Forradalmi események zajlanak Aleppóban, ahol a volt al-Kaida lázadók irányítása alatt álló területeken feszültség és változás tapasztalható.


A dzsihadista erők és szövetségeseik jelentős területeket hódítottak el Aleppóban, Szíria második legnagyobb városában, a kormányerők ellen indított offenzívájuk keretében – tájékoztatott az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH). Az AFP által készített felvételeken forradalmi események zajlanak: ledöntik Bassár el-Aszad elnök 1994-ben elhunyt bátyjának lovasszobrát, miközben az Aszad-elnök portréi is a földre kerülnek a falakról.

A londoni központú, széleskörű szíriai aktivista hálózattal rendelkező OSDH legfrissebb jelentése szerint 2016 óta most először hajtottak végre orosz katonai gépek légicsapásokat az északnyugat-szíriai város ellen. Az orosz fegyveres erők 2015 óta vannak jelen Szíriában, hogy támogassák Bassár el-Aszad elnök rezsimjét.

A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) és szövetséges lázadói szerdán megindított offenzívájuk során 311 ember vesztette életét. A tragikus események között 183 fegyveres a HTS és szövetségesei közül, míg 100 katona a kormányhadsereg kötelékéből, valamint 28 civil is áldozatul esett. Az ENSZ jelentése szerint az offenzíva következtében 14 ezer ember kényszerült elhagyni otthonát. A HTS az al-Kaida terrorhálózat szíriai ágazataként alakult, és jelenleg a legnagyobb északnyugat-szíriai milíciának számít.

A szíriai hadsereg szombati bejelentése szerint átmeneti csapatkivonást hajtanak végre Aleppóban, hogy felkészüljenek egy ellenoffenzívára a "terroristák" ellen. Ez a lépés része egy átcsoportosításnak, mely az erősítő csapatok érkezését megelőzi. A hadsereg elismerte, hogy az utóbbi napok harcaiban több tucatnyi katona vesztette életét vagy sérült meg. Ez volt az első alkalom, hogy a hadsereg nyilvánosan elismerte, hogy a Hajat Tahrír as-Sám meglepetésszerű támadása révén behatoltak a kormányerők által ellenőrzött Aleppó területére.

A dzsihadista csoportok és támogatóik pénteken betörtek Aleppóba, miután két napig tartó ostromot folytattak, ezzel megszakítva az északnyugat-szíriai városban évek óta fennálló viszonylag békés állapotot.

A 2011-ben kitört polgárháború után a damaszkuszi rendszer orosz és iráni támogatással vette vissza az elfoglalt területek nagy részét 2015-ben.

Related posts