Felfedte a titkokat a nagymamáink által használt házi praktikák világában: a fokhagyma és a C-vitamin valóban hatékonyan távol tartja a megfázást? - Pénzcentrum


A megfázás leküzdésére számos házi praktika áll rendelkezésre, de ezek hatékonysága sokszor vitatott. Vannak olyan étrend-kiegészítők, mint a C-vitamin, a fokhagyma vagy a cinkpasztillák, amelyek segíthetnek enyhíteni a tüneteket, ám nem szabad figyelmen kívül hagyni a placebohatás jelentőségét sem, amely szintén hozzájárulhat a felépüléshez.

A megfázás jelensége mindannyiunk számára ismerős, és habár körülbelül 200 különböző vírus felelős lehet a kialakulásáért, szinte ugyanolyan számú házi gyógymód létezik a kezelésére. E praktikák alapját az a gondolat képezi, hogy segítenek erősíteni az immunrendszert - véli a BBC. Az immunrendszerünk két fő védelmi vonalat képvisel: a veleszületett immunrendszer a betolakodó sejteket próbálja eltávolítani, míg az adaptív immunrendszer kifejezetten a különböző kórokozók ellen harcol, és képes memóriasejteket létrehozni, hogy a jövőbeli fertőzésekkel szemben hatékonyabb védelmet nyújtson. Ennek köszönhetően például a bárányhimlőt általában csak egyszer kapjuk el, míg a megfázás sajnos akár évente többször is visszatérhet.

Az életmódbeli szokások és az étrend kulcsfontosságú szerepet játszanak immunrendszerünk erősségének fenntartásában. Éppen ezért számos olyan praktikát, amelyeket a megfázás megelőzésére javasolnak, a koronavírus-járvány idején is nagy figyelmet kaptak. De vajon melyik házi gyógymódokat érdemes valójában kipróbálni a mindennapi védekezés érdekében?

Charles Bangham, az Imperial College London fertőző betegségekkel foglalkozó részlegének vezetője rámutatott, hogy az étrend-kiegészítők, mint például a "megfázás-ellenes" ételek, csupán akkor bizonyulnak hatékonynak, ha a szervezetünk valamilyen létfontosságú vitaminból vagy ásványi anyagból hiányt szenved. Ha az étrendünk kiegyensúlyozott, a kiegészítő anyagok bevitele nem növeli az immunrendszerünk működésének hatékonyságát.

Különféle kutatások szerint néhány étrend-kiegészítő hozzájárulhat a megfázás tüneteinek enyhítéséhez, mind időtartam, mind intenzitás tekintetében. Például egy tanulmány rámutatott, hogy a multivitaminok fogyasztása – amelyek A-, C-, D- és E-vitaminokat, valamint cinket és vasat tartalmaznak – segíthet a megfázás jellemző jeleinek, mint az orrfolyás és köhögés, lerövidítésében.

A fokhagyma is lenyűgöző potenciállal bír: egy kisebb léptékű kutatás eredményei szerint azok, akik fokhagymakiegészítőt használtak, ritkábban szenvedtek megfázástól, és a gyógyulásuk is gyorsabb ütemben zajlott, mint azoknál, akik csak placebót kaptak.

A C-vitamin szintén népszerű választás megfázás esetén. Egy 2023-as áttekintés szerint a C-vitamin csökkentheti a megfázás enyhébb tüneteinek súlyosságát, például az orrfolyást és torokfájást. Ugyanakkor a narancslé kevésbé hatékony: nem tartalmaz elegendő C-vitamint ahhoz, hogy hasonló hatást érjen el, mint a kiegészítők.

A cinktartalmú pasztillák különös figyelmet érdemelnek, hiszen ha a megfázás első jeleitől számított 24 órán belül alkalmazzuk őket, akár egyharmadával is lerövidíthetik a betegség lefolyását. Kiemelendő, hogy a hatékonyságuk a pasztilla formájában rejlik, nem pedig a hagyományos tablettákban vagy a cinkben gazdag ételek fogyasztásában.

A megfázás elleni házi gyógymódok hatékonysága nem csupán a fizikai összetevőkből ered, hanem jelentős szerepet játszik benne a placebohatás is. Kutatások azt mutatják, hogy a placebo még akkor is képes enyhíteni a tüneteket, ha a páciens tisztában van azzal, hogy nem tartalmaz aktív gyógyszert. A kényelem és a szeretetteljes gondoskodás, mint például egy gőzölgő tál csirkeleves, szintén hozzájárulhat a gyógyulásunkhoz, hiszen ezek az élmények segítenek abban, hogy jobban érezzük magunkat.

Bár az egyes egyének immunválasza jelentős eltéréseket mutathat a genetikai háttér függvényében, a legtöbb ember számára egy erős immunrendszer fenntartásának kulcsa a placebo hatása és néhány jól bevált étrend-kiegészítő. Ezek segítségével könnyebben átvészelhetjük a téli időszak betegségeit.

Related posts