Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy fontos feladatunk megóvni az embereket a modern kor kihívásaitól, különösen a nihilizmus hatásaitól. A pápa szerint a hit és az értékek megerősítése elengedhetetlen ahhoz, hogy eligibilis módon tudjunk szembenézni a társadal


A Kultúra és Nevelés Dikasztérium első plenáris üléséhez intézett beszédében a pápa a reményre szólított, és az összetett kulturális változások időszakában a digitális technológia, a mesterséges intelligencia hatásainak vizsgálatára. A világon még nagy az egyenlőtlenség a gyermekek iskoláztatásában, ezt fel kell számolni. Olyan társadalmi álmodókat kell nevelni, akik segítenek megszüntetni a szegénységet és a kirekesztést.

A világ számára nem alvállalkozókra van szükség, akik csupán a már meglett mintákat másolják, hanem kreatív koreográfusokra, akik új megközelítéseket kínálnak az emberi potenciálok kihasználására, új társadalmi költőkre. Olyan oktatási rendszerek helyett kell törekednünk, amelyek csupán a számadatokra összpontosítanak, kulturális vízió nélkül, és olyan egyéneket képeznek, akik képesek segíteni a világot egy új irányba terelni, megszüntetve az egyenlőtlenségeket, a széleskörű szegénységet és a kirekesztést. Ferenc pápa éppen ezt hangsúlyozta a legutóbb összevont két pápai szervből alakult Kultúra és Nevelés Dikasztérium első plenáris ülése tagjainak, akikkel csütörtök délelőtt találkozott a Vatikán falai között.

Az iskolák, az egyetemek és a kulturális központok tanítsanak meg vágyakozni, szomjazni, álmokat dédelgetni. Kulturális és nevelési gyakorlataink mérlegelésének és megváltoztatásának alapkritériuma legyen az elvárások minősége. Mit várunk valójában? Talán csalódás lesz az őszinte válasz: sikert, előrejutást a világ szemében, saját magunk megőrzését. Ez persze túl kevés lenne... - tette hozzá a pápa, majd Emily Dickinson egy szép kifejezését idézte erre a folyamatra: "megmámorosodni a hajnaltól". A nevelés és a kultúra küldetésében is ki kell tágítani a látóhatárt, megtelni belső vitalitással, kreatívnak lenni, kockáztatni. Nem szabad félnünk, mivel Krisztus vezet és kísér minket, és azért sem, mert óriási kulturális és nevelési örökség van a birtokunkban. Meg kell szabadulnunk minden pesszimizmustól, mert az nem keresztényi. Minden erőnkkel legyünk azon, hogy kihúzzuk az embert a nihilizmus árnyékából, mely talán a legveszélyesebb csapás a mai kultúrában, mert el akarja törölni a reményt. Ne feledjük: a remény nem csal meg, erőt ad.

Ferenc pápa megosztotta egy titkát: olykor vágyat érez rá, hogy a történelem mai korszakának fülébe kiáltsa: "Ne feledkezz el a reményről!". Számít a Kultúra és Nevelés Dikasztérium tagjaira abban, hogy a közelgő szentév felerősítse ezt a kiáltást.

A történelem során soha nem volt még olyan magas az iskolába járó diákok száma, mint napjainkban. Bátorító hír, hogy körülbelül 110 millió gyermek fejezi be az alapfokú oktatást. Ugyanakkor aggasztó egyenlőtlenségeket is észlelhetünk: közel 250 millió gyermek és fiatal nem részesül az oktatásban. Erkölcsi kötelességünk, hogy változást hozzunk ebben a súlyos helyzetben. A kulturális népirtás nem csupán a múltbéli örökség tönkretételét jelenti; az is ennek egyik formája, amikor elvesszük a gyermekektől a jövő lehetőségét, amikor nem biztosítjuk számukra azt a környezetet, amelyben kibontakozhatnak és megvalósíthatják önmagukat.

A tudomány és technológia terén hatalmas előrelépések tanúi vagyunk, melyek a korszakunk alapvető átalakulását jelzik. A digitális forradalom és a mesterséges intelligencia térnyerése olyan kihívások elé állít minket, amelyeket nem hagyhatunk figyelmen kívül. Ferenc pápa felhívta az egyetemi kutatóintézetek figyelmét, hogy alaposan vizsgálják meg ezt a megújulást, és tárják fel annak erősségeit és potenciális veszélyeit. A Szentatya hangsúlyozta, hogy a félelem nem indokolt, hiszen a komplex kulturális átalakulások gyakran a legtermékenyebb és legkreatívabb időszakokat hozzák el az emberi gondolkodás fejlődésében. Az élő Krisztusra tekintve bizalommal és bátorsággal léphetünk a jövő felé. „Ne legyenek megfáradt, rutinszerű tanárok! Mindig törekedjetek az előrehaladásra!” – zárta szavait Ferenc pápa.

Related posts