik. Az Egyesült Államok, Japán, Németország és az Európai Bizottság stratégiai partnerekként támogatják a kezdeményezést. Emellett a tömörülés keretein belül társult államként Ukrajna és Moldova, mint két EU-tagjelölt ország, szintén aktívan részt vesz.
A csúcstalálkozón tizenkét ország vezetője és összesen huszonhárom küldöttség gyűlik össze. A plenáris ülés kedden délután kerül megrendezésre a történelmi varsói vár falai között. Ez alkalommal a résztvevők áttekintik a tíz évvel ezelőtt elindított Három Tenger Kezdeményezés eddigi eredményeit, és megvitatják a jövőbeli fejlődési lehetőségeket.
A csúcstalálkozóval párhuzamosan szervezik a Három Tenger Üzleti Fórumát, amelyen kedd délelőtt államfői pódiumbeszélgetésre is sor kerül.
A csúcstalálkozón részt vevő Chris Wright hétfőn Varsóban Donald Tusk lengyel kormányfővel is találkozott, a két politikus jelenlétében a Lengyel Atomerőművek (PEJ) állami cég és az amerikai Westinghouse Electric Company aláírták az első lengyel atomerőmű építésének előkészítéséről szóló újabb, áthidaló jellegű megállapodást, miután az előző április elején lejárt, írja az MTI.
Az előző kormány által 2020-ban elfogadott atomenergetikai stratégia értelmében Lengyelországban jövőre megkezdődik az első Westinghouse AP1000 típusú reaktor építése. A tervek szerint ez a létesítmény 2033-ra fog üzembe lépni, és az észak-lengyelországi Lubiatowo és Kopalino térségében valósul meg.
Újabb tervek szerint az építkezés 2028-ban kezdődik, és az első reaktor 2038-ban áll üzembe.