HEOL - Megérkezett az évnek az a időszaka, amikor azok a növények kerülnek előtérbe, amelyek illata inkább kellemetlen, mintsem vonzó.

Berobbant a tavasz, rügyeznek a bokrok, bújnak elő a növények. A medvehagyma is zöldell mindenfelé. Utánajártunk jótékony hatásainak.
Itt a tavasz, zöldül a természet, már langyosabban süt a nap. A hóvirág már hetek óta kint van, sok helyen el is virágzott, a nárciszok és a tulipánok is zölden bújnak már. Ilyenkor, március elején bújik ki a fentiekhez hasonlóan hagymás gyökerű medvehagyma is, amely amilyen finom, olyan egészséges is. De miben áll a medvehagyma különlegessége? Cikkünkben ennek jártunk utána.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapjáról megtudhatjuk, hogy a medvehagyma gyógyító hatása régóta ismert. A népgyógyászatban bélfertőtlenítőként, emésztési zavarok esetén, valamint a szervezet méregtelenítésére használják. Kutatások igazolják, hogy - a fokhagymához hasonlóan - csökkenti a koleszterin- és vércukorszintet, segít megelőzni az érelmeszesedést. Antibiotikus hatását is kimutatták. Fő hatóanyaga a kéntartalmú alliin, mely a növény jellegzetes fokhagyma-illatáért is felelős.
A népszerű elnevezés mögött álló magyarázat egy régi megfigyelésre vezethető vissza: a téli álomból felébredő medvék nagy kedvvel fogyasztják ezt a növényt, valószínűleg a vitaminokban gazdag tartalma és emésztést serkentő hatása miatt. Ezen kívül a növénynek más, népies nevei is ismertek, mint például a boszorkányhagyma, vadfokhagyma vagy erdei fokhagyma, amelyek mind a természethez és a helyi hagyományokhoz kötődnek.
A medvehagyma sok mindenre jó
A hagymás növények, például a hóvirág, különleges módon tárolják a meleget a hagymájukban – magyarázta Dr. Kusper Zsuzsa belgyógyász, aki a hagyományos kínai orvoslás és az antropozófus orvoslás terén is jártasságot szerzett. Ennek köszönhetően ezek a növények az elsőként bújnak elő a hó alól, és gyakran előfordul, hogy a hóvirág körüli területeken gyorsabban olvad el a hó, mint a távolabbi részeken. Ez a belső meleg segít a medvehagyma emésztésre gyakorolt jótékony hatásában is; frissen leszedett levelei aromás illóolajaik révén hozzájárulnak az anyagcsere folyamatokhoz. Az illóolaj-tartalmának köszönhetően kiváló fűszer, ám fontos megjegyezni, hogy a szárítás során ereje csökken.
A doktornő rámutatott, hogy a kefir és a nyers saláta hosszú távon nem támogatja a súlycsökkentést, mivel termikusan hideg ételeknek számítanak. Ezek a hideg ételek csökkentik az emésztés hőmérsékletét, ami gyengíti az emésztőrendszer működését. Amikor a kefir-saláta diétát követően visszatérünk a megszokott étrendünkhöz, egy legyengült emésztőrendszerrel találkozunk, amely nem képes olyan hatékonyan feldolgozni az ételeket, mint korábban. Ennek eredményeként a szervezet hajlamosabbá válik a tápanyagok raktározására, ami a jojódiéták egyik lehetséges magyarázata.