Ha éjfél után három órakor felébredsz, és nem tudsz újra álomba merülni, érdemes elolvasnod ezt a cikket!


Miért ébredünk fel rendszeresen hajnali 3-kor? Egy alvásszakértő izgalmas magyarázata a jelenség mögött. Sokan tapasztalják, hogy hajnali három óra körül ébrednek, és ez nem csupán véletlen. Az alvásszakértők szerint ennek a jelenségnek több lehetséges oka is van. Az egyik leggyakoribb magyarázat a cirkadián ritmus, vagyis a testünk belső órája. Ez a ritmus szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusunkat, és bizonyos időszakokban természetes módon felébreszthet minket. Emellett a stressz és a szorongás is hozzájárulhat ahhoz, hogy hajnali háromkor felébredjünk. Az agyunk ilyenkor aktívabb lehet, és a gondolataink zaja megzavarhatja az alvásunkat. A fizikai kényelmetlenség, mint például a fájdalom vagy a szoba hőmérséklete, szintén szerepet játszhat. Fontos, hogy figyeljünk a testünk jelzéseire és próbáljunk meg megérteni, miért ébredünk fel ebben az időpontban. Ha ez a jelenség rendszeressé válik, érdemes szakemberhez fordulni, aki segíthet az alvásminőség javításában.

Az alvászavar világszerte milliókat érint, és egyre többeket foglalkoztat a kérdés: miért ébrednek fel sokan éjjel 3 és 4 óra között, majd miért képtelenek visszaaludni? Dr. Greg Murray, az ausztrál Swinburne Műszaki Egyetem Mentális Egészségügyi Központjának vezetője az IFLScience cikkében világít rá az okokra.

A legfrissebb felmérések alapján az alvásproblémákkal küzdő emberek harmada tapasztalja, hogy hajnali 3 és 4 óra között rendszeresen felébred, majd hosszú ideig csak forgolódik az ágyban. A COVID-járvány kezdete óta ez a jelenség még inkább elterjedt, amely nem csupán a vírus közvetlen hatásainak tulajdonítható, hanem inkább a járvány által kiváltott szorongások és a megváltozott életmódbeli szokások következményeként jelentkezik.

Dr. Murray megállapítása szerint a stressz nem csupán ébren tart bennünket, hanem inkább tudatosabbá teszi az éjszakai felébredéseinket, ami megnehezíti a visszaalvást. Az éjszaka második felében amúgy is felületesebbé válik az alvás, így természetes, hogy gyakrabban riadunk fel. Viszont, ha a mindennapjaink tele vannak feszültséggel, ezek a rövid ébredések könnyen arra késztethetnek minket, hogy teljesen felébredjünk, és így nehezen találjuk vissza az alvás megszokott ritmusát.

A szakértő hangsúlyozza, hogy a hajnali ébredések nem véletlenszerűek. Mivel rendszerint ugyanabban az időpontban bújunk ágyba, alvásciklusaink is hasonló mintázatot követnek. Hajnali órákban a mélyalvási fázisok száma csökken, míg a REM fázisok, amikor álmaink születnek, egyre hosszabbak lesznek. Ebből adódóan, ha például egy rémisztő álomból térünk magunkhoz, sokkal nehezebben találjuk vissza az álomvilágba.

Az éjjeli ébredések mögött tehát összetett okok húzódnak: a stressz, a környezeti tényezők (például rossz levegő vagy kényelmetlen matrac), valamint az alvás természetes ciklusai egyaránt szerepet játszanak abban, hogy miért épp 3 óra körül térünk magunkhoz.

Related posts