A nukleáris konfliktus esélyei India és Pakisztán között: Mit hozhat a jövő? | Demokrata Az India és Pakisztán közötti feszültség régóta meghatározza a két ország kapcsolatát. A nukleáris fegyverek birtoklása mindkét fél számára egyfajta biztosítékot jel

Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő a hirado.hu-nak kifejtette, hogy India és Pakisztán közötti események nem csupán egy területi vitáról szólnak, hanem mélyen gyökerező történelmi és vallási feszültségeket is tükröznek, amelyek feloldása rendkívül nehézkesnek bizonyul.
India szerdára virradóra csapást mért Pakisztán területére, a védelmi minisztérium tájékoztatása szerint kizárólag a terroristák infrastruktúráját célozták meg. Pakisztáni hivatalos források viszont arról számoltak be, hogy a támadásnak több halálos áldozata is van. Az indiai tárca hangsúlyozta, hogy a célpontok között nem szerepeltek pakisztáni katonai létesítmények. A minisztérium összesen kilenc helyszínt említett, ahonnan terrorcselekmények előkészítése zajlott India ellen.
A két szomszédos, atombombával rendelkező állam között elhelyezkedő, vitatott státuszú Kasmírban, Újdelhi ellenőrzése alatt álló területen április 22-én történt egy tragikus terrortámadás, amely 26 ember életét követelte. Ezt követően a feszültség ismét kiéleződött a régióban. India állítása szerint a támadást egy Iszlámábád által támogatott fegyveres csoport hajtotta végre, míg a pakisztáni kormány határozottan visszautasítja ezeket a vádakat.
Demkó Attila véleménye szerint a két atomhatalom közötti feszültség komoly következményekkel járhat. A legszörnyűbb kimenetel az lenne, ha a helyzet nukleáris konfliktusba torkollna.
A szakértő hangsúlyozta, hogy mindkét félnek körülbelül 170 nukleáris töltete áll rendelkezésére, amelyekkel képesek lennének egymás nagyvárosait elpusztítani. Szavai szerint ennek a valószínűsége viszonylag alacsony, de a teljes kizárását sem lehet megtenni, hiszen a helyzet bármikor drámai fordulatot vehet.
"A legvalószínűbb forgatókönyv azonban az, hogy egy ideig folytatódik a csapás-ellencsapás kör. Ez azt jelenti, hogy egyszer India, egyszer Pakisztán csap le, a határon folytatódnak az összecsapások, de ez egy idő után elül. Volt már erre több példa korábban is. Az is reális forgatókönyv, hogy az Egyesült Államok vagy Kína közbelép, hogy véget vessen ennek az eszkalációs körnek. Tehát akár önmagától, akár külső beavatkozásnak köszönhetően ez a fellángolás idővel el fog ülni" - hangsúlyozta Demkó Attila.
A konfliktusok lecsendesedésének időtartamára vonatkozó kérdésre a biztonságpolitikai szakértő részletesen kifejtette, hogy a helyzet megítélése nem egyszerű, mivel India és Pakisztán két rendkívül mély ellentétekkel terhelt fél, amelyek között évek óta feszültség húzódik. Demkó Attila véleménye szerint kicsi az esély arra, hogy csupán néhány nap vagy hét alatt megnyugodjanak a kedélyek; sokkal valószínűbb, hogy a helyzet hónapokig is elhúzódhat, mire stabilitásra lehet számítani.
"A különbségek rendkívül mélyek. Itt nem csupán egy területi vitáról van szó. India számára nem csupán annyiról van szó, hogy Pakisztán el kívánja venni a területét, Pakisztán pedig úgy érzi, hogy India nem hajlandó átadni neki egy muszlim többségű tartomány jelentős részét. A két ország közötti ellentét vallási és történelmi gyökerekre is visszavezethető, amelyeket szinte lehetetlen lenne feloldani. Ez pedig még több problémát okozhat a jövőben" – emelte ki Demkó Attila.