Ezen rákfajtánál akár egyetlen nap is döntő jelentőségű lehet az élet és a halál között – ezért elengedhetetlen a gyors és precíz diagnózis.
Palik László 14 évvel fiatalabb kedvese, Petra végre a nyilvánosság elé lépett, miután három évig titokban tartották kapcsolatukat.
Az akut hasnyálmirigy-gyulladás és a hasnyálmirigy-daganat esetében a gyors diagnózis és a terápia azonnali megkezdése kulcsfontosságú lehet az élet megmentésében. Éppen ezért rendkívül fontos a Semmelweis Egyetem Pankreász Betegségek Intézetében elérhető, országosan egyedülálló gyorsított kivizsgálási lehetőség. Ennek révén az átlagosnál jelentősen rövidebb idő, mindössze 10-12 nap alatt megvalósulhat a diagnózis felállítása, lehetővé téve ezzel a terápia azonnali megkezdését - húzza alá az intézet vezetője.
Dr. Hegyi Péter a november 21-i hasnyálmirigyrák-világnap keretein belül kiemeli, hogy az intézetben kezelt hasnyálmirigyrákos páciensek esetében genetikai vizsgálatok folynak, amelyek célja az esetlegesen előforduló mutációk azonosítása. Ezen kívül hangsúlyozza, hogy bizonyos esetekben a legújabb tudományos felfedezéseken alapuló kezelési módszerek és beavatkozások is rendelkezésre állnak, amelyek hozzájárulhatnak a betegek jobb ellátásához és a gyógyulás esélyeinek növeléséhez.
A hasnyálmirigy (más néven pankreász) betegségeinek felismerése és kezelése napjaink orvostudománya számára komoly kihívást jelent. A heveny hasnyálmirigy-gyulladás esetében a korai diagnózis viszonylag egyszerűbb, azonban a megfelelő specifikus terápia hiánya miatt ez az állapot továbbra is életveszélyes lehet. A hasnyálmirigyrák diagnosztizálása és kezelése szintén rendkívül bonyolult feladat: a hasnyálmirigy egy olyan szerv, amely nehezen vizsgálható (a pankreászvezeték átmérője mindössze 1-2 milliméter, így az elváltozások a legmodernebb képalkotó eljárásokkal is nehezen észlelhetők), ráadásul a hasnyálmirigyráknak nincsenek egyértelmű, jellegzetes tünetei sem - hívja fel a figyelmet dr. Hegyi Péter.
Az intézetigazgató hangsúlyozza, hogy a hasnyálmirigyrák rendkívül agresszíven terjed, gyorsabban kialakítva áttéteket, mint sok más daganatos betegség. Jelenleg nincs specifikus onkológiai kezelés erre a típusú rákra, így a legjobb esélyt a korai diagnózis és a daganat sebészi eltávolítása jelenti. Magyarországon évente körülbelül 2500 új hasnyálmirigyrákos esetet regisztrálnak, és a halálozások száma is hasonló nagyságrendű. Ez a daganatos megbetegedés a halálokok között már a harmadik-negyedik helyen szerepel, és a legrosszabb prognózissal bír az összes rákos betegség között: a diagnózis után csupán 9-10 hónap az átlagos túlélési idő. Azonban, ha időben felfedezik, a hasnyálmirigyből a daganat az esetek egyötödében eltávolítható, ami lehetőséget teremt arra, hogy a betegek 20-30%-ának ötéves túlélési esélye legyen.
A Semmelweis Egyetem Pankreász Betegségek Intézete innovatív hotline rendszert üzemeltet, amely nem csupán hazai, hanem közép-kelet-európai szinten is páratlan lehetőségeket kínál az akut hasnyálmirigy-gyulladásban és hasnyálmirigyrákban szenvedő páciensek számára. A rendszer célja a betegek esélyeinek növelése, és a +3630 016 4414-es telefonszámon, a hét minden napján, 24 órás elérhetőséggel várják a hívásokat. A telefonos támogatást a kezelőorvosok mellett maguk az érintett betegek is igénybe vehetik, lehetőséget biztosítva ezzel arra, hogy közvetlen információhoz jutva, gyors és hatékony segítséget kapjanak.
Az akut esetek kezelését az ország egész területéről, különösen a főváros 100 km-es vonzáskörzetéből azonnal megkezdik, a rendelkezésre álló kapacitások figyelembevételével. A rákgyanús betegek esetében a mintavétel átlagosan négy napon belül, sok esetben már 24 órán belül megtörténik. Ezt követően a diagnózis 10-12 napon belül elkészül, ami a nemzeti átlaghoz képest 3-4-szer gyorsabb - hangsúlyozza dr. Hegyi Péter. Hozzáteszi, hogy az intézet szoros együttműködésben áll az egyetem Orvosi Képalkotó Klinikájával, valamint a Patológiai, Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézetével, továbbá a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikájával.
Dr. Hegyi Péter hangsúlyozza, hogy a hasnyálmirigyrák gyors diagnózisa és kezelése rendkívül összetett feladat, amely szoros együttműködést igényel a gasztroenterológusok, radiológusok, patológusok, sebészek, genetikusok, onkológusok és dietetikusok között. A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy ez a fajta kooperáció különösen hatékonyan valósul meg olyan központokban, mint a Semmelweis Egyetem Pankreász Betegségek Intézete. Itt a kezelés nem csupán a betegmenedzsment terén kiemelkedő, hanem azért is, mert a hasnyálmirigyrákos pácienseknél genetikai vizsgálatok is zajlanak. Ha bizonyos genetikai mutációk jelenléte beigazolódik, akkor lehetőség nyílik személyre szabott terápiák alkalmazására, amelyek révén a túlélési idő – még előrehaladott stádiumban is – jelentősen meghosszabbítható.
A pankreászdaganatos betegek körében napjainkban mindössze 5-10 százalék részesülhet ilyen különleges terápiás lehetőségekben. Dr. Hegyi Péter hangsúlyozza, hogy az intézet aktívan részt vesz számos nemzetközi tudományos kutatásban. Ezek a kutatások lehetővé teszik, hogy a legfrissebb kezelési módszerek és beavatkozások indokolt esetben hozzáférhetővé váljanak az intézet páciensei számára.