Cillei Ulrik és Újlaki Miklós a Hunyadi korának jelentős alakjai voltak, akik a 15. századi magyar politikai életben játszottak kulcsszerepet. Cillei Ulrik, a Cillei család tagja, a Hunyadiak ellenfeleként ismert, míg Újlaki Miklós a Hunyadiak szövetséges

Cillei Ulrik megszólítása fenséges fejedelem volt, Újlaki egész életében azért küzdött, hogy elsőszámú magyar főúr legyen a király oldalán. Sikerrel járt, miután még Mátyás sem bírt el vele. Ki volt ez a két főúr, és milyen szerepet játszottak a magyar történelemben?
Luxemburgi Zsigmond 1437-es halálával Magyarországon véget ért a stabil királyi hatalom korszaka. Az ezt követő uralkodók csupán rövid időre kerültek a történelem reflektorfényébe: Habsburg Albertet egy hadjárat során szerzett súlyos betegség ragadta el, I. Ulászló a várnai csata hősi küzdelmében vesztette életét, míg V. Lászlónak alig volt ideje felnőni a rábízott feladatokhoz. Az ilyen zűrzavaros időszakokban a „második vonal” szereplői lépnek a színpadra, akik a vármegyék területeit birtokolva, akár több ezer fős hadseregeket irányítva próbálnak érvényesülni.
Olyan történelmi alakok, mint Hunyadi János, Garai László, Cillei Ulrik és Újlaki Miklós, különleges szerepet játszanak a magyar történelemben. Különösen az utóbbi két főúr nevét a Hunyadi-sorozat népszerűsítette, így kerültek be a köztudatba a történelemkönyveken túl. Folyamatos rivalizálás jellemezte kapcsolatukat, miközben tisztségeik révén a nemzet védelmét és működését biztosították. Harcaik nemcsak a hatalomért folytak, hanem az ország sorsát is formálták.
Ki volt Cillei és Újlaki? És ki volt az évekig bábként rángatott gyerekkirály, V. László?
Dr. Pálosfalvi Tamás történészt, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársát kérdeztük.
Ahogyan az Aranybulla 1222-es kiadása mélyen bevésődött a magyar történelembe, úgy Csák Máté, Aba Amadé és Borsa Kopasz neve is felidéződik bennünk. Ezek az oligarchák és kiskirályok, akik országrészeket uraltak, sokféle elnevezéssel bírnak. Az Árpád-ház kihalása után a Magyar Királyság szinte önálló tartományokra szakadva létezett. Károly Róbert azonban végül képes volt legyőzni őket, birtokaikat elkobozva, ezzel megkezdve egy új korszakot, amely első Anjou királyunk uralkodása alatt bontakozott ki.