Ezt a hitelt választják most a legtöbben itthon: vajon mit tudnak az ilyen módon kalkuláló magyarok? - Pénzcentrum


Jelentősen, mintegy 40 százalékkal nőtt a lakáscélú és szabad felhasználású lakossági jelzáloghitelek kihelyezett összege az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest - derül ki a Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetségének (FPKOSZ) felmérésből. A közvetítői piac 85 százalékát lefedő szakmai szervezet adatai szerint a márciusban újonnan kötött jelzáloghitel-szerződések összege elérte a 136 milliárd forintot. A banki hitelkonstrukciók továbbra is kedvezőek, az emelkedő ingatlanárak és a piacon elérhető alternatívák sokfélesége miatt azonban egyre fontosabbá válik az alapos tájékozódás és a független közvetítők szerepe.

Márciusban mintegy 136 milliárd forintért kötöttek jelzáloghitel-szerződést Magyarországon a Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetségének (FPKOSZ) tagjai körében végzett felmérés alapján. A hitelközvetítői piac 85 százalékát képviselő szervezet szerint összességében az első negyedévben közel 395 milliárd forint értékben vettek fel jelzáloghitelt a magyarok, ami 40 százalékos emelkedés az előző év azonos időszakához képest (282 milliárd forint). Miközben a magyarországi hitelpiac még mindig elmarad az európai és régiós kihelyezésekhez képest, a hazai számok a tavaly nyári csúcsot követő visszaesés után ősz óta ismét emelkedő trendet mutatnak: legutóbb 2024. júliusában volt magasabb az új hitelszerződéskötések volumene a márciusi adatnál.

A szervezet véleménye szerint a helyzet tovább erősíthető, hiszen a bankok hitelezési kedve élénk, és a jelenleg elérhető hitelkamatok a 10 éves állampapírok szintje alatt mozognak. Ennek köszönhetően, még olyan átlagos jövedelemmel rendelkező ügyfelek számára is kedvező lakáshitel-opciók kínálkoznak, amelyek a kötvények kamatszintjénél alacsonyabb költségekkel járnak. Sándorfi Balázs, az FPKOSZ elnöke kiemeli, hogy a piacon fellelhető hitelkonstrukciók közötti tudatos választás, valamint a folyamatosan emelkedő ingatlanárak egyre nagyobb terhet ró a vásárlókra. Ebben a környezetben különösen fontos szerepet játszanak a független közvetítők, akik szakértői szemmel segítenek eligibilis ajánlatok közül kiválasztani az adott helyzethez legjobban illeszkedő megoldást.

A hitelpiac emelkedésének ütemét két jelentős tényező is befolyásolhatja – figyelmeztet az FPKOSZ. A szervezet statisztikái szerint a lakáscélú jelzáloghitelek körében továbbra is tapasztalható a CSOK Plusz részesedésének fokozatos csökkenése. Ennek hátterében az áll, hogy a konstrukció bevezetésekor, 2024 elején, számos olyan pár, akik a jövőben gyermeket terveznek, előrehozottan igényelhette a hitelt. Ezen felül a 2023-as piaci visszaesést követően az új lehetőségek révén gyorsabban tudtak visszatérni az ingatlanvásárlás világába. A hitelfolyósítások növekvő volumene azonban az ingatlanpiac áremelkedésének következményeként csökkenő tranzakciószámmal is szembesülhet. Az ország frekventált helyszínein az ingatlanárak évente körülbelül 15 százalékkal nőttek. Ha ez a tendencia folytatódik, a lakáshitel-kihelyezés dinamikája könnyen megtorpanhat.

Related posts