Már majdnem egy éve vár hiába a Greenpeace a hatóságoktól érkező válaszokra.
Tíz hónapja nem kapott a Greenpeace választ a hatóságoktól, hogy miként került akkumulátorgyártáshoz is használt oldószer a gödi termőföldre kiömlött szennyvízbe, és kilenc hónapja nem tudjuk, hogy kihez tartozott az a cső, melyből rákkeltő anyag folyt a Salgó patakba. Ezek tisztázását követelve a Greenpeace Magyarország újabb bejelentésekkel fordult a hatóságokhoz.
A zöldszervezet régóta aggasztónak találja, hogy a különféle hatóságok, amelyeknek a környezet, a természet, a vízforrások és az emberi egészség védelme lenne a feladatuk, gyakran inkább a szennyező cégek érdekeit helyezik előtérbe. A Greenpeace legutóbbi állásfoglalása szerint ennek sajnálatosan kézzelfogható példái az elmúlt évben tapasztalt gödi és salgótarjáni szennyezési ügyek. A szervezet közleménye rámutat, hogy a hatóságok még mindig nem reagáltak arra a kérdésre, hogyan juthatott ki Gödön a termőföldre 2024 februárjában olyan kommunális szennyvíz, amely jelentős, 200 mikrogramm/liter koncentrációban tartalmazott NMP-t. Ez az anyag, amelyet az akkumulátorgyártás során is használnak, lehetséges magzatkárosító hatású és korlátozottan alkalmazható oldószernek minősül. A szennyezett víz egy olyan csatornából származik, amely a Samsung SDI szennyvizét is befogadja.
Körülbelül egy éve, 2024 márciusában a Greenpeace arra vár, hogy a víz- és környezetvédelmi hatóságok végre válaszoljanak arra a kérdésre, hogy Salgótarjánban honnan és milyen módon került hatalmas mennyiségű rákkeltő és vízszennyező anyag a Salgó-patakba. Ez a szennyezés súlyosan érintette a helyiek ivóvizét és levegőjét. Amikor tavaly márciusban a Greenpeace felhívta a figyelmet erre a problémára, a hatóságok nem hajtottak végre olyan méréseket, amelyekkel az esetleges szennyeződéseket kimutathatták volna. A Greenpeace Magyarország végezte el a szükséges vizsgálatokat, és az eredményeket bemutatta a hatóságoknak, a helyi lakosságnak és a sajtónak. A hatóságok nem vizsgálták meg a Greenpeace által azonosított szennyező anyagokat, és a későbbi vizsgálatok sem tudtak világos képet adni a szennyezés forrásáról, illetve nem léptek fel a szennyezők ellen.
"Továbbra is követeljük az esetek tisztázását és a hatóságok fellépését a szennyező és a szennyezések ellen. Hatóságként ne a szennyező cégeket védjék a szennyezéseket feltáró civilektől, hanem feladatuknak megfelelően az emberi egészséget és a környezet védjék a szennyező cégekkel szemben" - nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője. "Az ügyek tisztázása érdekében újabb beadványokkal, levelekkel fordultunk a hatóságokhoz. Tájékoztatást kértünk a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól a gödi és a salgótarjáni szennyezés kapcsán, és adatigényléssel fordultunk a Nógrád Vármegyei Kormányhivatalhoz" - tette hozzá Simon.