A globális kereskedelem színpadán a világ legnagyobb exportőrei játszanak főszerepet. Ezek az országok nem csupán gazdasági erőforrásaik révén emelkednek ki, hanem a nemzetközi piacon betöltött szerepük is meghatározó. A Világgazdaság elemzése rávilágít a


A termékexport világában Kína vitathatatlanul a vezető szerepet tölti be, míg az Egyesült Államok a második helyet foglalja el. Közép-Európában a lengyel gazdaság kiemelkedő szereplő, míg Oroszország, a rá nehezedő szankciók ellenére, továbbra is jelentős exportőrnek számít.

A globális export értéke tavaly elérte a 23,8 ezermilliárd dollárt, ami 5 százalékos csökkenés 2022-höz képest. Ez azzal magyarázható, hogy a világ 30 legnagyobb exportőre közül húsz kevesebb terméket értékesített a különböző kereskedelmi korlátozások és vámok miatt. A Visual Capitalist szerint közel 3 ezer protekcionista intézkedést volt érvényben az előző évben, ami jelentős növekedés.

A globális kereskedelem színpadán Kína tűnik ki, mint a legnagyobb szereplő, hiszen a távol-keleti óriás 3,4 ezermilliárd dollár értékben bonyolított le exportot. A második helyen az Egyesült Államok áll, amely 2 ezermilliárd dolláros kivitelével követi a kínai éllovast. Németország, a harmadik helyezett, közel 1,7 ezermilliárd dolláros exportjával zárja a sort. Európa legnagyobb gazdaságához képest jelentős lemaradással Hollandia a negyedik helyen áll 935 milliárd dolláros kivitellel.

A felsorolt országok között négy európai, négy ázsiai és két észak-amerikai nemzet található. Érdekesség, hogy a 10. helyezést a Kínához tartozó, de statisztikai szempontból külön kezelendő Hongkong tölti be. Oroszországot ugyanakkor sújtották különböző szankciókkal, ennek ellenére 424 milliárd dollár értékben exportált termékeket, így továbbra is a világ 18. legnagyobb exportőrnek számít.

Vámháború

Közép-Európában Lengyelország a legnagyobb gazdasági szereplő, hiszen 382 milliárd dolláros teljesítményével a 21. helyezést érte el a globális rangsorban. A jövő azonban tele van kérdésekkel: az elemzők aggodalommal figyelik, hogy az Egyesült Államokba irányuló német export akár 15%-kal is visszaeshet, amennyiben Donald Trump által bevezetett vámok életbe lépnek. Ez a helyzet különösen érzékenyen érintené a német autó- és gyógyszeripart, melyek kulcsszereplői az ország gazdaságának.

Sőt, Trump fogadkozott, hogy a hivatalba lépésének első napján 25 százalékos vámot vet ki minden Mexikóból és Kanadából érkező termékre, egyben politikus 10 százalékkal emelné a vámtarifát a kínai árucikkeknél. Viszont árnyalja a képet, hogy Trump meghívta Hszi Csin-pinget a beiktatására, ami a két szuperhatalom kiegyezésének első jele lehet, így talán a vámháborúra sem mérgesedik el.

A globális kereskedelem élvonalában álló 10 legnagyobb exportra specializálódott ország (a zárójelben feltüntetett exportértékekkel):

Related posts