Szerbiában új kormány állt fel, és a miniszterelnök személye meglehetősen figyelemre méltó, hiszen eddigi pályafutásában nem található politikai tapasztalat.

Szerbia parlamentje szerdán megszavazta az új kormányt, amelynek élére Djuro Macut, egy politikai tapasztalattal nem rendelkező endokrinológus került.
Az új kormányt a 250 fős törvényhozás 153 képviselője támogatta. A 31 miniszter közül 22 az előző, Milos Vucevic vezette kabinetnek is tagja volt.
Djuro Macut keddi programbeszédében kiemelte, hogy Szerbia elérkezett ahhoz a ponthoz, ahol elegendő a megosztottságból és a blokádokból. Szükség van egy nyitott párbeszédre, és fontos, hogy az intézmények hatékonyan működjenek.
Az öt hónapja zajló diáktüntetésekre válaszul kijelentette, hogy mindenkinek egyenlő jogai vannak, és senki sem korlátozhatja mások szabadságát. Hangsúlyozta, hogy az intézmények működése elengedhetetlen, és nem szabad megakadályozni őket ebben a feladatukban.
Az egyetemisták november óta folyamatosan kifejezik elégedetlenségüket; a demonstrációk akkor indultak el, amikor november elsején az újvidéki vasúti pályaudvar feletti tetőszerkezet összeomlott, ami tragikus módon 16 életet követelt.
A hallgatók követelései között kiemelt helyen szerepel a baleset felelőseinek azonosítása és felelősségre vonása, valamint a vasútállomás felújításával kapcsolatos dokumentumok nyilvános elérhetőségének biztosítása. Emellett követelik, hogy az elmúlt hónapokban a tüntetőkre támadók is vonják felelősségre, továbbá a tiltakozások során őrizetbe vett diákok és tanárok szabadon engedését is. Végül, a hallgatók arra is felhívják a figyelmet, hogy a felsőoktatásra szánt költségvetési keretet 20 százalékkal emeljék meg.
A történtekért felelősséget vállalt Újvidék polgármestere és az eddigi miniszterelnök: Milan Djuric és Milos Vucevic január végén jelentette be lemondását.
Az államfő a közelmúltban bejelentette, hogy az újvidéki tragédia következtében keletkezett feszültségek súlyos gazdasági hatásokat gyakoroltak Szerbiára, és erőszakos eseményekhez vezettek az utcákon. Ennek a helyzetnek a kezelése érdekében egy olyan kormány megalakulása szükséges, amely képes elősegíteni a társadalmi feszültségek enyhítését.
A véleménye szerint az új kormánynak kiemelt figyelmet kell fordítania az igazság és az igazságosság elveire. Fontos, hogy a gazdaság helyreállítása és a káros következmények megszüntetése kerüljön a középpontba. Ezen kívül hangsúlyozta, hogy az új kormány feladata a béke megőrzése, valamint Szerbia területi integritásának védelme is, mindezt a nemzetközi jog normáinak tiszteletben tartása mellett.