Izgalmas hírek érkeztek! Újra életre kel a Magyar népmesék sorozat!


Orosz Barbara egy varázslatos pillanatot osztott meg, ahol titokzatos férjével kézen fogva sétáltak a festői francia tengerparton. A romantikus táj és az együtt töltött idő csak fokozta a szerelmesek közötti különleges köteléket.

A 111 éves hagyományokra épülő magyar animációs kincs, a Kecskemétfilm által készített klasszikus, a Magyar népmesék sorozat, számtalan gyermek számára jelentette a mesevilág kapuját. Az eddig összesen 100 epizódot számláló sorozat az elmúlt öt évtized során világszerte népszerűvé vált. A legújabb, tizenhárom részes évad a Nemzeti Filmintézet támogatásával valósul meg. A sorozat záróepizódjait Csákovics Lajos rendezte, aki Jankovics Marcell mellett dolgozott a Toldi animációs filmjén, valamint Maticska Zsolt is közreműködik. A vizuális stílus, ahogyan azt a korábbi részeknél megszokhattuk, a gyűjtött népművészeti elemekből merítkezik, tükrözve a tájegységek gazdag kultúráját. Az epizódok zenei kíséretét a Kaláka együttes biztosítja. A produkciót Mikulás Ferenc irányítja, míg a gyártás a Kecskemétfilm nevéhez fűződik, amely 94 millió forint támogatásban részesült az NFI-től.

Gyulai Líviusz világhírű grafikusművész, animációs alkotó forgatókönyvéből Társasház az Olümposzon címmel készül animációs rövidfilm melynek szereplői a görög mitológia alakjai, akiket profán élethelyzetben ábrázol az alkotás. A "felhőtlen, tréfás játék" története nem nélkülözi a humort, ugyanakkor filozófiai tartalmat hordoz, miszerint "mi emberek teljes felelőtlenséggel rohanunk a biztos vég felé, hiába a sok figyelmeztető jel, intő szavak." A film producere Ordódi Judit Éva, rendezője a Városi legendákat is jegyző Glaser Katalin. Gyártója a Krea-TV, és 24 millió forint támogatást kapott.

A Mimóka mesék animációs sorozatának pilot epizódja a dackorszak izgalmas világát járja körbe, segítve a legkisebbeket abban, hogy felfedezzék a dacolás mögött megbúvó gazdag érzelmi palettát és élményeket. A film kreatív elméje, Tóth Luca, aki már több fesztiváldíjat is begyűjtött (mint például a Superbia és a Lidérc úr), a forgatókönyv írásáért és a rendezésért is felel. A produkciót Román Zsuzsa és Tóth-Justh Barnabás irányítják, és a Talentum Film gondozásában valósul meg. A projekt összesen 17,5 millió forint támogatást nyert el, hogy életre hívhassa ezt a különleges animációt.

Az Adgwa Ata című animáció a dzsungel mélyén élő fiatal lány felnőtté válásának történetét meséli el, egy titokzatos női törzsbe való beavatási szertartás által. A magyar-francia koprodukcióban készülő szerzői animációs rövidfilm rendezője Kreif Zsuzsanna (Candide kalandjai), producerei pedig Lukács Péter Benjámin és Osváth Gábor. Gyártója a Boddah Riotfilm, az NFI pedig 49 millió forinttal támogatta.

A fiatal forgatókönyvíró-rendező, Pekár Éva Hanna legújabb rövidfilmje, Akit most keresek, egy huszonéves futár lány történetét meséli el. A főszereplő a mindennapok forgatagában sodródik, és úgy tűnik, hogy teljesen elveszett az életben, célok nélkül, iránytalanul. Azonban egy váratlan esemény hatására felfedezi, hogy helyzete nemcsak zűrzavaros, hanem kilátástalan is. A film producere Csáky Attila, gyártója pedig az Egyetem produkció, amely 16 millió forintos támogatást nyert el a megvalósításhoz.

Készül egy különleges dokumentumfilm Tóth Ilona '56-os kirakatperéről, amely a fiatal orvostanhallgató életén keresztül tárja fel a politikai megtorlás módszereit és a koncepciós perek embertelen természetét. A film célja, hogy rávilágítson arra, miért volt elengedhetetlen a hatalom számára ez a kirakatper, és hogyan próbálta ezzel megfeküdni a forradalom hírnevét a nemzetközi közvélemény előtt. A forgatókönyvet Somogyi György jegyzi, míg a producerek Bálint-Halas Dominika és dr. Bálint Attila, a rendezést pedig Győri Márk irányítja. A produkció a BUDAMOUNT Film égisze alatt valósul meg, és 298 273 500 forintos támogatást kapott a megvalósításhoz.

Folytatódik Az erőszak terei című sorozat második évada, amely felfedi a diktatúra rejtett nyomait. Elfeledett pincék, titokzatos lakóházak és zártkörű udvarok tanúskodnak az erőszak árnyékában, ahol a múlt sötét titkai érintetlen formában maradtak ránk. A sorozat forgatókönyvét Borbás Barnabás írta, míg a producere és rendezője Réti László, a gyártója pedig az Igen Média. A projekt 21 millió forintos támogatást kapott, hogy életre keltsék ezt a fontos és elgondolkodtató történetet.

A magyar blues zene történetéről szól A túlélés zenéje című hat részes dokumentumfilm sorozat, melynek forgatókönyvírója Vizler-Nyirádi Luca, producere Czutor György, rendezője pedig Vízler Zsolt. Az Official Films gyártja, az NFI pedig 17,185 millióval támogatta.

Egyedülálló kultúrtörténeti dokumentumfilm készül „Egy erdélyi tudós portréja a XVIII. századból” címmel, amely lehetőséget ad arra, hogy mélyebb betekintést nyerjünk Bod Péter polihisztori munkásságába. A film forgatókönyvírója és rendezője Moharos Attila, aki már számos fesztiváldíjas dokumentumfilmet alkotott, különös figyelmet fordítva Erdély modernkori szolgaságának intézményére. A produkciót Czutor György irányítja, és az Official Films készíti. A Nemzeti Filmintézet 40 millió forinttal támogatta a projekt megvalósítását, ezzel is hangsúlyozva a történelmi és kulturális értékek megőrzésének fontosságát.

"Balla Margit útjai" címmel egy izgalmas dokumentumfilm készül, amely a sokoldalú iparművész, grafikus, festő, színházi rendező és művészetpedagógus életét és munkásságát mutatja be. Margit báb- és látványtervezőként olyan kiemelkedő művészekkel működött együtt, mint Jeles András, Garas Dezső és Jankovics Marcell, akik mind hozzájárultak a magyar művészet gazdagításához. A film forgatókönyvét és rendezését Tóth Péter Pál végzi, míg a produceri teendőket Péterffy András látja el. A projekt a Dunatáj Alapítvány égisze alatt valósul meg, és jelentős, 8,365 millió forintos támogatásban részesült, amely lehetővé teszi, hogy a nézők mélyebb bepillantást nyerjenek Balla Margit sokszínű életébe és alkotói pályájába.

A Lehel Olivér rendezésében készülő dokumentumfilm felfedezi Magyar László, az első magyar Afrika-kutató életét és munkásságát, izgalmas kalandokon keresztül. A "Magyar László: Egy magyar Afrika-kutató öröksége" című film forgatókönyvét Herz Péter készítette, míg a producere Fülöp Péter. A produkciót a FP Films jegyzi, és 25 millió forintos támogatásban részesült.

Related posts