Itt az új felmérés eredménye: csökken a Fidesz népszerűsége, a Tisza pedig dinamikusan előre tör. Öt politikai párt juthat be a parlament falai közé.
A biztos pártválasztók között Magyar Péter pártja hat százalékpontos előnnyel áll az élen. A bizonytalan szavazók többsége pedig a Tiszához csatlakozott, ami új politikai dinamikát hozhat a választásokra.
Decemberben a Tisza Párt megelőzte a Fidesz-KDNP-t, ami a Republikon Intézet hétfőn nyilvánosságra hozott pártpreferencia-kutatásából derült ki.
Az intézet legfrissebb közleménye alapján a Tisza támogatottsága a teljes lakosság körében 27 százalékra nőtt, míg a kormánypártok, a Fidesz és a KDNP, 25 százalékon állnak. Ez azt jelenti, hogy Magyar Péter pártja két százalékponttal előrébb jár. Érdemes megemlíteni, hogy az előző hónapban a Fidesz-KDNP még két százalékpontos előnnyel rendelkezett, de most támogatottságuk egy százalékponttal csökkent, míg a Tisza három pontot nyert.
A pártválasztók között a Tisza 3 százalékponttal áll az élen, hiszen támogatottsága eléri a 35 százalékot, míg a Fidesz-KDNP 32 százalékon áll.
Amennyiben a választási részvételt is figyelembe vesszük, most először tapasztalhatjuk, hogy nem a Fidesz-KDNP szavazói mutatják a legnagyobb aktivitást. A biztos szavazó pártválasztók körében a Tisza előnye még szembetűnőbb, hiszen hat százalékpontos különbséggel vezet.
A legfrissebb közlemény szerint a Tisza 37%-os, míg a Fidesz-KDNP 31%-os támogatottságot élvez a biztos szavazók körében.
Kiegészítik azzal, hogy az adatgyűjtés "a Menczer-Magyar találkozás" időszakában, valamint azt követően történt, így "a kormánypártok gyengülését nem lehet kizárólag ennek az egyes eseménynek tulajdonítani".
Bármi is volt a kiváltó ok, a visszaesés számottevő, a pártválasztók körében négy, a biztos szavazók körében hat százalékponttal csökkent a Fidesz-KDNP támogatottsága, összegezte az adatokat a Republikon.
A harmadik legerősebb politikai erő a Mi Hazánk, amely a teljes népesség körében hat százalékos támogatottsággal bír (ez egy százalékpontos növekedést jelent). A pártválasztók és a biztos szavazók körében pedig nyolc százalékra emelkedett a támogatottsága, szintén egy százalékpontos javulással.
A DK negyedik helyen áll, október óta változatlan a támogatottsága, minden vizsgálati szempont esetében egy százalékpont választja el a Mi Hazánktól, a teljes népesség öt, a pártválasztók és biztos szavazó pártválasztók hét-hét százaléka szavazna a pártra.
Jelenlegi állapotuk szerint a Kutyapárt is képes lenne bejutni a parlamentbe. "Bár tudjuk, hogy a támogatóik körében a szavazási hajlandóság történelmileg alacsony, most éppen a parlamenti küszöb közelében helyezkednek el. A teljes népesség körében négy, a pártválasztók között öt, míg a biztos szavazók táborában szintén öt (plusz két százalékpont) százalékos támogatottságot élveznek" – olvasható a legfrissebb kutatásban.
A Kutyapárt akár szoros parlamenti többséget is biztosíthatna a Tisza Pártnak egy Fidesz-KDNP-Mi Hazánk szövetséggel szemben, ha figyelembe vesszük a jelenlegi statisztikai adatokat.
A Momentum jelenlegi támogatottsága a teljes népesség körében három, a pártválasztók között négy, míg a biztos szavazó pártválasztók esetében szintén négy százalékon áll, ami egy százalékpontos csökkenést jelent. Jelen állapot szerint a párt nem tudná megugrani a parlamentbe jutáshoz szükséges küszöböt.
Az MSZP az utolsó olyan párt, amelynek támogatottsága meghaladja az egy százalékot. Október óta a teljes népesség körében változatlanul a lakosság két, míg a pártválasztók és a biztos szavazók esetében három-három százalék áll mögötte.
A Párbeszéd és az LMP a teljes népesség, a pártválasztók és a biztos szavazók körében is egy százalékon állnak.
A Jobbik jelenlegi támogatottsága a teljes népesség és a pártválasztók körében 1%, míg a biztos szavazók körében már 2%-ra emelkedik.
A bizonytalanok aránya csökkent az elmúlt hónapban, 29-ről 24 százalékra, ezek a választók alapvetően a Tisza Párthoz csatlakoztak.
A kutatás során 1000 főt kérdeztek meg telefonon 2024. november 28. és december 5. között. Az eredmények a nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus alapján reprezentatív mintát nyújtanak az ország felnőtt lakosságára nézve – olvasható a Republikon közleményében.