A GVH elnöke kifejezte, hogy a felvetés teljesen ésszerűtlen, miszerint családi kapcsolatok alapján léptünk volna fel Mészáros Lőrinc volt felesége ellen.
A Magyar Nemzetben megjelent interjúban a Debrecen környéki vasúti fejlesztésekhez kapcsolódó közbeszerzési eljárások során feltárt kartellről és az ezzel összefüggésben kiszabott 1,2 milliárd forintos, figyelemre méltó bírságról esett szó. Az ügy már korábban is jelentős médiavisszhangot kapott, hiszen a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) éppen akkor kezdte meg a kartellgyanú vizsgálatát, amikor a megbüntetett Homlok cégcsoport vezetője véget vetett kapcsolatának Mészáros Lőrinc lányával. Ez a fordulat sokakban felvetette a gyanút, hogy az ügy mögött nem csupán politikai, hanem akár családi indíttatású retorziók is állhatnak - tájékoztat az MTI.
Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke hangsúlyozta, hogy a hivatal elkötelezett a verseny tisztaságának megőrzésében és a magyar fogyasztók érdekeinek védelmében, miközben a politikai ügyeket másokra bízza. Kiemelte, hogy a Versenyhivatal minden egyes esetet a vonatkozó jogszabályok és a rendelkezésre álló bizonyítékok fényében vizsgál, és a felvetés, miszerint másként járnának el, teljesen indokolatlan.
A hatóság bejelentette, hogy a vasúti közbeszerzési kartell ügyében teljes körű bizonyossággal sikerült feltárni a jogsértéseket. A nyomozás során kulcsfontosságú szerepet játszott, hogy az egyik érintett vállalat a versenyfelügyeleti eljárás megindulását követően készségesen elismerte a jogsértést, és értékes bizonyítékokat szolgáltatott a Gazdasági Versenyhivatal számára. Továbbá, a kartellező cégek olyan súlyos hibákat vétettek a közbeszerzési folyamat során, amelyek végső soron a saját lelepleződésükhöz vezettek.
Az interjú során szóba került a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) megállapítása is, amely rávilágított, hogy az egyajánlatos eljárások száma Magyarországon az elmúlt években jelentős mértékben csökkent. A GVH elnöke hangsúlyozta, hogy további lehetőségek rejlenek az ilyen típusú közbeszerzések számának mérséklésében. Ennek érdekében már konkrét javaslatokat is kidolgoztak.
- jelezte Rigó Csaba Balázs.
Hangsúlyozta, hogy a kormány által az Európai Bizottság számára vállalt intézkedések sikeresnek bizonyultak. Ezért, ha tisztán szakmai szempontból vizsgáljuk az uniós támogatások kérdését, egyértelmű, hogy a forrásoknak helyük van a magyar költségvetésben.
A GVH az év folyamán egy különös esetet tárt fel, amely a tiltott árrögzítésre vonatkozott, és egy közkedvelt üdítőitalt érintett. Az ügyben felmerült a gyanú, hogy a termék gyártója előírta a kiskereskedők számára a legminimálisabb árat, amely alatt nem értékesíthetik a terméket Magyarországon.
A versenyhatóság arról tájékoztatta az érintetteket, hogy a Sparnál úgynevezett utóvizsgálatot indított, amelynek célja annak ellenőrzése, hogy a cég eleget tett-e korábbi kötelezettségvállalásainak. Emlékezetes, hogy a boltláncot 2020-ban sújtották büntetéssel, miután megállapították, hogy piaci visszaélések történtek a hazai beszállítók rovására. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nemcsak a jogsértés megállapítására került sor, hanem arra is kötelezte a Spart, hogy teljesítse az összesen 1,7 milliárd forint értékű ígéretét. E kötelezettségek között szerepelt a magyar kistermelők értékesítési lehetőségeinek bővítése és új munkahelyek teremtése is.
A beszélgetés során szóba került a Temu nevű online kiskereskedelmi platformmal kapcsolatos eljárások. Az internetes piactér legfőbb aggályai közé tartozik, hogy gyakran ígérnek 95%-ot vagy még ennél is magasabb kedvezményeket, amelyeket valójában nem tartanak be. Ezen kívül a vásárlókra nehezedő pszichés nyomás is komoly problémát jelent, ami fokozza a vásárlási kényszert.
A technológiai óriásvállalatok versenyelőnye szinte felfoghatatlan. Ezek a cégek rendelkeznek a legnagyobb szerverparkokkal, ők nyújtják a felhőszolgáltatásokat, és náluk összpontosulnak az adatok, a tőke, valamint a szakmai tudás is.
- Emelte ki Rigó Csaba Balázs.
Hozzátette, a mesterséges intelligenciával olyan mértékben növelhető a vállalati hatékonyság, ami a GDP-t is képes megmozgatni. A GVH számos javaslatot tett, ezek mind a versenyképesség növeléséről és a kkv-k helyzetbe hozásáról szóltak.