Holnap új fejezet kezdődik a fenntarthatóság jegyében, mivel bemutatkozik a Fenntartható Állattenyésztés Frakcióközi Munkacsoport - Agrotrend.

Az "Európai Állattenyésztés Hangja" néven ismert csoport, amely hasonló értékeket képviselő uniós partnerekből áll, legújabb kommunikációs anyagában betekintést nyújt az Európai Parlament nemrégiben megalakult, a fenntartható állattenyésztésre fókuszáló frakcióközi munkacsoport célkitűzéseibe. Az anyagban részletezik a 2025. március 5-én Brüsszelben tervezett első nyilvános esemény fő témáját is, amely az állatszállítások és az ezekhez kapcsolódó állatjóléti kérdéseket helyezi a középpontba.
A fenntartható állattenyésztésért felelős munkacsoport célja
A 2025 elején hivatalosan megalakított Fenntartható Állattenyésztés Frakcióközi Munkacsoport célja, hogy teret adjon az Európai Parlament képviselőinek a fenntartható állattenyésztés előmozdítását célzó már létező mezőgazdasági eljárások és innovatív technológiák eszmecseréjére. A munkacsoport olyan platformot kínál, amely lehetővé teszi a szakmai diskurzusokat és a legjobb gyakorlatok megosztását az ágazat jövőjének alakítása érdekében.
A kezdeményezés célja, hogy a politikai döntéshozókat információs eszközökkel lássa el az élelmiszer-termeléssel kapcsolatos tudatosság növelése érdekében és segítse őket kiegyensúlyozott módon felmérni az ágazat előnyeit és kihívásait, megnyitva ezáltal az utat a reális, tudományosan megalapozott megoldások előtt, amelyek javítják az állatjólétet és az állattenyésztési ágazat környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóságát.
Fotó: ELV - The Sustainable Livestock Intergroup makes its debut on March 5th
Az Európai Parlament újonnan létrehozott Fenntartható Állattenyésztés Frakcióközi Munkacsoportja egy jól ismert, de összetett témával, az állatszállítással fog debütálni. A 2025. március 5-én, Brüsszelben az ANTALL 4Q 1 teremben 16:00 és 17:30 között tartandó nyitórendezvényük célja, hogy megváltoztassa a vita hagyományos, gyakran polarizált és a gyakorlati valóságtól elszakadt perspektíváját.
Mi történne, ha most az egyszer azok kapnának szót, akik naponta foglalkoznak állatokkal?
Mi lenne, ha hallgatnánk azokra, akik naponta foglalkoznak állatokkal? És mi lenne, ha a tudomány valóban beépülne a mindennapi gyakorlatba? Ezek a kulcsfontosságú kérdések fogják irányítani a vitát, amelyen mezőgazdasági termelők, szállítmányozók, tudósok, politikai döntéshozók és civil szervezetek vesznek részt. Az állatokkal közvetlenül dolgozó személyek nézőpontja döntő fontosságú az európai állatszállítás dinamikájának megértéséhez és az olyan megoldások kidolgozásához, amelyek javítják mind az állatok jólétét, mind pedig az őket gondozó személyzetnek a körülményeit. A fenntartható állattenyésztéssel foglalkozó munkacsoport célja, hogy a kérdés gazdasági, társadalmi és környezeti kihívásainak kezelése érdekében elősegítse a depolarizált, tényeken alapuló, terület-, valamint gyakorlatorientált párbeszédet. A szervezők szerint ez az alapos és gyakorlatias párbeszéd - amely az előző parlamenti ciklusban gyakran hiányzott - az egyetlen módja annak, hogy kiegyensúlyozott és valóban alkalmazható európai szakpolitikákat dolgozzanak ki.
A rendezvény programja
A rendezvény Alexander Bernhuber, Maria Grapini és Benoît Cassart európai parlamenti képviselők üdvözlő szavaival veszi kezdetét. Ezt követően a résztvevők közvetlenül hallgathatják meg a gazdálkodók és szállítmányozók tapasztalatait. Kiemelt tartalomként megtekinthetjük a spanyol ASOPROVAC Állattenyésztési Szövetség által készített videót, valamint egy részletet a "Les routiers profession chauffeur poids lourd, l'appel de la route" című francia dokumentumfilmből, melyben a Teddy és az Armonie szarvasmarhaszállító cégek is bemutatkoznak. Ezt követően a résztvevők számára izgalmas tanulmányok kerülnek bemutatásra az állatok szállításával kapcsolatosan. Külön figyelmet érdemel Patrick Chevillon (Francia Sertéshús Intézet, IFIP) elemzése, amely az EU sertéságazatának sertésvédelemmel összefüggő költségeit járja körül, valamint Laurent Trémoulet előadása a SEPAB és az INRAE közötti együttműködés keretében végzett kutatásról.
A megbeszélést egy izgalmas eszmecsere zárja, amelyen az Európai Parlament szállítás közbeni állatjóléttel foglalkozó szakértői, az Európai Bizottság Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóságának (DG SANTE) képviselői, valamint a civil társadalom képviselői és más érdekeltek vesznek részt. Az esemény célja a szakpolitikai és a valóságbeli helyzet közötti szakadék áthidalása, amelyet egy látványos állatszállító teherautó élő bemutatója koronáz meg az Európai Parlament előtt. Ezen a bemutatón az európai parlamenti képviselők, asszisztensek és tanácsadók is csatlakozhatnak, lehetőséget teremtve a közvetlen tapasztalatok megosztására.
Ha még nem regisztrált a brüsszeli eseményre, de szeretné online követni az eseményt, akkor itt talál egy linket, amelyen keresztül csatlakozhat. Az online résztvevők számára lehetőség nyílik az angol nyelvű esemény hallgatására, de hozzászólásokat vagy észrevételeket nem tudnak tenni.
A témával kapcsolatosan korábban közzétett cikkünkben, amely az "Az Európai Állattenyésztés Hangja" névre hallgató csoport üdvözletét tartalmazza, örömmel bejelentjük a fenntartható állattenyésztéssel foglalkozó új munkacsoport megalakulását. A cikk teljes szövege itt található.
Forrás: https://meatthefacts.eu/