Ezek a tényezők döntően befolyásolják, hogy milyen összegű nyugdíjra számíthatsz majd a jövőben.

Sokan gondolják, hogy a nyugdíj nem csupán egy egyszerű állami juttatás, hanem az életünk során végzett munka szimbolikus jutalma, és ebben van valóságalap. De vajon mi határozza meg, hogy végül mennyi pénz kerül a nyugdíjszámlánkra?
Magyarország nyugdíjrendszere hosszú évtizedek alatt formálódott, és noha az alapvető elvek viszonylag állandónak bizonyultak, a részletek folyamatosan átformálódnak a gazdasági, demográfiai és politikai viszonyok tükrében. Az, hogy egy nyugdíjas mennyi pénzt kap havonta a bankszámlájára, számos tényező hatásától függ, és ezek közül sajnos nem mindegyik irányítható egyéni döntéseink által.
A magyar nyugdíjrendszer alapját az úgynevezett felosztó-kirovó elv képezi, ami azt jelenti, hogy az aktív dolgozók járulékaiból fizetik ki az éppen nyugdíjban lévők ellátását. Ez egy szolidaritásra épülő rendszer, amely - bár erkölcsileg értékes - komoly kihívásokkal néz szembe a társadalom elöregedése és a munkaerőpiaci változások miatt. Minél többen vonulnak nyugdíjba, és minél kevesebben dolgoznak aktívan, annál nehezebb fenntarthatóan működtetni ezt az elvet.
A nyugdíj összegének meghatározása egy adott személy esetében három alapvető tényezőtől függ. Először is, a ledolgozott évek száma, amit szolgálati időként ismerünk, kulcsszerepet játszik. Másodszor, a pályafutás során elért jövedelmek mértéke is döntő, hiszen ezek alapján számítják ki az ún. "nyugdíj alapját képező átlagkeresetet". Végül, de nem utolsósorban, az aktuális jogi keretek és a nyugdíjszorzók is befolyásolják a végső összeget, amelyek időnként módosulhatnak.