Ez az információ elengedhetetlenül fontos mindenki számára, aki a körmös szakmája felé kacsingat!


Enikő közel két évtizede zárta le a kéz- és lábápolás, valamint műkörömépítés és pedikűr területén szerzett OKJ-s képzését. Azonban az évek során nem volt lehetősége, hogy a tanultakat a gyakorlatban kamatoztassa.

Amikor a fiam betöltötte a két évet, úgy döntöttem, hogy elmerülök a köröm művészet világában. Ekkoriban a szakma hatalmas átalakuláson ment keresztül: a színes zselék és a géllakkok megjelenése új lehetőségeket hozott. Mivel nem állt rendelkezésemre pénz tanfolyamokra, a főnökasszonyom lányától tanultam, mellett pedig rengeteg oktatóvideót néztem. Most már tíz éve, hogy otthon dolgozom, ami számos előnnyel jár. Csak megbízható vendégeim vannak, viszont a vendégköröm kisebb lett, mivel az utcáról nem jönnek be új ügyfelek. Előfordul, hogy reggel 10-től este 8-ig dolgozom, de olyan is, hogy egy héten csupán hárman látogatnak el hozzám. Ha az átlagot nézem, napi öt-hat órát töltök a körmözéssel. Sajnos ebből az összegből önállóan nem tudnék megélni, ezért úgy döntöttem, hogy beiratkozom egy dajka-tanfolyamra. Így szeretném biztosítani a jövőmet, és egy stabil bevételi forrást kialakítani a körmözés mellett, hiszen a nyugdíjas évekre is érdemes már most gondolni.

Gabi a '90-es évek OKJ-s rendszerében szerezte meg láb- és testkozmetikai képesítését, ám évtizedekig nem dolgozott a szakmájában. Amikor már elmúlt ötven, az élet úgy hozta, hogy a napi négy órás adminisztrátori állása mellé valami pluszt szeretett volna, hogy kicsit növelje a havi jövedelmét.

- Újra olvastam a tankönyveket és néhány hónapig eljártam egy pedikűröshöz, valamint talpmasszőrhöz gyakorolni. Kifizettem nekik a tanításommal töltött időt, mintha vendég lettem volna. Közel ötszáz ezer forintba került a szükséges kellékek, berendezések, anyagok beszerzése, de azóta jóval kevesebbet kell erre költeni. Az első évben beütött a Covid, így alig volt vendégem. Azóta sincs túl sok, hiszen otthon dolgozom, akárkit nem akarok beengedni a házamba. Csak személyes ajánlás alapján fogadok új vendégeket. Összesen 16-20 kezelésem van egy hónapban, amikért 5-7 ezer forintot kérek. Alkalmi munkára vagyok bejelentve a sógornőm vállalkozásában, és ennek az adózását idén napi 2700 forintról 4400-ra emelték. Ez nagyon rosszul érintett, de összességében nekem így is megéri a körmözés, mert ezzel az átlagban összesen heti egy teljes munkanappal 70-80 ezer forint a tiszta bevételem.

Vivien az egyetemi képzés alatt akart egy kis keresetre szert tenni körmözéssel, de a képzésben akkorát csalódott, hogy végül hamar feladta a műkörmözést.

Régóta vágyott neves intézménybe iratkoztam be, de sajnos a tanfolyam csalódást okozott. Az órákon 50-60 diákra jutott egy gyakorlati oktató, ami rendre megnehezítette a tanulást. Minden alkalommal egy rövid bemutatóval indítottunk, amely során a tanár elmondta, mi vár ránk aznap. Ezután viszont leült a helyére, és szinte alig volt elérhető számunkra. Ha segítséget kértünk, csak szemet forgatott, és gúnyos megjegyzéseket tett. Mindenki videóra rögzítette a bemutatókat, és ezek alapján próbáltuk megoldani a feladatokat. Mindezt 200-300 ezer forintos tandíj mellett!

Azt mondták, hogy az oktatáson kívül is bemehetünk gyakorolni, de amikor egyszer nyitva tartási időben próbálkoztam ezzel, a hölgy, aki ott volt, közölte velem, hogy odaadja a kulcsot, és zárjam be a műhelyt, ha befejeztem, mert ő nem szeretne várni rám.

Azt hallottuk, hogy a vizsgán kizárólag a cég által forgalmazott, márkás eszközöket használhatjuk. Ám az alapcsomagban sajnos csak olcsó, no name ecsetek szerepeltek, így ezeket is kénytelenek voltunk beszerezni a tanfolyam költségein felül.

A japán manikűr vizsgája igazi kihívás volt számunkra, hiszen sosem láttuk élőben az eljárást. Micsoda szerencse, hogy végül nem azt a témát kaptam!

Ha valaki államilag elismert, egyéni vállalkozói tevékenység végzéséhez szükséges szakképesítést kíván szerezni, akkor a 10124005 számú Manikűrös és körömdizájner képzés elvégzése a kötelező lépés – tájékoztatta lapunkat Hanek Lilla, a BrillBird Europe Kft. ügyvezetője. Ezt követően a résztvevőknek egy független, akkreditált vizsgaközpontban kell bizonyítaniuk tudásukat sikeres vizsgával. A folyamatos továbbképzés pedig elengedhetetlen, hiszen az iparágban új technikák, trendek és innovációk folyamatosan bukkannak fel.

A szakértő hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen olyan képzőhelyet választani, amely felnőttképzési engedéllyel rendelkezik. Ezt a Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszer segítségével könnyedén ellenőrizhetjük. Továbbá, fontos, hogy a képzőhelyen tapasztalt, jól felkészült oktatók vezessék a tanfolyamokat, és a képzés gyakorlati elemei is hangsúlyosak legyenek.

A képzési rendszerünkben a résztvevők valós élethelyzetekben sajátíthatják el a tudást, amely lehetővé teszi, hogy az elméletet a gyakorlatban is alkalmazzák. A rugalmas időbeosztás, a kis létszámú csoportok és a támogató közeg mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a fejlődésük maximális legyen.

A felnőttképzési engedéllyel rendelkező programok árai 200-300 ezer forint között mozognak. Ezen összeg magában foglalja a képzési díjat, a kezdőcsomagot és a képesítő vizsga költségeit is. Fontos megjegyezni, hogy a vállalkozás elindításához szükséges eszközök és anyagok beszerzése szintén jelentős kiadást jelenthet. A képzések tananyaga részletesen kitér arra, hogy milyen befektetésekre van szükség, és hogyan tudják a résztvevők gazdaságosan elindítani saját vállalkozásukat.

Hanek Lilla szerint a szakmában való sikerhez leginkább kitartás és folyamatos fejlődés kell.

Related posts