Fedezzük fel a csillagászat újabb izgalmas felfedezését: egy hatalmas "víztározóra" bukkantak a tudósok egy fekete lyuk környezetében. E rendkívüli jelenség nem csupán a galaxisunk titkait rejti, hanem új megvilágításba helyezi a fekete lyukak körüli anya
Már jó ideje nyilvánvaló, hogy az élet keletkezésének egyik elengedhetetlen eleme, a víz, az univerzumnak számtalan zugában fellelhető. Most viszont egy olyan helyszínen bukkantak rá, amely még az űrkutatók legmerészebb elképzeléseibe is nehezen fért bele.
A Földtől több mint 12 milliárd fényév távolságra lévő fekete lyuk körül olyan hatalmas vízmennyiség található, amely a bolygónkon lévő víz 140 billiószorosának felel meg, gőz halmazállapotban – számolt be erről a BGR. Eközben szívszorító részletek láttak napvilágot a Budapesten tragikus körülmények között elhunyt három hónapos csecsemő ügyével kapcsolatban.
A kutatók szerint ez példa nélküli felfedezés, egyúttal azt is jelzi, hogy a víz mennyire elterjedt az univerzumban, hiszen már az ősrobbanás utáni legkorábbi pillanatokban is megjelent.
A vízgőz hatalmas távolságokra, több száz fényévnyire terjed ki, míg a szóban forgó szupermasszív fekete lyuk tömege eléri a 20 milliárd napéjnyi értéket. Ezen óriás körül egy kvazár is fellelhető, amelynek jelentős szerepe lehet a vízgőz eredetének megértésében.
A jövőben a kutatók újabb megfigyeléseket végeznek, hogy feltárják, hogyan is "öntötte el" a víz a fekete lyuk és a kvazár közvetlen környezetét. Eddig még nem sikerült megmagyarázniuk ezt a rejtélyes jelenséget.