Kiderült: valójában Magyar Péternek Hadházy Ákossal egy mélyebb konfliktusa van.

A Tisza Párt jelenlegi helyzete és állapota jelentősen kedvezőbb, mint amilyen az ellenzéki összefogásé volt 10 hónappal a választások előtt. Ugyanakkor Róna Dániel, a 21 Kutatóközpont vezetője figyelmeztetett arra a "Ring" című műsorban, hogy a képviselőjelöltek kiválasztásának legutolsó pillanatokra halasztása akár hátrányosan befolyásolhatja a kampány utolsó szakaszát. Az Öt Youtube csatornáján elhangzottak hangsúlyozzák a gondos tervezés fontosságát a választási időszakban.
Az elemző, reagálva arra, hogy Magyar Péter elutasította Hadházy Ákos részvételét a tiszaújvárosi előválasztáson, megjegyezte: a zuglói politikus joggal érvelhet azzal, hogy gyakorlatilag "hasonló stratégiát követett, mint a Tisza Párt országos szinten", hiszen "egyszerre zárta ki a versenyből az MSZP-t és a Fideszt". Továbbá, a 21 Kutatóközpont legfrissebb felmérése szerint ő a második legnépszerűbb politikus a Fidesszel szemben. Ugyanakkor az elemző hangsúlyozta, hogy Magyar Péter célja az, hogy távol tartsa magát a kormánytól és a korábbi ellenzéki szereplőktől is. Amennyiben lehetőséget adna Hadházynak, azzal megnyitná a kaput a 19, korábban egyéniben győztes ellenzéki képviselő előtt, ami viszont "jelentősen rombolná" a pártjának eddig kialakult imázsát.
A szakértő szerint a Tisza mindenekelőtt azért tud ma kormányváltó erőként fellépni, mert "új, mert más", szemben azokkal az erőkkel, akik már többször is megpróbálták legyőzni a Fideszt, de soha nem sikerült. A párt elnöke ezzel a döntéssel is ehhez ragaszkodik. Megjegyezte: ez a dilemma valójában a fővároson és két vidéki választókerületen kívül nem létezik, hiszen az egyéni képviselői helyek 80 százalékát jelenleg a kormánypárt birtokolja. A jelenleg hivatalban levő ellenzéki képviselők nagy része pedig, ha elindul jövőre, nagy valószínűséggel "megközelíteni sem tudja" a tiszás jelölt támogatottságát.
A 21 Kutatóintézet legutóbbi, júniusi mérései alapján a Fidesz tábora a teljes népességben mintegy 2 millió, a Tiszáé 2,5-2,6 millió fő. Fontos tényező az is, hogy a vezető ellenzéki párt szimpatizánsai jóval elkötelezettebbek, mint a fideszesek. Tíz tiszás szimpatizánsból kilenc azt mondja, elmenne most vasárnap szavazni, míg a kormánypárt hívei közül csak tízből hét-nyolcan. Így a biztos szavazó pártválasztók között a Tisza előnye még magasabb, mint a teljes népességben.
Róna Dániel véleménye szerint a 2021-es politikai helyzethez képest a mostani időszakban számos alapvető eltérés figyelhető meg. Akkor létezett egy közös ellenzéki lista, amelyet „Egységben Magyarországért” néven ismertek, de szerinte ez a név inkább illúzió volt, mint valós egység. Kifejtette, hogy bár Márki-Zay Péter vezette ezt a közös listát, az összefogás valójában nem működött hatékonyan. Ezzel szemben a Tisza Párt esetében a helyzet más: itt nincsenek különböző irányzatok, és Magyar Péter akaratának érvényesülése egyértelműen megmutatkozik.
Kiemelte, hogy a legutóbbi választások idején a gazdasági közérzet messze kedvezőbb volt, mint napjainkban. A GKI kutatásai alapján akkor még sokan bíztak a jövőben, míg ma egyértelműen a pesszimizmus uralkodik, és a kétségek sokkal nagyobb mértékben jelennek meg a társadalomban - tette hozzá.
Mindeközben a Fidesz pozíciója is gyengült. A Tisza megjelensével olyan kihívással szembesülnek, amellyel korábban nem - mutatott rá a szakértő. Azelőtt arroganciából és korrupcióból is sokkal több "fért bele", hiszen az ellenzék annyira erőtlen volt, hogy biztosra vehették a győzelmet. Most ez nincs így és Róna szerint ehhez a kormánypárt nehezen alkalmazkodik.
Hozzátette, hogy a fideszes ellenkommunikáció nem talál fogást Magyar Péteren, akiről sokkal nehezebb elhinni, hogy győzelme esetén veszélyeztetné az elmúlt 15 év vívmányait, hiszen "sok szempontból hasonló álláspontokat képvisel, mint a Fidesz." A korábbi ellenzéki politikai szereplőkkel szemben fontos eltérésnek tartja, hogy míg ők "többnyire Budapestre koncentráltak" és a fővárosi közönséget célozták meg, Magyar Péter aktívan járja az országot, és jelentős energiát fektet abba, hogy meggyőzze "a bizonytalan választókat és a kis falvakban élő embereket."
Róna Dániel szerint Magyar Péter sikerének egyik magyarázata lehet az is, "ahogyan beleszáll a Fideszbe" "Semmilyen erkölcsi, vagy illembeli gátlása nincs" - fogalmazott az elemző.
A Tisza gyengeségeként emelik ki, hogy jelenleg még nem rendelkeznek egyéni választókerületi jelöltjeikkel, és a közelgő novemberi határidőig ez a helyzet nem változik. Fontos megjegyezni, hogy ha esetleg rossz minőségű jelöltek kerülnek kiválasztásra, annak országos szinten is súlyos következményei lehetnek. Ezt a problémát jól példázza a fővárosi Tisza-frakció, amely azóta sem tudott előhozni egyetlen jelentős és népszerű politikai alakot sem.
A szakértő ma arra fogadna, hogy jövő tavasszal hárompárti parlament jön létre a Fidesz, a Tisza Párt és a Mi Hazánk részvételével. Úgy véli, a DK jelenleg nem kerülne be az Országgyűlésbe. Úgy látja, a párt vezetését átvevő Dobrev Klára nem tudja megfogalmazni, miben különbözik ő valójában Gyurcsány Ferenctől. Megjegyezte: a DK részben annak a narratívának vált áldozatává, amelyet korábban is maga is épített, mely szerint minden ellenzéki szavazónak fel kell sorakoznia a legerősebb kihívó mögé. Csak ezek már nem ők.